National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Lyova Khachatryan
District
Birth date
02.05.1955
Party
"Prosperous Armenia"
Faction
Committees
18.04.2016 - 26.09.2016
Committee on Ethics  
26.09.2016 - 06.02.2017
Committee on Ethics  (Committee Chair)
06.02.2017
Committee on Ethics  
Membership

Born on May 2, 1955 in Yerevan.

1978 - Graduated from the Yerevan Polytechnic Institute. Mechanical engineer.

1978 - 1995 - Worked in the Boudyonovski (RF) Installation Enterprise “Stavropoltechmontaj.”

1995 - 1999 - General Director in Astrakhan Reinforced Concrete Plant.

2002 - President of the Councils of “Contsernenergia” Ltd and Armavir Louys Ltd.

2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (electoral district #20.) Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. Member of the “People's Deputy” Deputy Group.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (electoral district #14.) Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. He was not included in any factions.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district #12.

Single.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS