Ծնվել է 1989թ. հունիսի 21-ին Արարատում:
2010թ. ավարտել է ԵՊՀ ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի իսպաներեն լեզվի եւ գրականության բաժինը: 2013թ.` ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի «Մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարացման» մագիստրոսական ծրագիրը: Եվրոպագետ: 2014թ.՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցը: 2016թ.՝ Մեծ Բրիտանիայի Օքսֆորդի համալսարանի Սուրբ Անտոնիոսի քոլեջը: Ռուսաստանի եւ Արեւելյան Եվրոպայի հետազոտող մագիստրոս (MPhil in Russian and East European Studies): Եղել է Հարի Շուքմանի անվան Եվրասիայի հետազոտական, «Կալուստ Կյուլպենկյան» եւ «Լույս» հիմնադրամների կրթաթոշակառու։
2008-2010թթ. աշխատել է ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն ՊՈԱԿ-ի առաջատար մասնագետ: 2016 թվականից դասավանդում է ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում: 2016-2017թթ. եղել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հայոց պատմության դասախոսի օգնական:
2017-2018թթ.՝ «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության քաղաքացիական հասարակության ծրագրերի պատասխանատու:

Сос Вагеевич Аветисян
В 2010г. окончил отделение испанского языка и литературы факультета романо-германской филологии ЕГУ.
2013г. – магистерская программа “Права человека и демократия” Центра европейских исследований ЕГУ. Специалист по европоведению.
2014г. – Школа дипломатии министерства иностранных дел РА.
2016г. – колледж Св. Антония Оксфордского университета Великобритании. Магистр по изучению России и Восточной Европы (MPhil in Russian and East European Studies). Стипендиант Евразийского исследовательского фонда имени Гарри Шукмана, фондов “Галуста Гюльбенкяна” и “Луйс”.
2008-2010гг. – ведущий специалист в ГНКО “Центр экспертизы культурных ценностей” Министерства культуры РА.
2016г. – преподаватель Центра европейских исследований ЕГУ.
2016-2017гг. – помощник преподавателя Американского университета Армении по истории Армении.
2017-2018гг. – ответственный по программам гражданского общества организации “Фонд открытое общество – Армения
Является автором аналитических статей и докладов, опубликованных в армянской и международной прессе.