Հովհաննես Վահագնի Հովհաննիսյան
2000թ.՝ Երեւանի պետական համալսարանի աստվածաբանության ֆակուլտետը, 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան, միեւնույն ժամանակ ՀՀ պետական կառավարման դպրոցը՝ ստանալով պետական ծառայողի որակավորում: 2007թ.՝ ԵՊՀ կրոնի պատմության եւ տեսության ամբիոնի ասպիրանտուրան: Պատմական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ:
Վերապատրաստման մի շարք դասընթացներ է անցել՝ Երիտասարդ դասախոսների ծրագիր Վանդերբիլթի համալսարանում (JFDP) (2008թ., ԱՄՆ), Գերմանական ակադեմիական աջակցության հետդոկտորական ծրագիր Տյուբինգենի համալսարանում (2010-2011թթ., Գերմանիա), ՀՀ դիվանագիտական ակադեմիա (2010թ., Երեւան), հետդոկտորական ուսուցում Յեյլի համալսարանում (2012-2013թթ., ԱՄՆ): Հետազոտական աշխատանք է կատարել Գոտինգեն քաղաքի Մաքս Պլանկի անվան կրոնական եւ էթնիկ բազմազանության հետազոտական ինստիտուտում (2014թ., Գերմանիա):
2003 թվականից դասավանդում է ԵՊՀ կրոնի պատմության եւ տեսության ամբիոնում, 2006-2008թթ.՝ Գավառի պետական համալսարանում, 2014թ.՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում: Դասավանդել է Վ. Բրյուսովի պետական լեզվաբանական եւ Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարաններում: Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ հետազոտական կենտրոնի համահիմնադիր է (2014թ.): 21.05.2018-14.01.2019թթ.՝ ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար:
Միջազգային մի շարք գիտական կազմակերպությունների անդամ է:
Հեղինակ է մեկ մենագրության եւ միջազգային հեղինակավոր ամսագրերում հրատարակված քառասունից ավելի գիտական հրապարակումների:

Родился 5 марта 1980 года в Ереване.
В 2000г. окончил богословский факультет Ереванского государственного университета, в 2002г. - магистратуру того же факультета, одновременно окончил Школу государственного управления РА, получив квалификацию государственного служащего. В 2007г. окончил аспирантуру кафедры истории и теории религии ЕГУ. Доктор исторических наук, доцент.
Прошел ряд курсов по переподготовке: Программа молодых преподавателей в Университете Вандербильта (JFDP) (2008г., США), постдокторская программа по академическому содействию в Тюбингенском Университете Германии (2010-2011гг., Германия), в Дипломатической академии РА (2010гг., Ереван), прошел постдокторское обучение в Йельском университете (2012-2013гг., США). Проводил исследовательскую работу в Институте исследований религиозного и этнического разнообразия им. Макса Планка в Геттингене (2014г., Германия).
С 2003 года - преподаватель кафедры истории и теории религии ЕГУ, 2006-2008гг. – Гаварского государственного университета, 2014г. – Американского университета Армении. Преподавал в государственном лингвистическом университете им. В. Брюсова и Государственном медицинском университете им. М. Гераци.