Կորյուն Լեւոնի Մկրտչյան
1998թ. ավարտել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ինժեներա-տնտեսագիտական ֆակուլտետի տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի բաժինը, 2001թ.՝ նույն ֆակուլտետի մաթեմատիկական մեթոդները եւ մոդելները տնտեսագիտության մեջ բաժնի ասպիրանտուրան: Տնտեսագետ-կիբեռնետիկ: 2013թ.՝ Մոսկվայի «Էնոտրիա» գինու դպրոցը: Գինու փորձագետ, սոմելիե: 2013թ.՝ «Ռեստորատորի Մոսկվայի տուն» բիզնես դպրոցը: 2017թ.` ԵԽ քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցը:
Մասնակցել է Կիպրոսի մենեջմենթի միջազգային ինստիտուտի (CIIM) «Տնտեսական դեռեգուլյացիա եւ բաց շուկաներ» թեմայով երիտասարդ ղեկավարների համար նախատեսված Կիպրոսի կառավարության (2000թ., Նիկոսիա), ԵԽ եւ ԵՄ «Քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների ցանց» (2009թ., Օդեսա) ծրագրերին, վերապատրաստվել է Ֆրանսիայի «Ժարալդին» գինու եւ գաստրոնոմիայի ակադեմիայի պրեզիդենտ, պրոֆեսոր Միշել Գարներոյի դասարանում (2013թ., Ֆրանսիա):
1998-1999թթ. եղել է «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ ներդրումների վարչության տնտեսագետ: 1999-2001թթ.՝ «Հայներարտբանկ» ՓԲԸ ներդրումների եւ մոնիտորինգի վարչության գլխավոր մասնագետ: 2002-2004թթ. զբաղվել է գործարարությամբ: 2004-2005թթ.՝ «Երեւանի Ջրմուղ-Կոյուղի» ՓԲԸ վերահսկողության ծառայության ղեկավար: 2005-2008թթ.՝ Քաղաքացիական եւ հասարակական զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար: 2008-2012թթ.՝ «Էրնսթ ընդ Յանգ» ՓԲԸ (Ernst & Young-EY) ադմինիստրատիվ եւ ֆինանսական ղեկավար: 2012-2013թթ.՝ Մոսկվայի «Արտվայն» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն: 2013-2018թթ.՝ «Երեւան-Աուդիտ Կոնսալտ» ՓԲԸ ստրատեգիայի եւ զարգացման գծով տնօրեն, բիզնես խորհրդատվական ծառայությունների ղեկավար: 01.10.2018-11.01.2019թթ.՝ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի խորհրդական:
Բնության եւ հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի (2008թ.) եւ Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի (2009թ.) հայկական մասնաճյուղերի պատվավոր դոկտոր է: Բնական գիտությունների եվրոպական ակադեմիայի (2009թ. Հանովեր, Գերմանիա), Հայաստանի երիտասարդ գինեգործների միության(2012թ.), Ռուսաստանի սոմելիեների միության (2013թ.) եւ Հայաստանի երիտասարդ գործարարների միության (2016թ.) անդամ է:

Корюн Левонович Мкртчян
В 1998 году окончил отделение экономической кибернетики инженерно-экономического факультета Армянского государственного экономического университета, в 2001 году – аспирантуру отделения математических методов и моделей в экономике того же факультета. Экономист-кибернетик.В 2013 году окончил московскую школу вина “Энотрия”. Эксперт по винам, сомелье. В 2013 году окончил бизнес-школу “Московский дом ресторатора”. В 2017 году –Ереванскую школу политических курсов СЕ.
Участвовал в предусмотренной Правительством Кипра для молодых руководителей программе Кипрского международного института менеджмента (CIIM) по теме “Экономическая дерегуляция и открытые рынки” (“2000г., Никосия), программе ЕС и СЕ “Сеть лидеров гражданского общества” (2009г., Одесса), прошел переподготовку в классе “Жаралдин” президента французской академии вина и гастрономии, профессора Мишеля Гарнеро (2013г., Франция).
1998-1999гг. – экономист управления по инвестициям ЗАО “Инекобанк”.
1999-2001гг. – главный специалист управления по инвестициям и мониторингу ЗАО “Армимпэксбанк”. 2002-2004гг. – занятие предпринимательской деятельностью.
2004-2005гг.- руководитель контрольной службы в ЗАО “Ереван – Водоканал”. 2005-2008гг. – руководитель программ Фонда гражданского и общественного развития.
2008-2012гг. – административный и финансовый руководитель ЗАО “Эрнст энд Янг”(Ernst & Young-EY).
2012-2013гг. – генеральный директор ООО “Артвайн”, Москва.
2013-2018гг. – директор по стратегии и развитию, руководитель служб бизнес-консалтинга ЗАО “Ереван –Аудит-Консалт”.
01.10.2018-11.01.2019гг. – советник руководителя Государственной службы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА.
Почетный доктор армянского отделения Международной академии наук о природе и обществе (2008г.) и Российской академии естественных наук (2009г.).
Член Европейской академии естественных наук (2009г., Ганновер, Германия) Союза молодых виноделов Армении (2012г.), Союза сомелье России (2013г.) и Союза молодых бизнесменов Армении (2016г.).