բյուջետային օրենսդրություն, պետական բյուջե, փոխառություններ, վարկեր, դրամ, դրամաշրջանառություն, աուդիտ, հաշվեքննություն, բանկային համակարգ, ֆինանսական (դրամական, կապիտալի, վարկային, ապահովագրական եւ արժեթղթերի) շուկաներ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ
Էլ. փոստ fvb@parliament.am
Հեռ. (374-11) 513 480
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՖԻՆԱՆՍԱՎԱՐԿԱՅԻՆ ԵՎ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ
1.Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով (այսուհետ՝ Կանոնակարգ) սահմանված իր լիազորություններն իրականացնելիս գործում է Կանոնակարգին, Ազգային ժողովի աշխատակարգին եւ սույն աշխատակարգին (այսուհետ՝ Աշխատակարգ) համապատասխան՝ նիստերի, ինչպես նաեւ ենթահանձնաժողովների, աշխատանքային խմբերի միջոցով:
2. ՀՀ ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ կետին համապատասխան` հանձնաժողովի նիստերը տեղի են ունենում Ազգային ժողովի նստավայրում: Այլ վայրում հանձնաժողովի նիստ կարող է անցկացվել ըստ անհրաժեշտության, հանձնաժողովի որոշմամբ, որի մասին հանձնաժողովի նախագահը նախապես տեղեկացնում է Ազգային ժողովի նախագահին:
1. «ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման համաձայն` հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներն են` բյուջետային օրենսդրություն, պետական բյուջե, փոխառություններ, վարկեր, դրամ, դրամաշրջանառություն, աուդիտ, հաշվեքննություն, բանկային համակարգ, ֆինանսական (դրամական, կապիտալի, վարկային, ապահովագրական եւ արժեթղթերի) շուկաներ:
2. Հանձնաժողովի լիազորությունները
Հանձնաժողովն իր իրավասության շրջանակում՝
6) կարող է իր իրավասությանը վերապահված հարցերի նախնական քննարկման եւ դրա արդյունքները հանձնաժողով ներկայացնելու նպատակով իր որոշմամբ, ստեղծել ենթահանձնաժողովներ կամ աշխատանքային խմբեր: Ենթահանձնաժողովը կամ աշխատանքային խումբը կարող է լուծարվել հանձնաժողովի որոշմամբ:
ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԻՍՏԵՐԸ ԵՎ ՆՐԱՆՑ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
1. Հանձնաժողովի հերթական նիստերը, որպես կանոն, հրավիրվում են  համաձայն ՀՀ Ազգային ժողովի Խորհրդի «ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերի ժամկետացանկը սահմանելու մասին» ԱԺԽՈ-Լ որոշման:
2. Հանձնաժողովի անդամները հանձնաժողովի հերթական նիստի հրավիրման մասին տեղեկացվում են ոչ ուշ, քան երեք աշխատանքային օր առաջ, իսկ արտահերթ նիստի հրավիրման մասին՝ ոչ ուշ, քան երկու ժամ առաջ: Հանձնաժողովի քարտուղարությունը Հանձնաժողովի նիստերի հրավիրման մասին հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացնում է հեռախոսով կամ էլեկտրոնային հաղորդագրությամբ:
3. Հանձնաժողովի արտահերթ նիստ գումարելու մասին հանձնաժողովի անդամների առնվազն մեկ քառորդի նախաձեռնությունն իրականացվում է հանձնաժողովի նախագահին ուղղված պաշտոնական գրությամբ, որտեղ նշվում են արտահերթ նիստի օրակարգը եւ անցկացման ժամկետը: Գրությանը կցվում են օրակարգային հարցերի նախագծերը: Եթե գրությունը կամ օրակարգային որեւէ հարց սահմանված պահանջներին՝
1) չի համապատասխանում եւ մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում դրանց չի համապատասխանեցվում, ապա հանձնաժողովի նախագահը վերադարձնում է գրությունը կամ օրակարգային տվյալ հարցին առնչվող փաստաթղթերը՝ նշելով պատճառների մասին.
