Վոլոդյա Արամայիսի Բադալյան
1966-1969թթ. Սպիտակի շաքարի գործարանում աշխատել է բանվոր, ճարտարագետ-կոնստրուկտոր, գլխավոր տեխնոլոգ, 1969-1981թթ.` Երքաղխորհրդի գործկոմի ջրմուղ-կոյուղու գլխավոր վարչության Լենինյան շրջանի տեխնիկ, ավագ վարպետ, գլխավոր ճարտարագետ, պետ: 1981-1995թթ. Երեւանի քիմիական ռեակտիվների գործարանում եղել է ճարտարագետ, տեղամասի պետ, փոխտնօրեն, տնօրեն, 1995-1999թթ.՝ «Քիմռեակտիվ» ԲԲԸ նախագահ: 2001թ.` «Ագրոարդյունաբերողների եւ սերմնաբույծների միության» նախագահ: 2002թ.` «Հայ աշխատավոր» հասարակական կազմակերպության համանախագահ:
1990-1995թթ.` ԳԽ պատգամավոր (թիվ 242 ընտրատարածք):
1995-1999թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 102 ընտրատարածք): «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Բարեփոխումներ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի, ապա արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, այնուհետեւ Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում պատգամավորական խմբի ղեկավար:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովիպատգամավոր (թիվ 35 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի  ընդգրկվել:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:

Born on May 12, 1948 in Spitak.
1969 - 1981 - Worked as a technician and later as a skilled worker, chief engineer and Head of the Leninyan region water and sewage department under the executive committee of Yerevan City Council.
1981 - 1995 - Engineer, field Head, Deputy Director, Director in the Yerevan Plant of Chemical Reactives.
1995 - 1999 - President of the “Chimreactive” OJSC.
2001 - Presi­dent of the “Agricultural Producers and Seed Growers' Union.”
2002 - Co - Director of the NGO “Armenian Toiler.”
1990 - 1995 - Deputy of the Supreme Council (electoral district # 242.)
1995 - 1999 - Deputy of the National Assembly (electoral district # 102.) Member of the “Republic” faction, and then member of “The Reforms” deputy group.
1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (proportional electoral system,  “Unity” alliance.) Member of the Standing Committee on Financial - Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly and then member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. Member of the “Unity” alliance, then not included in any factions or deputy groups. Head the People's Agricultural and Industrial Union Deputy Group.
2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (electoral district #35.) Member of the Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Not included in any factions or deputy groups.
June 19, 2007 - May 31. 2012 - Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system, from the Republican Party of Armenia.