Ռաֆիկ Խորենի Գրիգորյան
1989թ. ավարտել է Կիեւի (Ուկրաինա) գյուղատնտեսական ակադեմիան: Տնտեսագետ, ինժեներ-մեխանիկ, տնտեսագիտության թեկնածու:
1976-1977թթ. աշխատել է Ձորագյուղի կոլտնտեսությունում` որպես բանվոր: 1977-1979թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1982-1996թթ. աշխատել է Ուկրաինայում: 1996-1999թթ. եղել է Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղի համայնքի ղեկավար, 1999-2003թթ.` Գեղարքունիքի փոխմարզպետ, 2003 թվականից` ՀՀԿ Գեղարքունիքի մարզային խորհրդի նախագահ, 2007 թվականից` Գեղարքունիքի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Մարշալ Բաղրամյան» (2006թ.) եւ «Գարեգին Նժդեհ» (2010թ.) մեդալներով:

Born on May 17, 1958 in the village of  Dzoragyugh  (now Gegharkunik marz) in the Martouni region.
Mr. Grigoryan received his degree in economics and technical mechanics from Kiev Agricultural Academy in 1989.
1976-1977 - worked in the Dzoragyugh collective farm. 1977-1979 - served in the Soviet Army. 1982-1996  - worked in
Ukraine. 1996- 1999  - Head of the community of Dzoragyugh of Gegharkunik marz. 1999-2003 he was the deputy to the Regional Governor of Gegharkounik, 2003 -  head of the RPA Gegharkounik marz council, 2007 -  President Member of Chess Federation of the RA.
2003-2007 - was a deputy in the NA (electoral district  # 31). He was a member of the NA Standing Committee on
Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was a member of the RPA faction.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly by the proportional system from the Republican Party of Armenia/RPA. Member of RPA council.
2006 - was awarded with RA Defence Minister medal of “Marshal Baghramyan,” and 2010 was awarded with medal of