Վարդեւան Ֆաբրիցուսկի Գրիգորյան
1975թ. ավարտել  է Լենինականի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետը: Ֆիզիկական կուլտուրայի ուսուցիչ: 1982թ.՝ Լենինգրադի Պ. Ֆ. Լեսգաֆտի անվան ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան: Մանկավարժական գիտությունների դոկտոր: Պրոֆեսոր: ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ:
1975-76թթ. եւ 1982-1989թթ. եղել է Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության ամբիոնի դասախոս, ավագ դասախոս, դոցենտ: 1977-1979թթ.՝ նույն ինստիտուտի սպորտային խաղերի եւ մարմնամարզության ամբիոնի դասախոս: 1989-1992թթ.՝ նույն ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության եւ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան: 1990-1995թթ.՝ Գյումրու քաղխորհրդի պատգամավոր: 1992-1996թթ.՝ Գյումրու քաղխորհրդի ֆիզկուլտուրայի եւ սպորտի բաժնի վարիչ: 1996-1998թթ.՝ Շիրակի մարզի սպորտի բաժնի վարիչ, 1998-1999թթ.՝ կրթության վարչության պետի տեղակալ: 2002-2016թթ.՝ Գյումրու Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտոր: 2016 թվականից՝ նույն ինստիտուտի ֆիզդաստիարակության տեսության եւ մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր:
1990-1995թթ.՝ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 87 ընտրատարածք): ԳԽ աղետի գոտու եւ բռնագաղթվածների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում չի ընդգրկվել: «Առաքելություն» հասարակական-քաղաքական կազմակերպության անդամ:
1999-2002թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 62 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Կայունություն», ապա՝ «Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում» վերանվանված պատգամավորական խմբի անդամ: «Առաքելություն» հասարակական-քաղաքական կազմակերպության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 11 ընտրատարածք, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:

Born on July 12, 1953 in Leninakan (now Gyumri).
1975 - Graduated from the Faculty of Culture of the Leninakan M. Nalbandian State Pedagogical Institute. Teacher of Physical Culture.
1982 - Post Graduate from the Leningrad Lesgaft National State Institute of Physical Culture. Doctor of Pedagogical Sciences. Professor. Honored teacher of the Republic of Armenia.
1975 -1976 and 1982 - 1989 - Lecturer, Senior Lecturer, Docent of the Faculty of Physical Education of the Leninakan M. Nalbandyan State Pedagogical Institute.
1977 -1979 - Lecturer of the Department of Sports Games and Gymnastics of the same Institute.
1989 - 1992 - Dean of the Faculty of Physical Education and Biology of the same Institute.
1990 -1995 - Deputy of Gyumri City Council.
1992 - 1996 - Head of the Department of Physical Education and Sports of the Gyumri City Council.
1996 - 1998 - Head of the Shirak Province Department of Sports.
1998 - 1999 - Deputy Head of the Department of Education.
2002 - 2016 - Rector of the Gyumri M. Nalbandyan State Pedagogical Institute.
Since 2016 - Professor of the Department of Theory and Methods of Physical Education of the same Institute.
1990 - 1995 - Deputy of the SC (Supreme Council) (electoral district #87). Member of the Standing Committee on the Zone of Disaster and Deportees of the SC (Supreme Council). Not included in factions. Member of the social-political organization “Arakelutiun” (Mission).
1999 - 2002 - Member of the National Assembly (electoral district #62). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs of the National Assembly. Member of the “Stability” deputy group, later renamed “Agrarian-Industrial People’s Unification.” Member of the social-political organization “Arakelutiun” (Mission).
2017 - 2019 - Member of the National Assembly (electoral district #11 of the “Tsarukyan” alliance of parties). Head of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment of the National Assembly.
December 9, 2018 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #11 of the “Prosperous Armenia” party.