2) համապատասխանում է, ապա հանձնաժողովի նախագահը նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով եւ ժամկետում հրավիրում է հանձնաժողովի արտահերթ նիստ:
4. Հանձնաժողովի նիստերը հրապարակային են
5. Հանձնաժողովի հրապարակային նիստում, հանձնաժողովի անդամներից, պատգամավորներից եւ հարցի քննարկմանը մասնակցելու իրավունք ունեցող այլ անձանցից բացի, կարող են ներկա լինել նաեւ՝
1) Հանրապետության նախագահը կամ նրա ներկայացուցիչը,
2) Վարչապետը կամ Կառավարության ներկայացուցիչը.
3) աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները.
4) Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդականը.
5) հանձնաժողովի քարտուղարության մասնագետները.
6) Բյուջետային գրասենյակի փորձագետը.
7) քննարկվող հարցի մասնագիտական փորձաքննություն իրականացրած՝ աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները.
8) հանձնաժողովի անդամների օգնականները.
9) նիստի լուսաբանումն ապահովող Աշխատակազմի ծառայողները.
10) հանձնաժողովի որոշմամբ, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի նախագահի կողմից հրավիրված անձինք:
6. Հանձնաժողովի նիստին ներկա հանձնաժողովի անդամներին գրանցում է հանձնաժողովի քարտուղարությունը:
7. Եթե հանձնաժողովի գրանցված անդամների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ, ապա գրանցումը շարունակվում է մինչեւ անհրաժեշտ թվով հանձնաժողովի անդամների գրանցվելը, բայց ոչ ավելի, քան երկու ժամ:
8. Հանձնաժողովի հերթական նիստի, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի նախագահի հրավիրած արտահերթ նիստի օրակարգի նախագիծը կազմում եւ հանձնաժողովի նախագահին է ներկայացնում հանձնաժողովի քարտուղարությունը:
9. Հանձնաժողովի հերթական նիստի, ինչպես նաեւ իր նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նիստի օրակարգի նախագիծը հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահը, իսկ մյուս արտահերթ նիստերինը՝ այդ նիստերը նախաձեռնողների ներկայացուցիչները:
10. Հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ընդգրկված օրենքի նախագծի վերաբերյալ ներկայացված գրավոր առաջարկների ամփոփաթերթը (հավելված 1) կազմում եւ հանձնաժողովի նախագահին է ներկայացնում հանձնաժողովի քարտուղարությունը:
11. Հանձնաժողովի նիստը նախագահողն ունի Կանոնակարգի 52-րդ հոդվածով սահմանված լիազորություններ՝ այնքանով, որքանով դրանք կիրառելի են հանձնաժողովի նիստը նախագահելու համար:
12. Հանձնաժողովի հերթական նիստում, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի նախագահի նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նիստում քննարկվող հարցերի հաջորդականությունը որոշում է նիստը նախագահողը, իսկ մյուս արտահերթ նիստերինը՝ այդ նիստերը նախաձեռնողների ներկայացուցիչները:
13. Հանձնաժողովի նիստում հարցերը քննարկվում են Կանոնակարգի 55-րդ հոդվածի 1-ին մասի եւ սույն Աշխատակարգին համապատասխան: Հարցի քննարկման ընթացքում պատգամավորներն իրավունք ունեն Կանոնակարգի 59-րդ հոդվածին համապատասխան՝ քվեարկությունից առաջ եւ հետո մեկական անգամ հանդես գալու վարման կարգի վերաբերյալ ելույթով:
14. Հիմնական զեկուցմամբ հանդես գալու իրավունք ունի Կանոնակարգով դրա իրավասությունն ունեցող անձը, իսկ հարակից զեկուցմամբ՝ հանձնաժողովի նախագահի նշանակած հանձնաժողովի անդամը, ինչպես նաեւ մինչեւ հարցի քննարկումն սկսվելը նախագծի վերաբերյալ գրավոր եզրակացություն ներկայացրած ոչ գլխադասային մշտական հանձնաժողովների մեկական ներկայացուցիչ:
15. Ոչ գլխադասային հանձնաժողովի ներկայացուցչին՝ հանձնաժողովի անդամների թվից նշանակում է այդ հանձնաժողովի նախագահը:
16. Հարցի քննարկման ընթացքում՝
17. Մտքերի փոխանակությունն իրականացվում է հետեւյալ ընթացակարգով.
