Print
Davit Kocharyan
District
Birth date
10.03.1975
Party
non-Party
Faction
31.05.2012 - 23.02.2015
"Prosperous Armenia" Faction  
23.02.2015
Not included  
Committee
Membership

Born on March 10, 1975 in Hrazdan.

1996 - 1998 - Served in the Armed Forces of the Republic of Armenia.

1996 - Graduated from the Faculty of Economics of the Grigor Magistros University in Charentsavan. Economist.

2007 - Graduated from the Armenian State Institute of Physical Culture. Coach-teacher.

1999 - 2007 - Treasurer, Deputy Director for General Affairs, Director for Hotel Services in  “Tsakhkadzor GSC” SCJSC.

2002 - 2008 - Member of the Municipal Council of Hrazdan town Municipality.

2008 - 2012 - Customs Inspector in the State Revenue Committee of the Customs Service of the Republic of Armenia.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from  the electoral district #25.

Married, with two children.