Արուսյակ Թովմասի Ջուլհակյան
2003թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի սոցիալ-քաղաքական առարկաների եւ ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետը: 2005թ.՝ ՀՊՃՀ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Հանրային կառավարման մագիստրոս: 2010թ.՝ Վարշավայի համալսարանի (Լեհաստան) իրավաբանական ֆակուլտետը՝ մարդու իրավունքներ մասնագիտացմամբ։
2005-2013թթ. եղել է ՀՊՃՀ, 2007-2009թթ.՝ Տնտեսագիտության եւ իրավագիտության (USEL) համալսարանի դասախոս: 2011-2014թթ. եղել է Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի ծրագրի օգնական, ապա իրավական փորձագետ: 2014-2018թթ. աշխատել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» իրավապաշտպան հկ մի շարք ծրագրերում:
2015-2018թթ. եղել է «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության իրավաբանական թիմի անդամ: 2015-2018թթ.՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հկ մի շարք ծրագրերի իրավաբան։
Համագործակցել է Լեհաստանի «Մարդու իրավունքների հելսինկյան հիմնադրամ»-ի հետ (2010թ. մարտ-հունիս): Մասնակցել է Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկմանը (2016թ., «Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակ» (European Platform for Democratic Elections) դիտորդական կազմակերպությունների միջազգային կոալիցիա), «ԱՄՆ ընտրական գործընթացներ» ծրագրին (International Visitors Leadership Program) (2018թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր, ԱՄՆ):
23.09.2018-11.01.2019թթ.՝ Երեւանի ավագանու անդամ («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք): Երեւանի ավագանու իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։
2018թ.՝ «Իրավունքի զարգացման եւ պաշտպանության» հիմնադրամի համահիմնադիր:
Համահեղինակ է ընտրական իրավունքի ոլորտի երկու ձեռնարկի, հեղինակ՝ մի շարք հոդվածների:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:

Арусяк Товмасовна Джулакян
В 2003 году окончила факультет социально-политических предметов и общей экономики Государственного инженерного университета Армении. В 2005г. -магистратуру того же факультета ГИУА. Магистр общественного управления. В 2010 году окончила юридический факультет Варшавского университета (Польша) по специальности права человека.
2005-2013гг. – преподаватель ГИУА, 2007-2009гг. – преподаватель Университета экономики и правоведения  (USEL).2011-2014гг. – помощник программы, затем правовой эксперт Комитета по защите свободы слова. 2014-2018гг. -  работала в ряде программ правозащитной общественной организации “Объединение Европа права”.
2015-2018гг. – член юридической команды инициативы “Гражданин наблюдатель”. 2015-2018гг. – юрист ряда программ общественной организации “Антикоррупционный центр Трансперенси Интернешнл”.
Сотрудничала с “Хельсинкским фондом по правам человека” в Польше. (март-июнь 2010г.) Участвовала в мониторинге парламентских выборов в Грузии  (2016г., международная коалиция наблюдательских организаций “Европейская площадка  демократических выборов” /European Platform for Democratic Elections/), в программе “Избирательные процессы США”(International Visitors Leadership Program) (октябрь-ноябрь 2018г., США).
23.09.2018-11.01.2019гг. – член муниципального совета Еревана (блок партий “Мой шаг”). Председатель Постоянной комиссии муниципального совета Еревана по правовым вопросам).