1) պատգամավորի կամ քաղաքացիական նախաձեռնության դեպքում՝ Կառավարության ներկայացուցչի, հանձնաժողովի անդամների, այլ պատգամավորների, ինչպես նաեւ հրավիրված անձանց ելույթներ,
2) սույն Աշխատակարգի 17-րդ կետի 2-րդ ենթակետով նախատեսված դեպքում՝ հարցեր ելույթ ունեցողին, նրա պատասխանները, հարց տվողի եւ ելույթ ունեցողի արձագանքները:
18. Հարցեր տալու կամ ելույթ ունենալու ցանկություն ունեցող անձինք դիմում են հանձնաժողովի նիստը նախագահողին:
19. Օրենքի նախագծի նախնական քննարկման ընթացքում՝
1) հիմնական զեկուցողին մեկ անգամ հարցեր տալու իրավունք ունի նաեւ Կառավարության ներկայացուցիչը.
2) ելույթի ընթացքում նախագծի վերաբերյալ բանավոր առաջարկ ներկայացրած անձը գրավոր ձեւակերպում է իր առաջարկը եւ մինչեւ առաջարկների քվեարկությունը հանձնում է նիստը նախագահողին: Այդ դեպքում բանավոր առաջարկը սահմանված կարգով դրվում է քվեարկության
3) ելույթների ընթացքում առաջարկ ներկայացրած հանձնաժողովի անդամներին, Կառավարության ներկայացուցչին, գրավոր առաջարկների հեղինակներին ելույթից հետո՝ մեկական անգամ հարցեր տալու իրավունք ունեն հանձնաժողովի անդամները, ինչպես նաեւ հիմնական զեկուցողը.
20. Մտքերի փոխանակության ընթացքում արտահերթ ելույթի իրավունք ունեն հանրապետության նախագահը, վարչապետը եւ հանձնաժողովի նախագահը: Արտահերթ ելույթի ժամանակը չի սահմանափակվում:
21. Հարցի քննարկումը կարող է ընդմիջվել հանձնաժողովի նախագահի առաջարկությամբ՝ հանձնաժողովի որոշմամբ: Առաջարկը քվեարկության է դրվում առանց քննարկման: Եթե հարցի քննարկումն ընդմիջվել է, ապա այդ ժամկետը լրանալուց հետո քննարկումը վերսկսվում է այն փուլից, որից ընդմիջվել էր:
22. Քվեարկությունն իրականացվում է ձեռք բարձրացնելու միջոցով: Հանձնաժողովի անդամը քվեարկում է անձամբ՝ կողմ, դեմ կամ ձեռնպահ: Քվեարկության ընթացքում ձայները հաշվում է նիստը նախագահողը:
23. Հանձնաժողովի նիստն արձանագրում է հանձնաժողովի քարտուղարությունը: Արձանագրության քաղվածքը ստորագրում է նիստը նախագահողը:
24. Հանձնաժողովի նախագահի, ինչպես նաեւ հիմնական զեկուցողի առաջարկությամբ Հանձնաժողովը կարող է սահմանել հարցի քննարկման հատուկ ընթացակարգ: Այդ ընթացակարգը սահմանելու մասին առաջարկը ներկայացվում է մինչեւ հարցի քննարկումը սկսվելը: Հատուկ ընթացակարգով չի կարող սահմանափակվել զեկուցողներին հարց տվողների եւ ելույթ ունեցողների թիվը, կամ չեն կարող կրճատվել սույն աշխատակարգի 17-րդ կետով սահմանված ժամկետները:

ПОСТОЯННОЙ КОМИССИИ ПО ФИНАНСОВО-КРЕДИТНЫМ И БЮДЖЕТНЫМ ВОПРОСАМ
1. Постоянная комиссия Национального Собрания Республики Армения по финансово-кредитным и бюджетным вопросам (далее – Комиссия) при осуществлении своих полномочий, установленных Конституционным законом Республики Армения «Регламент Национального Собрания» (далее – Регламент), действует в соответствии с Регламентом, Рабочим регламентом Национального Собрания и настоящим Рабочим порядком - посредством заседаний, а также работы подкомиссий, рабочих групп.
