Արմեն Եզնակի Ռուստամյան
1983թ. ավարտել է Մոսկվայի Պ. Լումումբայի անվան ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի ֆիզիկամաթեմատիկական եւ բնական գիտությունների ֆակուլտետը: Ֆիզիկոս:
1984-1991թթ. եղել է ԵՊՀ գիտաշխատող, 1991-1993թթ.՝ հայ-ֆրանսիական ՀՁ գլխավոր մասնագետ, 1993-1994թթ.՝ Ֆրանսիայի Օրսե քաղաքի Տեսական եւ կիրառական օպտիկայի ինստիտուտի գիտաշխատող: 1990-1995թթ.՝ Երեւանի քաղաքային եւ Մյասնիկյանի շրջանային խորհուրդների պատգամավոր: 1995-1998թթ. բանտարկվել է քաղաքական դրդապատճառներով (հետագայում չհաստատված մեղադրանքներով):
1999-2015թթ. եղել է  ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ: 2015 թվականից՝ ՀՅԴ բյուրոյի քաղաքական ներկայացուցիչ: 2019 թվականից՝ ՀՅԴ բյուրոյի նախագահ:
1999-2003թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար:
2017-2019թթ.՝  ԱԺ պատգամավոր (ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար:

Армянская революционная федерация Дашнакцутюн (АРФД)
В 1983г. окончил факультет физико-математических и естественных наук Московского университета дружбы народов им. П. Лумумбы. Физик.
1984-1991гг. - научный сотрудник ЕГУ, 1991-1993гг. - главный специалист армяно-французского СП, 1993-1994гг. - научный сотрудник Института теоретической и прикладной оптики г. Орсе (Франция). 1990-1995гг. – депутат Ереванского городского совета и Мясникянского районного совета. 1995-1998гг. - арестован по политическим мотивам (по неподтвержденным впоследствии обвинениям). 1999-2015 гг. - Представитель Верховного Органа АРФД Армении. С 2015года – политический представитель Бюро АРФД. С 2019 года является Председателем Бюро.
1999-2003гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Член фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Член фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям. Член фракции“Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.
2012-2017гг. депутат НС (пропорциональная избирательная система, АРФД). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям, Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции. Руководитель фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.
2017-2019гг.- депутат НС (АРФД). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям, Руководитель фракции “Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн”.