Էդմոն Հրաչիկի Մարուքյան
2002թ. ավարտել է Մոսկվայի կոմերցիայի եւ իրավունքի ինստիտուտի իրավագիտության բաժինը, 2006թ.՝ Վարշավայի մարդու իրավունքների բարձրագույն դասընթացը, 2007թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան, 2010թ.՝ Մինեսոտայի համալսարանի իրավաբանական դպրոցը: Մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի մագիստրոս:
2002-2004թթ. եղել է «Մեդիա Գրուպ» լրատվական հասարակական կազմակերպության իրավաբանական բաժնի ղեկավար: 2007-2008թթ.՝ Վանաձորի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի փիլիսոփայության եւ քաղաքագիտության ամբիոնի դասախոս: 2007-2012թթ.՝ «Պոպուլեքս» ՍՊԸ փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր, փաստաբան: 2009թ.՝ Լոռու մարզի «Շահերի պաշտպանության եւ աջակցության կենտրոն»-ի (ՇՊԱԿ) ավագ իրավաբան: 2008թ. ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ է, փաստաբան:
2002 թվականից «Մարդու իրավունքների երիտասարդական շարժման միջազգային ցանցի» անդամ է, 2003թ.՝ համակարգող խորհրդի անդամ: 2005թ. անդամակցել է ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբին, 2006թ. ընտրվել է խմբի նախագահ: 2005 - 2012թթ. անդամակցել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում եւ մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբին: 2006 թվականից «Մարդու իրավունքների կրթության երիտասարդական ցանց» միջազգային կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: 2010թ. «Ռազմավարական դատավարությունների կենտրոն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության հիմնադիրներից է: 2010-2012թթ.՝ Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ազգային փորձագետ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Ելք» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Born on January 13, 1981 in Kirovakan (now Vanadzor).
2006 - Higher educational training course for Human Rights of Warsaw. 2007 - Academy of State Administration of the Republic of Armenia.
2010 - University of Minnesota Law School. Master for Human Rights and International Law.
Participated in a number of specialized training courses in Armenia, Poland, Hungary, USA, Switzerland, Denmark, France, Germany, Russia and Great Britain.
2002 - 2004 - Head of the Law Department of the Media Public Organization NGO “Media Group.”
2007 - 2008 - Lecturer in the Chair of Philosophy and Political Science in the Vanadzor Hov. Tumanyan State Pedagogical Institute.
2007 - 2012 - Partner, Lawyer at law office of “Populeks” LLC. Advocate.
2009 - Senior Lawyer of the “Centre for Protection and Promotion of Interests” in Lori province.
2008 - Member of the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia. Advocate.
Since 2002 - Member of the “International Network of Youth Movements for Human Rights.”
2003 - Member of the Coordinating Council.
2005 - Member of the public observation group carrying out monitoring at places of detention of persons arrested by the Police of the Republic of Armenia.
2006 - Elected Chair of the observation group.
2005 - 2012 - Member of the observation group, carrying out public monitoring in the criminal-executive institutions and bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Since 2006 - Founder member of the International Organization “Youth Network for Education of Human Rights.”
2010 - One of the founders of the Human Rights NGO “Center for Strategic Proceedings.”
2010 - 2015 - National Expert of Human Rights Watch international Organization.
2015 - Founded the “Bright Armenia” party.
Author and co-author of a number of scientific articles, analytical manuals and reports on human rights.
2012 - 2017 - Member of the National Assembly (electoral district #30).
June 11, 2012 - Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly.
December 6, 2012 - February 14, 2014 - Member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.
December 6, 2012 - May 18, 2017 - Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.
February 14, 2014 - May 18, 2017 - Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Not included in factions.
2017 - 2019 - Member of the National Assembly ("Way Out" alliance of parties).
Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights of the National Assembly.
December 9, 2018 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #3 of the “Bright Armenia” party.