2. В соответствии с пунктом 3 статьи 14 Регламента НС РА заседания Комиссии проходят в резиденции Национального Собрания. В случае необходимости  решением Комиссии заседание Комиссии может проводиться в ином месте, о чем Председатель Комиссии уведомляет Председателя Национального Собрания заранее.
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КОМИССИИ
1. В соответствии с постановлением НС РА «О создании постоянных комиссий Национального Собрания РА восьмого созыва» сферами деятельности Комиссии являются: бюджетное законодательство, государственный бюджет, займы, кредиты, деньги, денежный оборот, аудит, аудиторская проверка, банковская система, финансовые (денежные, капитала, кредитные, страховые и ценных бумаг) рынки.
2. Полномочия Комиссии
Комиссия в пределах своей компетенции:
4) может обращаться с запросами в государственные органы и органы местного самоуправления, к должностным лицам.
6) может создавать своим решением подкомиссии или рабочие группы в целях предварительного рассмотрения отнесенных к ее компетенции вопросов, и представления результатов в Комиссию. Подкомиссии или рабочие группы могут быть упразднены решением комиссии.
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ ЗАСЕДАНИЙ КОМИССИИ
1. Очередные заседания Комиссии, как правило, созываются в соответствии с решением Совета Национального Собрания РА «Об установлении графика очередных заседаний постоянных комиссий Национального Собрания РА» - РСНС-Л.
2. О созыве очередного заседания Комиссии члены Комиссии уведомляются не позднее чем за три рабочих дня, а о созыве внеочередного заседания – не позднее чем за два часа до заседания. Секретариат Комиссии уведомляет членов Комиссии о созыве заседаний Комиссии по телефону и посредством электронного сообщения.
3. Инициатива не менее чем одной четверти членов Комиссии о созыве внеочередного заседания Комиссии осуществляется посредством направленного Председателю Комиссии официального письма, в котором указываются повестка дня и срок проведения внеочередного заседания. К письму прилагаются проекты вопросов повестки дня. Если письмо или какой-либо из вопросов повестки дня установленным требованиям:
1) не соответствует и в течение одного рабочего дня в соответствие с ними не приводится, то Председатель Комиссии возвращает письмо или документы по данному вопросу повестки дня с указанием причин;
2) соответствует, то Председатель Комиссии созывает внеочередное заседание Комиссии по повестке дня и в сроки, установленные инициатором.
4. Заседания Комиссии являются открытыми.
5. На открытом заседании Постоянной комиссии, кроме членов комиссии, депутатов и других лиц, имеющих право участвовать в рассмотрении вопроса, могут присутствовать также:
1) Президент Республики или его представитель;
2) Премьер-министр или представитель Правительства;
3) руководитель Аппарата и его заместители;
4) советник Председателя Национального Собрания;
5) специалисты секретариата комиссии;
6) эксперт Бюджетного бюро;
7) руководители структурных подразделений Аппарата, осуществившие специализированную экспертизу по рассматриваемому вопросу;
8) помощники членов комиссии;
9) служащие Аппарата, осуществляющие освещение заседания;
10) лица, приглашенные решением комиссии, а также Председателем Комиссии.
6. Присутствующих на заседании Комиссии членов Комиссии регистрирует секретариат Комиссии.
