Արուսյակ Թովմասի Ջուլհակյան
2003թ. ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի սոցիալ-քաղաքական առարկաների եւ ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետը: 2005թ.՝ ՀՊՃՀ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Հանրային կառավարման մագիստրոս: 2010թ.՝ Վարշավայի համալսարանի (Լեհաստան) իրավաբանական ֆակուլտետը՝ մարդու իրավունքներ մասնագիտացմամբ։
2005-2013թթ. եղել է ՀՊՃՀ, 2007-2009թթ.՝ Տնտեսագիտության եւ իրավագիտության (USEL) համալսարանի դասախոս: 2011-2014թթ. եղել է Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի ծրագրի օգնական, ապա իրավական փորձագետ: 2014-2018թթ. աշխատել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» իրավապաշտպան հկ մի շարք ծրագրերում:
2015-2018թթ. եղել է «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության իրավաբանական թիմի անդամ: 2015-2018թթ.՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հկ մի շարք ծրագրերի իրավաբան։
Համագործակցել է Լեհաստանի «Մարդու իրավունքների հելսինկյան հիմնադրամ»-ի հետ (2010թ. մարտ-հունիս): Մասնակցել է Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկմանը (2016թ., «Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական հարթակ» (European Platform for Democratic Elections) դիտորդական կազմակերպությունների միջազգային կոալիցիա), «ԱՄՆ ընտրական գործընթացներ» ծրագրին (International Visitors Leadership Program) (2018թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր, ԱՄՆ):
23.09.2018-11.01.2019թթ.՝ Երեւանի ավագանու անդամ («Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք): Երեւանի ավագանու իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։
2018թ.՝ «Իրավունքի զարգացման եւ պաշտպանության» հիմնադրամի համահիմնադիր:
Համահեղինակ է ընտրական իրավունքի ոլորտի երկու ձեռնարկի, հեղինակ՝ մի շարք հոդվածների:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:

Born on January 21, 1983.
2003 - Graduated from the Social-Political Subjects and General Economics of the State Engineering University of Armenia.
2005 - MS degree from the State Engineering University of Armenia (SEUA). MS degree in Public Administration.
2010 - Graduated from the Faculty of Law at the Warsaw University (Poland,) with specialization - Human Rights.
2005 - 2013 - Lecturer of Law at the State Engineering University of Armenia.
2007- 2009 - Lecturer of Constitutional Law and Human Rights at University of Science of Economics and Law (USEL).
2011- 2014 - Program assistant and later legal expert at the Committee to Protect Freedom of Expression.
2014 - 2018 - Legal officer at the “Europe in Law Association” human rights NGO, being engaged in a number of important projects in the field of Human Rights.
2015 - 2018 - Member of the legal team of the “Citizen Observer” Initiative.
2015 - 2018 - Lawyer in a number of projects of the “Transparency International Anti-Corruption Center” NGO.
March - June, 2010 - Internship at the Legal Department of Helsinki Foundation for Human Rights (Warsaw, Poland).
2016 - Observation of the 2016 Parliamentary Elections in Georgia within the framework of an international observation mission organized by the European Platform for Democratic Elections (EPDE).
October - November 2018 - Invited by the US State Department to participate in the International Visitors Leadership Program (IVLP) on the subject of “US Electoral Process,”
September 23, 2018 - January 11, 2019 - Yerevan City Council Member (“My Step” alliance of parties). Head of the Standing Committee on Legal Affairs of the Yerevan City Council.