Մկրտիչ Հակոբի Մինասյան
1971թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-էլեկտրամեխանիկ: ՀՀ ճարտարագիտական ակադեմիայի իսկական անդամ:
1964-1980թթ. աշխատել է Երեւանի ՋԷԿ-ում փականագործ, վարպետ, ավագ ճարտարագետ, կուսկոմիտեի քարտուղար, 1974-1980թթ.` կուսկոմիտեի ազատված քարտուղար, 1980-1987թթ.` ՀԿԿ Կենտկոմի արդյունաբերության բաժնի հրահանգիչ, ենթաբաժնի վարիչ, 1987-1988թթ.` ՀԿԿ Երեւանի Օրջոնիկիձեի շրջկոմի երկրորդ քարտուղար, 1988-1991թթ.` առաջին քարտուղար: 1991-1993թթ. եղել է Երեւանի Էրեբունու շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալ, 1993-1996թթ.` նախագահ, 1996թ.` Երեւանի քաղաքապետարանի Խորհրդային տարածքային բաժնի պետ, 1996-2002թթ.` Երեւանի Նոր Նորքի թաղապետ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 2 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի անդամ:
Պարգեւատրվել է Վ. Լենինի հոբելյանական մեդալով (1970), միջազգային ճարտարագիտական ակադեմիայի արծաթե մեդալով (2004), բնության եւ հասարակության միջազգային ակադեմիայի կողմից` Լեյբնիցի մեդալով (2008):

Мкртыч Акопович Минасян
В 1971г. окончил Ереванский политехнический институт. Инженер-­электромеханик. Действительный член Инженерной академии Армении.
1964-1980гг. - слесарь, мастер, старший инженер, секретарь парткома на Ереванской ТЭЦ.
1974-1980 гг. - освобожденный секретарь парткома.
1980-1987гг. - инструктор, заведующий сектором про­мышленного отдела ЦК КПА.
1987-1988 гг. - второй секретарь, в 1988-1991 гг. - первый секретарь Орджоникидзевского райкома КПА г. Еревана.
1991-1993гг. - первый заместитель председателя, в 1993-1996гг. - председатель Эребунийского райисполкома.
В 1996г. начальник Советского территориального отдела мэрии г. Еревана.
1996-2002гг. - тахапет (руководитель) общины Нор ­Норк г. Еревана.
2003-2007 гг. - депутат НС (избирательный округ N 2). Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член депутатской группы “Народный депутат”. Член РПА.
В 1970 г. награжден Юбилейной медалью В.И. Ленина, в 2004 г.  - Серебрянной медалью Международной Архитектурной академии.  В 2008 г.  Международной академией наук о природе о обществе награжден Памятной медалью Лейбница, учрежденной Европейской академией естественних наук.