7. Если число зарегистрировавшихся членов Комиссии для правомочности заседания недостаточно, то регистрация продолжается до регистрации необходимого числа членов Комиссии, но не более двух часов.
8. Проект повестки дня очередного заседания, а также созванного Председателем Комиссии внеочередного заседания Комиссии составляется и Председателю Комиссии представляется Секретариатом Комиссии.
9. Проект повестки дня очередного заседания, а также созванного по его инициативе внеочередного заседания Комиссии на рассмотрение Комиссии представляет Председатель Комиссии, а проекты повестки дня других внеочередных заседаний представляются представителями инициаторов этих заседений.
10. Сводный лист письменных предложений, представленных по включенному в повестку дня Комиссии проекту закона (Приложение 1), составляется и Председателю Комиссии представляется Секретариатом Комиссии.
11. Председательствующий на заседании Комиссии обладает установленными статьей 52 Регламента полномочиями в той мере, в какой они применимы для председательствования на заседании Комиссии.
12. Очередность вопросов, рассматриваемых на очередном заседании Комиссии, а также на созванном по инициативе Председателя Комиссии внеочередном заседании, определяется председательствующим на заседании, а на других внеочередных заседаниях – представителями инициаторов этих заседаний.
13. Вопросы на очередном заседании Комиссии рассматриваются в соответствии с частью 1 статьи 55 Регламента и настоящим Порядком. В соответствии со статьей 59 Регламента депутаты в ходе рассмотрения вопроса вправе выступить с заявлением по порядку ведения - по одному разу до и после голосования.
14. Право на выступление с основным докладом имеет лицо, имеющее согласно Регламенту правомочие на это, а на выступление с содокладом – назначенный Председателем Комиссии член Комиссии, а также представители неголовных постоянных комиссий, представивших письменное заключение по проекту закона или постановления Национального Собрания до начала рассмотрения вопроса.
15. Представитель неголовной Комиссии назначается Председателем этой Комиссии - из числа членов Комиссии.
16. В ходе рассмотрения вопроса:
17. Обмен мнениями осуществляется по следующей процедуре:
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 2 пункта 17 настоящего Порядка, - вопросы выступающему, его ответы, ответные реплики обратившихся с вопросами и выступающих лиц;
18. Лица, желающие обратиться с вопросами или выступить, обращаются к председательствующему на заседании Комиссии.
19. В ходе предварительного обсуждения проекта закона:
2) лицо, представившее в ходе заседания устное предложение по проекту, оформляет свое предложение в письменной форме и до голосования по предложениям вручает его председательствующему на заседании. В этом случае устное предложение в установленном порядке выносится на голосование;
3) право на обращение с вопросами к членам Комиссии, представившим в ходе выступления предложения, представителю Правительства, авторам письменных предложений имеют члены Комиссии, а также основной докладчик – один раз после их выступления.
20. В ходе обмена мнениями право на внеочередное выступление имеют Президент Республики, Премьер-министр и Председатель Комиссии. Время внеочередного выступления не ограничивается.
21. Рассмотрение вопроса может быть прервано решением Комиссии – по предложению Председателя Комиссии. Предложение выносится на голосование без обсуждения. Если рассмотрение вопроса было прервано, то по истечении данного срока обсуждение возобновляется с того этапа, на котором оно было прервано.
22. Голосование проводится путем поднятия руки. Член Комиссии голосует лично – «за», «против» или «воздержался». Голоса в ходе проведения голосования подсчитываются председательствующим на заседании.
23. Заседания Комиссии протоколируются секретариатом Комиссии. Выписка из протокола подписывается председательствующим на Комиссии.
24. Комиссия по предложению председательствующего на Комиссии, а также основого докладчика может устанавливать особую процедуру рассмотрения вопроса. Предложение об установлении такой процедуры представляется до начала рассмотрения вопроса. Особой процедурой не может быть ограничено число задающих докладчикам вопросы и выступающих лиц либо не могут быть сокращены сроки, установленные пунктом 17 настоящего Рабочего порядка.