Անի Տաճատի Սամսոնյան
2018 թվականի սեպտեմբերից սկսած տարբեր սուբյեկտների կողմից Երեւան համայնքին տրանսպորտային միջոցների եւ այլ գույքի փոխանցման, ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի, ինչպես նաեւ Երեւան համայնքի կողմից դրանց հետ կապված այլ անշարժ կամ շարժական գույքի փոխանցման, այդ թվում` գույքային, ինչպես նաեւ ոչ գույքային իրավունքների, շինարարության թույլտվությունների, արտոնությունների տրամադրման իրավաչափությունն ու կոռուպցիոն ռիսկերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով  (Հանձնաժողովի նախագահ)
Ծնվել է 1990թ. փետրվարի 10-ին Երեւանում:
2011թ. ավարտել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի լրագրության բաժինը: 2013թ.` ԳԱԱ  Միջազգային գիտակրթական կենտրոնի միջազգային հարաբերությունների բաժինը: Ներկայում սովորում է  ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի իրավագիտության բաժնի մագիստրատուրայում:
2010-2012թթ. եղել է Հ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնի գիտաշխատող: 2012-2013թթ.` «Արմնյուզ» լրատվական հեռուստաընկերության լրագրող: 2012-2013թթ.` «Diplomat.am» վերլուծական կայքի հոդվածագիր («Տեղեկատվական պատերազմներ եւ քարոզչություն» խորագրով հոդվածաշար): 2013-2014թթ.` «Հայնյուզ» մամուլի ակումբի համակարգող:
2015թ.` «Լուսավոր Հայաստան» նախաձեռնության, այնուհետեւ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր անդամ, կուսակցության մամուլի խոսնակ:
2017-2018թթ.` Երեւանի ավագանու քաղաքաշինության եւ հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի տեղակալ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
2018-2019թթ.` Երեւանի ավագանու քաղաքաշինության եւ հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Լույս» խմբակցության անդամ:

Ани Тачатовна Самсонян
комиссия Следственная комиссия по изучению правомерности и коррупционных рисков передачи Ереванскому муниципалитету различными субъектами транспортных средств и иного имущества, договоров оказания ими услуг, а также передачи в связи с ними Ереванским муниципалитетом иного недвижимого или движимого имущества, в том числе – предоставления имущественных, а также неимущественных прав, разрешений на строительство, льгот, начиная с сентября 2018 года  (Председатель Комиссии)
Родилась 10 февраля 1990 года в Ереване.
В 2011г. окончила отделение журналистики факультета культуры Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна. В 2013 году - отделение международных отношений Международного научно-образовательного центра НАН РА. В настоящее время проходит обучение в магистратуре отдела правоведения Государственной академии управления РА.
2010-2012гг. – научный сотрудник Центра народного творчества им. О. Шарамбеяна.
2012-2013гг. – корреспондент информационной телекомпании “Армньюз”.
2012-2013гг. – автор статей аналитического сайта “Diplomat.am” (цикл передач под названием“Информационные войны и агитация”).
2013-2014гг. – координатор пресс-клуба “Армньюз”.
2015г. – учредитель-член инициативы “Просвещенная Армения”, затем партии “Просвещенная Армения”, пресс-секретарь партии.
2017-2018гг. – заместитель председателя постоянной комиссии муниципального совета Еревана по вопросам градостроительства и землепользования. Член фракции “Елк”.
2018-2019гг. – член постоянной комиссии муниципального совета Еревана по вопросам градостроительства и землепользования, член фракции “Луйс”.