National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Lyudmila Sargsyan
District
Birth date
30.03.1959
Party
Hunchakian Social-Democratic Party
Faction
Committees
10.09.2012 - 03.02.2014
Committee on Counting  (Secretary)
07.02.2013 - 08.09.2013
Committee on Ethics  (Committee Deputy Chair)
Membership
E-mail

Born on March 30, 1959 in Tbilisi.

1982 - Graduated from the Yerevan College of computers. Technician, Mathematician-programmer.

2016 - Graduated from the faculty of Informatics and Computer Science (programming) of the Northern University.

1977 -1979 - Laboratory assistant at the K. Marx Yerevan Polytechnic Institute.

1984 - 1985 - Technician at SIU Computing Center of the Ministry of Local Industry of the USSR.

1985 - 1995 - Engineer at the system of the Ministry of Health (Program of the Chair of the ear-nose-throat of the M. Heratsi Medical University).

1997 - 1999 - Accountant at “Arabkir” CJSC.

Since 2003 - Member of the Social Democrat Hunchakian Party. Since 2004 - Chairman.

Since 2014 - Chairman of the Social Democrat Hunchakian Party.

2009 - Elected member of the Yerevan municipal council on the proportional system from the “Armenian National Congress” alliance of parties.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the “Armenian National Congress” alliance of parties.

Married, with two children.





NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS