Այսպես՝ մասնավոր պահնորդական կազմակերպություններում ստուգումների հաճախականությունը որոշվում է ըստ հետեւյալ ռիսկայնության խմբերի.
- ցածր ռիսկայնության խմբում ընդգրկված կազմակերպություններում՝ յուրաքանչյուր 5 տարին 1 անգամ,
- միջին ռիսկայնության խմբում ընդգրկված կազմակերպություններում՝ յուրաքանչյուր 3 տարին 1 անգամ,
- բարձր ռիսկայնության խմբում ընդգրկված կազմակերպություններում՝ տարեկան 1 անգամ:
Սակայն, այս ռիսկայնության խմբերի որոշման համար, ըստ գործող օրենսդրության, անհրաժեշտ է, որպեսզի կազմակերպությունում մեկ անգամ արդեն անցկացված լինի ստուգում, որի արդյունքներով ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված ստուգաթերթով նախատեսված միավորների կիրառմամբ է /կոնկրետ խախտումը գնահատվում է X միավոր/ որոշվում, թե կազմակերպությունը որ ռիսկային խմբին է պատկանում: Այսինքն՝ հենց առաջին ստուգման արդյունքներով էլ կանխորոշվում է տվյալ կազմակերպությունում հետագա ստուգումների հաճախակիությունը:
Ընդ որում, հարկ է նշել, որ առկա չէ որեւէ գործիքակազմ, որը հնարավորություն կտար քիչ թե շատ օբյեկտիվ չափորոշիչներով որոշել, թե դեռեւս առաջին անգամ չստուգված եւ ռիսկայնության որեւէ խմբում չընդգրկված որ կազմակերպությունում /դրանք բավական ծավալ են կազմում/ է առավել նպատակահարմար իրականացնել ստուգում, որն է դրանցից առավել ռիսկայինը:
Բացի այդ, ներդրված չէ որեւէ կառուցակարգ այն կազմակերպությունների հետագա գործունեության օրինականությունը մոնիթորինգի ենթարկելու համար, որոնք արդեն իրականացված ստուգումների արդյունքներով դասվել են ցածր ռիսկայնության խմբում:
Այս խնդիրների չեզոքացման եւ ոլորտի վերահսկողության արդյունավետ կազմակերպման համար առաջարկվում է նախատեսել մասնավոր պահնորդական կազմակերպությունների կողմից լիազոր մարմնին հաշվետվություններ ներկայացնելու օրենսդրական պահանջ, որում ընդգրկված տեղեկությունների վերլուծությունը թույլ կտա որոշել, թե դեռեւս առաջին անգամ չստուգված եւ ռիսկայնության որեւէ խմբում չընդգրկված որ կազմակերպությունում է առավել նպատակահարմար իրականացնել առաջնային ստուգում:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության» մասին օրենքի 7-րդ հոդվածի 4-րդ մասը սահմանում է, որ պաշտպանվող յուրաքանչյուր անձի կարող է ուղեկցել միայն մեկ տրանսպորտային միջոց եւ երեքից ոչ ավելի թիկնապահ (այդ թվում` վարորդ-թիկնապահը):
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունում իրականացված վերլուծությունները փաստում են, որ պահպանվող անձին տրանսպորտային միջոցով ուղեկցելու նշված իրավական հնարավորությունը պրակտիկայում հաճախ է չարաշահվում. բազմաթիվ են ուղեկցման ընթացքում ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման, երթեւեկության այլ մասնակիցների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսեւորումները, որոշ դեպքերում նաեւ՝ պահպանվող անձի «արտոնյալ կարգավիճակը» ընդգծելու շարժառիթով, ինչն առաջացնում է քաղաքացիների արդարացի դժգոհությունը՝ օրենքի առաջ բոլորի հավասարության սկզբունքի խաթարման իմաստով:
Այսպիսով, նման գործողություններն առաջացնում են ռիսկեր՝ երթեւեկության անվտանգության, հասարակական կարգի պահպանության եւ առհասարակ օրինականության եւ քաղաքացիների իրավահավասարության տեսանկյունից:
Մասնավոր պահնորդական ծառայությունների ոլորտում ապօրինի գործունեության կանխարգելման նպատակով սահմանված վարչական իրավախախտումները եւ դրանց կատարման համար նախատեսված վարչաիրավական ներգործության միջոցները գործող օրենսդրությամբ հետեւյալն են.
1) ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելը /ՎԻՎՕ 169-րդ հոդված/, որն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգապատիկից երեսնապատիկի չափով:
2) մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա չունեցող անձի կողմից մասնավոր պահնորդական ծառայություններ առաջարկելը /ՎԻՎՕ 169.23-րդ հոդվածի 1-ին մաս/, որն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով, կամ այդ ծառայությունից օգտվելը /ՎԻՎՕ 169.23-րդ հոդվածի 2-րդ մաս/, որն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով: Հաշվի առնելով ստվերային պահնորդական գործունեության իրականացումից ակնկալվող անօրինական եկամուտների չափերը՝ ակնհայտ է դառնում, որ իրավական հակազդման նշված միջոցները չեն կարող ծառայել որպես անօրինական պահնորդական գործունեության կանխարգելման արդունավետ գործիքներ, եւ առկա է պատասխանատվության միջոցների խստացման անհրաժեշտություն:
Ինչպես նշվեց, մասնավոր պահնորդական գործունեության ինստիտուտը ներդրվել է 2012 թվականից, եւ նշված գործունեության իրականացման լիցենզիա ստանալու համար, այդ ժամանակահատվածից սկսած, պետական տուրքի դրույքաչափ է սահմանվել բազային տուրքի 500-ապատիկը: Եվ չնայած 2012 թվականից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացվածության ցուցանիշներում արձանագրված էական փոփոխություններին, շուրջ 13 տարի այս տեսակի գործունեության լիցենզիա ստանալու համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափի փոփոխություն տեղի չի ունեցել:
Խնդրի շրջանակներում Ներքին գործերի նախարարության կողմից ուսումնասիրվել է Վրաստանի Հանրապետության փորձը, որը ինչպես տարածքով եւ բնակչությամբ, այնպես էլ մասնավոր պահնորդական գործունեության ինստիտուտի առումով համադրելի է Հայաստանի Հանրապետության հետ: Ուսումնասիրությունների արդյունքները փաստում են, որ Վրաստանի Հանրապետությունում մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզիա ստանալու համար նախատեսված բավական մեծ պետական տուրքի դրույքաչափ՝ 50.000 լարիի չափով, ինչը համարժեք է շուրջ 7.000.000 ՀՀ դրամին:
«Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի համաձայն՝ հատուկ կանոնադրական խնդիրներ իրականացնող իրավաբանական անձանց աշխատողների` զենք կրելու թույլտվությունը հանդիսանում է իրավաբանական անձանց տրվող թույլտվության տեսակ: Այլ կերպ ասած, պահնորդը կամ թիկնապահը զենք կրելու թույլտվություն ստանում է որպես այս կամ այն մասնավոր պահնորդական կազմակերպության աշխատող, ինչով պայմանավորված՝ գործատուի փոփոխության դեպքում, օրինակ՝ զենք կրելու թույլտվությունը ստանալուց մեկ ամիս հետո, վերջիններս ստիպված են, որպես արդեն այլ իրավաբանական անձի աշխատող, կրկին անցնել զենք կրելու թույլտվության ստացման՝ օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգը, ինչը ողջամիտ չէ:
2. Առաջարկվող կարգավորումների բնույթը.
