National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
Armenian Russian English French
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Competition Council  |   Links
 
Anna Grigoryan
Sequential number
Birth date
08.01.1991
Party
"Reborn Armenia"
Faction
02.08.2021
"Armenia" Faction  
Committee
Membership
E-mail

Born January 8, 1991 in Kapan.

2011 - Graduated from the Department of “Translation Studies” of the Faculty of Romance and Germanic Philology of the Yerevan State University.

2013 - 2021 - Master's degree from the same Faculty.

2017 - Diplomatic School of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.

Since 2013 - Teaching at Quantum College.

2020 - Deputy Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia.

Since 2012 - Member of the NGO "Union of Young Translators."

December 29, 2020 - August 2, 2021- Member of the National Assembly (territorial electoral list of the electoral district #12 of the “My Step” alliance of parties). January 12, 2021 - August 2, 2021 - Member of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly. December 29, 2020 - January 11, 2021 - Member of the “My Step” faction. January 11, 2021 - August 2, 2021 - Not included in any faction. December 29, 2020 - January 11, 2021 - Member of the “My Step” faction. January 11, 2021 - August 2, 2021 - Not included in any party.

June 20, 2021 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list of the “Armenia” alliance of parties.

Married with a child.



NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations   |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS