Մկրտիչ Հակոբի Մինասյան
1971թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-էլեկտրամեխանիկ: ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի իսկական անդամ:
1964-1980թթ. աշխատել է Երեւանի ՋԷԿ-ում փականագործ, վարպետ, ավագ ճարտարագետ, կուսկոմիտեի քարտուղար, 1974-1980թթ.` կուսկոմիտեի ազատված քարտուղար, 1980-1987թթ.` ՀԿԿ Կենտկոմի արդյունաբերության բաժնի հրահանգիչ, ենթաբաժնի վարիչ, 1987-1988թթ.` ՀԿԿ Երեւանի Օրջոնիկիձեի շրջկոմի երկրորդ քարտուղար, 1988-1991թթ.` առաջին քարտուղար: 1991-1993թթ. եղել է Երեւանի Էրեբունու շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ, 1993-1996թթ.` նախագահ, 1996թ.` Երեւանի քաղաքապետարանի Խորհրդային տարածքային բաժնի պետ, 1996-2002թթ.` Երեւանի Նոր Նորքի թաղապետ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 2 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:
Պարգեւատրվել է Վ. Լենինի հոբելյանական մեդալով (1970), միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի արծաթե մեդալով (2004), բնության եւ հասարակության միջազգային ակադեմիայի կողմից` Լեյբնիցի մեդալով (2008):

Mkrtich Minasyan was born on January 2, 1946 in the village of Arevik in the Akhouryan region.
Mr. Minasyan graduated with a degree in engineering-electrical mechanics from the Yerevan Polytechnic Institute in 1971. He is a current member of the RA Engineering Academy. He was awarded a Lenin Jubilee Medal in 1970.
From 1964-1980 he worked first as a metalworker and later skilled worker, senior engineer and then secretary of the Party Committee in the Yerevan Hydro Power Station. From 1974-1980 he was a Free Secretary of the Party Committee. He spent the next seven years as an instructor and later head of subdivision in the Industrial Department of ACP Central Committee. From 1987-1988 he was the second secretary and from 1988-1991 first secretary of the ACP Ordzhonikidzeh Regional Committee in Yerevan. From 1991-1993 he was the first deputy chairman and from 1993-1996 chair­man of the Executive Committee of Erebouni Regional Council in Yerevan. In 1996 he was appointed head of the Territorial Department in Yerevan City Council. From 1996-2002 he was the head of Nor Nork District Community in Yerevan.
From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district #2). He was a member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs. He was a member of the “People's Deputy” Deputy Group.