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանվող ծառայությունների տեսակներն առաջարկվում է լրացնել մասնավոր պահնորդական կազմակերպությունների կողմից փաստացի մատուցվող ծառայությունների բոլոր ենթատեսակներով՝ ավելացնելով անվտանգային սարքավորումների տեղադրման միջոցով իրականացվող տեսահսկման ծառայությունները, ահազանգման համակարգի միջոցով պահպանության եւ արագ արձագանքման ծառայությունները:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանվել է «բարդ ընթացակարգով տրվող լիցենզիա» հասկացությունը, քանի որ «Լիցենզավորման մասին» ներկայիս օրենքով նման ընթացակարգ առկա չէ:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածում նախատեսվել է նոր 3-րդ մաս, որով սահմանվել է մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզավորման համար անհրաժեշտ պարտադիր նվազագույն պահանջ, այն է՝ լիցենզիա ստանալու հայտը ներկայացնելու պահի դրությամբ համապատասխան որակավորում ունեցող առնվազն 10 աշխատողի (պահնորդի եւ (կամ) թիկնապահի) հետ կնքված աշխատանքային պայմանագրերի առկայություն:
Միաժամանակ, «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքը լրացվել է «Մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության գույքային պատասխանատվությունը» վերնագրով նոր 28.1.-ին հոդվածով, որով մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների համար սահմանվում է պարտավորություն՝ ապահովագրելու իրենց պատասխանատվության ռիսկը նախորդ տարվա ընթացքում մատուցված ծառայությունների համար գանձված վճարի կրկնակիի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 10 միլիոն Հայաստանի Հանրապետության դրամը:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանվել են «լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման,» բառերը, քանի որ ՀՀ կառավարության 2012 թվականի օգոստոսի 30-ի թիվ 1152-Ն որոշման համաձայն մասնավոր պահնորդական գործունեության իրականացման լիցենզիան տրվում է անժամկետ:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքը լրացվել է նոր` 8.1-րդ հոդվածով, որով սահմանվել է մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների հաշվառման էլեկտրոնային գրանցամատյան վարելու հնարավորություն եւ դրանում ընդգրկվող տեղեկությունների ցանկ:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածում նախատեսվել է նոր 3-րդ մաս, որով լիազոր մարմնի համար լիազորող նորմ է սահմանվել մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կողմից օբյեկտները պահպանելու կարգը եւ պայմանները սահմանող հրամանի ընդունման համար:
Առաջարկվում է «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 25-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել գործատուի կողմից պահնորդի (թիկնապահի) կյանքն ապահովագրելու պահանջը՝ մինչեւ ՀՀ ապահովագրական շուկայում նման ծառայության մատուցման ներդրումը՝ թողնելով միայն պահնորդի առողջության պարտադիր ապահովագրման պահանջը:
Նկատի ունենալով, որ Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորմամբ պայմանավորված՝ ՀՀ վարչապետի 2023 թվականի մարտի 14-ի թիվ 270-Լ որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունն է իրականացնում նախարարության գործունեության ոլորտին վերապահված լիցենզավորման գործընթացի ապահովումը, ինչպես նաեւ լիցենզիաների պահանջների կատարման կապակցությամբ վարչարարության իրականացումը, ինչը նախկինում իրականացնում էր Ոստիկանությունը՝ «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ մասերում, ինչպես նաեւ 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «ոստիկանություն» բառը փոխարինվել է «Լիազոր մարմին» բառերով:
Միաժամանակ, օրենքի 30-րդ հոդվածի 3-րդ մասում հանվել են «(պատվիրատուների համաձայնությամբ)» բառերը, ինչպես նաեւ լիազոր մարմնի կողմից ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման վայրերի առումով բացառություն է նախատեսվել բնակարանների կամ բնակարանի հավասարեցված վայրերի համար:
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքի 30-րդ հոդվածում նախատեսվել է նոր 4-րդ մաս, որով սահմանվել է լիցենզավորված մասնավոր պահնորդական կազմակերպությունների կողմից լիազոր մարմնին իրենց գործունեության վերաբերյալ կիսամյակային կտրվածքով հաշվետվություն ներկայացնելու պահանջ:
Նշված փոփոխություններով պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել փոփոխություն նախատեսել նաեւ «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում, որով լիցենզիայի տվյալ տեսակի, այն է՝ մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող սուբյեկտի համար կնախատեսվի հաշվետվություն ներկայացնելու պահանջ:
Նախատեսվում է վերացնել պահպանվող անձին այլ տրանսպորտային միջոցով ուղեկցելու իրավական հնարավորությունը եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում նախատեսել նոր զանցանք, այն է՝ մասնավոր պահնորդական կազմակերպության կողմից պաշտպանվող անձին փոխադրող տրանսպորտային միջոցը մեկ այլ տրանսպորտային միջոցով ուղեկցելը կամ երեք ավելի թիկնապահի (այդ թվում` վարորդ-թիկնապահի) կողմից ուղեկցելը, սահմանելով իրավախախտման հասարակական վտանգավորությանը համարժեք տուգանքի բարձր չափ:
Միաժամանակ, խստացվել են առանց լիցենզիայի մասնավոր պահնորդական ծառայություններ առաջարկելու եւ այդ ծառայություններից օգտվելու համար օրենքով նախատեսված տուգանքի չափերը:
Առաջարկվում է մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզիա ստանալու համար պետական տուրքի դրույքաչափը բազային տուրքը, որը շուրջ 13 տարի չի փոփոխվել, եւ կազմակերպության գործունեության ողջ ժամանակահատվածի համար վճարվում է մեկ անգամ, 500-ապատիկի փոխարեն սահմանել 3000-ապատիկի չափով, ինչը համահունչ կլինի տնտեսության արդի ցուցանիշներին եւ բխում է միջազգային փորձից: Նման իրավակարգավորումը կնպաստի նաեւ, որ մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա ստանալու համար կդիմեն եւ լիցենզիա կստանան միայն այն կազմակերպությունները, որոնք հստակ նպատակադրված են գործունեություն ծավալելու նշված ոլորտում եւ տիրապետում են անհրաժեշտ ֆինանսական, կադրային, սպառազինային ռեսուրսների: Առաջարկվող փոփոխությունը եւս դիտարկվում է մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզիա ստանալու պահանջների՝ դրական էֆեկտ կանխատեսող խստացման տրամաբանության մեջ:
Առաջարկվում է հատուկ կանոնադրական խնդիրներ իրականացնող իրավաբանական անձանց աշխատողների՝ զենք կրելու թույլտվությունը նախատեսել որպես ֆիզիկական անձանց թույլտվության տեսակ, որը հնարավորություն կտա պահնորդին կամ թիկնապահին ունենալ զենք կրելու 5 տարվա թույլտվություն՝ անկախ գործատուի փոփոխությունից:
3. Նախագծերի մշակման գործընթացում ներգրավված ինստիտուտները եւ անձինք.
Օրենքի նախագծերը մշակվել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության կողմից:
4. Ակնկալվող արդյունքը.
Նախագծերով առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները դրական ազդեցություն կունենան ոլորտի մրցակցային միջավայրի բարելավման, մասնավոր պահնորդական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների արդյունավետ վերահսկման, պահնորդական կամ թիկնապահական գործունեության արդյունավետության բարձրացման վրա, ինչպես նաեւ մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզիայի ստացման համար կնախատեսվեն միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող հստակ չափորոշիչներ:
5. Լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտությունը.
Նախագծերի ընդունումը լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն չի առաջացնի:
6. Նախագծերի ընդունման առնչությամբ ընդունվելիք այլ իրավական ակտերի նախագծերը կամ դրանց ընդունման անհրաժեշտությունը.
Նախագծերի ընդունմամբ անհրաժեշտություն կառաջանա համապատասխան փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել ՀՀ կառավարության 2021 թվականի հուլիսի 8-ի «Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից մասնավոր պահնորդական կազմակերպությունների ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների մեթոդաբանությունն ու ռիսկայնությունը որոշող չափանիշների ընդհանուր նկարագիրը եւ ստուգումների ստուգաթերթը հաստատելու մասին» թիվ 1116-Ն եւ ՀՀ կառավարության 2012 թվականի օգոստոսի 30-ի «Մասնավոր պահնորդական գործունեության լիցենզավորման կարգը, լիցենզիա ստանալու մասին հայտի եւ լիցենզիայի ձեւերը հաստատելու մասին» թիվ 1152-Ն որոշումների մեջ:
Նախագծերի կապը ռազմավարական փաստաթղթերի հետ.
Նախագծերի մշակման համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ կառավարության 2024թ. նոյեմբերի 15-ի «Ոստիկանության բարեփոխումների իրականացման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող 2024-2026 թվականների գործողությունների ծրագիրը հաստատելու մասին» N 1803-Լ որոշմամբ հաստատված 2-րդ հավելվածի 8-րդ ուղղության 1.7-րդ՝ «Ոստիկանության գվարդիայի կողմից պետական պահպանության ենթակա օբյեկտների արդի դասակարգում եւ պահնորդական գործունեության չափանիշների լավարկում» կետը:
«ՄԱՍՆԱՎՈՐ ՊԱՀՆՈՐԴԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ», «ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ», «ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ», «ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ», «ԶԵՆՔԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԾԵՐԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԷԱԿԱՆ ՆՎԱԶԵՑՄԱՆ ԿԱՄ ԾԱԽՍԵՐԻ ԱՎԵԼԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների նախագծերի ընդունման կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի եկամուտների էական նվազեցում կամ ծախսերի ավելացում չի նախատեսվում: