Print
Karen Botoyan
District
Birth date
26.04.1983
Party
non-Party
Faction
31.05.2012 - 22.05.2014
"Rule of Law" Faction  
22.05.2014
Not included  
Committees
Membership
E-mail

Born on April 26, 1983 in Aldan town (RF, Yakutia province.)

2002 - 2004 - Served in the Armed Forces of the Republic of Armenia.

2007 - Graduated from the Department of Metallurgy and Lithospheric studies of the Yerevan State Engineering University. Mining Engineer.

2011 - Magistracy courses of the Division of Political Science at YSU International Relations Faculty.

2006 - 2009 - Inspector of JSC “Armenia International Airports.”

2010 - 2012 - Engineer controller, then Deputy Director of “Europe” LLC.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district #23.  

2012 - Awarded with the "Andranik Ozanyan" Medal.

Married, with two children.