Հովհաննես Հենզիկի Իգիթյան
1982թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ռադիոէլեկտրոնիկայի ֆակուլտետը: Ճարտարագետ: 1980-1982թթ.՝ ԵրՊԻ ռազմական ամբիոնը՝ ստանալով լեյտենանտի սպայական կոչում:
1981-1984թթ. աշխատել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի գիտահետազոտական աշխատանքների բաժնի լաբորանտ, ճարտարագետ, կրտսեր գիտաշխատող: 1984-1988թթ.՝  ԵրՊԻ գիտահետազոտական աշխատանքների բաժնի «Էլեկտրական մեքենաների դիագնոստիկայի» գիտահետազոտական լաբորատորիայի վարիչ, ավագ գիտաշխատող: 1988-1990թթ.՝  ԵրՊԻ «Վերգետնյա արագընթաց տրանսպորտ» գիտահետազոտական լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող:
Մասնակցել է «Ազատ շուկայական հարաբերություններ», «Պետական-մասնավոր համագործակցության կարգավորում», «Արհմիությունների դերը Ֆրանսիայում» քաղաքագիտության եւ տնտեսագիտության (1990թ., Սորբոնի համալսարան, Փարիզ), «Դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ծառայություն», «Դիվանագիտական արարողակարգ» ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի հեռակա (1992-1993թթ.), «Ներդրումներ ձեռնարկատիրական եւ բնակելի ոլորտում», «Նոտարական համակարգ», «Հիպոտեկային վարկավորման պայմաններ», «Ֆինանսավորման աղբյուրների չափորոշիչներ», «Գործարքների կարգավորում Ֆրանսիայում»՝  Ֆրանսիայի անշարժ գույքի ֆեդերացիայի միջազգային վարչության եւ «107 Պրոմենադ» գործակալության, «Ապօրինի ֆինանսական սխեմաներ. տեսակներ, բացահայտում, խուսափում»՝ Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարարության դրամական միջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի վարչության,«Ֆրանսիայի հարկային համակարգ»՝ Ֆրանսիայի հարկային ծառայության (2004-2006թթ.) դասընթացներին:
1999-2002թթ. եղել է Երեւանի «Կենտրոն» համայնքի թաղապետարանի իրավախորհրդատու: 2003-2018թթ.՝ Հայաստանում Եվրամիության առեւտրի պալատի գործադիր տնօրեն, 2003-2008թթ.՝ Եվրամիության «ՏԱՍԻՍ» ծրագրի մի շարք նախագծերի փորձագետ, 2004-2005թթ.՝  «Ֆրանս-հայկական զարգացման» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն: 2006-2012թթ.՝ «107 Պրոմենադ» (Ֆրանսիա) անշարժ գույքի գործակալության միջազգային նախագծերի մենեջեր: 2007-2011թթ.՝ «Եվրոպոլիս» ՍՊԸ (Ղազախստան) միջազգային նախագծերի մենեջեր: 2012-2017թթ.՝ «Վինսի Գրուպ»-ի (Ֆրանսիա) խորհրդական: 2014-2015թթ.՝ «ՖԻԱԲՍԻ» (Համաշխարհային անշարժ գույքի ֆեդերացիա, Ֆրանսիա) նախագահի խորհրդական, 2015-2016թթ.՝ «ՀԱՐՔՈ Գրուպ»-ի (Բելգիա) ներկայացուցիչ:
1990 թվականից   Ֆրանսիայի  «ՍՈՍ ԱՐՄԵՆԻ ԿՈՏ Դ'ԱԶՈւՐ» բարեգործական կազմակերպության խորհրդի անդամ է:
1990-1995թթ.՝ ՀՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: ԳԽ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ:
1995-1999թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԱՀԿ ԽՎ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար: «Հանրապետություն» խմբակցության անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:

Постоянная комиссия по внешним связям  (Заместитель Председателя Комиссии)
1981-1984гг. - лаборант, инженер, младший научный сотрудник отдела научно-исследовательских работ Ереванского политехнического института.
1984-1988гг. – заведующий, старший научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории «Диагностика электрических машин» отдела научно-исследовательских работ ЕрПИ.
1988-1990гг. - старший научный сотрудник научно-исследовательской лаборатории «Высокоскоростной наземный транспорт» ЕрПИ.
1990г. -– политико-экономические курсы «Свободная рыночная экономика», «Регулирование государственно-частного партнерства», «Роль профсоюзов во Франции» (Парижский университет Сорбонна, Франция).
1992-1993гг. - заочные курсы “Дипломатическая и консульская служба” и “Дипломатический протокол” Дипломатической академии МИД РФ.
2004-2006гг. - курсы «Инвестиции в жилую и коммерческую сферы», «Нотариальная система Франции», «Условия ипотечного кредитования», «Критерии источников финансирования», «Регулирование транзакций во Франции» Международного департамента национальной федерации недвижимости Франции и Агентства недвижимости «107 Променад» (Франция); курсы «Нелегальные финансовые схемы – виды, выявление, меры предупреждения» Управления борьбы с незаконным оборотом денежных средств Министерства финансов Франции; курсы «Налоговая система Франции» Налоговой службы Франции.
1999-2002гг. - юрисконсульт муниципального округа «Кентрон» города Ереван.
2003-2018гг. - исполнительный директор Торговой палаты Евросоюза в Армении.
2003-2008гг. - эксперт ряда проектов программы Евросоюза «TACIS».
2004-2005гг. - исполнительный директор «Французско-армянского Фонда развития».
2006-2012гг. - управляющий международными проектами Агентства недвижимости «107 Променад» (Франция).
2007-2011гг. - управляющий международными проектами ООО Европолис» (Казахстан).
2012-2017гг. - советник «Винси Груп» (Франция).
2014-2015гг. - советник президента ФИАБСИ (Междунардная федерация недвижимости, Франция).
2015-2016гг. - представитель компании «HARCOGroup» (Бельгия).
С 1990 года - член Совета благотворительной организации « СОС Армени Кот д'Азур» («SOSArmenieCoted, Azur»), Франция.
1990-1995гг. - депутат Верховного Совета РА, член Постоянной комиссии ВС по внешним сношениям, заместитель председателя Комиссии по внешним сношениям Межпарламентской ассамблеи СНГ.
1995-1999гг. - депутат НС РА. Председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям, руководитель делегации НС РА в ПАСЕ, руководитель делегации НС РА в ПА ОБСЕ. Член фракции «Республика».
9 декабря 2018 избран депутатом НС по общегосударственному списку блока партий “Мой шаг”. 11 февраля 2019г. избран заместителем председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям.