Կ-101921-05.03.2025-ՖՎ-011/0
«ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ԵՎ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՄԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» 2008 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-80-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում.
1) 4-րդ կետում լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թա» ենթակետով.
«թա. «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի համաձայն՝ կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձինք, բացառությամբ կրիպտոակտիվների առեւտրային հարթակի գործարկման ծառայություններ մատուցող անձանց,».
2) 5-րդ կետում ««ա»-«թ»» տառերը փոխարինել ««ա»-«թա»» տառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.2-րդ կետով.
«9.2) կրիպտոակտիվի փոխանցումը գործարք է, որը ֆինանսական հաստատության միջոցով կատարվում է փոխանցումը կատարողի անունից՝ նպատակ ունենալով այդ կամ այլ ֆինանսական հաստատությունում որոշակի կրիպտոակտիվ  կամ գումար հասանելի դարձնել փոխանցումն ստացողի համար՝ անկախ փոխանցումը կատարողի եւ փոխանցումն ստացողի՝ նույն անձը լինելու հանգամանքից.»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետից հանել «ինչպես նաեւ» բառերը եւ «5 միլիոն դրամը» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ կրիպտոակտիվով գործարքներ, որոնց գումարը հավասար է կամ գերազանցում է 1 միլիոն դրամը.» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում «միջազգային դրամական» բառերից հետո լրացնել «կամ կրիպտոակտիվի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին հոդվածով.
«Հոդված  20.1 Կրիպտոակտիվի փոխանցումների հետ կապված պարտականությունները
1. Կրիպտոակտիվի փոխանցումն ուղարկող եւ ստացող ֆինանսական հաստատությունը պետք է ձեռք բերի եւ պահպանի հետեւյալ տեղեկությունները՝
1) փոխանցում կատարողի եւ փոխանցումն ստացողի անունը, ազգանունը կամ անվանումը.
2) ապակենտրոնացված գրանցամատյանի տեխնոլոգիայի օգտագործմամբ կրիպտոակտիվի փոխանցման դեպքում՝ փոխանցում կատարողի եւ փոխանցումն ստացողի ապակենտրոնացված գրանցամատյանի հասցեները եւ կրիպտոակտիվի հաշվի համարները, եթե կրիպտոակտիվի հաշվի համարներն օգտագործվել են կրիպտոակտիվի փոխանցումը կատարելու համար.
3) առանց ապակենտրոնացված գրանցամատյանի տեխնոլոգիայի օգտագործման կրիպտոակտիվի փոխանցման դեպքում՝ փոխանցում կատարողի եւ փոխանցումն ստացողի՝ կրիպտոակտիվի փոխանցման համար օգտագործված կրիպտոակտիվի հաշվի համարները.
4) կրիպտոակտիվի փոխանցումն ուղարկող ֆինանսական հաստատության դեպքում՝ փոխանցում կատարողի, իսկ կրիպտոակտիվի փոխանցումը ստացող ֆինանսական հաստատության դեպքում՝ փոխանցումն ստացողի անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները կամ հասցեն կամ ծննդյան ամսաթիվը եւ վայրը՝ ֆիզիկական անձի համար, անհատականացման համարը (պետական գրանցման, հաշվառման համարը եւ այլն) կամ գտնվելու վայրի հասցեն՝ իրավաբանական անձի համար:
2. Կրիպտոակտիվի փոխանցումների դեպքում կրիպտոակտիվի փոխանցումը ուղարկող ֆինանսական հաստատությունը պետք է սույն հոդվածով նախատեսված տեղեկություններն անմիջապես եւ անվտանգ կերպով փոխանցի կրիպտոակտիվի փոխանցումն ստացող ֆինանսական հաստատությանը: Տեղեկությունների փոխանցումն իրականացվում է ուղղակի կամ անուղղակի եղանակով, եւ չի պահանջվում, որ դրանք ուղղակիորեն կցված լինեն կրիպտոակտիվի փոխանցմանը: Կրիպտոակտիվի մեկից ավելի փոխանցումների խմբավորման դեպքում կրիպտոակտիվի փոխանցումն ուղարկող ֆինանսական հաստատությունը կարող է յուրաքանչյուր առանձին փոխանցման մեջ նշել միայն փոխանցում կատարողի վերաբերյալ սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով նախատեսված տեղեկությունները, եթե խմբավորված փոխանցումը պարունակում է սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված բոլոր տեղեկությունները:
3. Կրիպտոակտիվի փոխանցման մեջ ներգրավված բոլոր միջնորդ ֆինանսական հաստատությունները պետք է ապահովեն, որ սույն հոդվածով նախատեսված տեղեկությունների հաղորդումն իրականացվի անմիջապես եւ անվտանգ կերպով:
4. Սույն հոդվածով նախատեսված պարտականությունները չեն կիրառվում՝
1) ֆինանսական հաստատությունների միջեւ իրենց անունից կատարվող փոխանցումների եւ փոխհաշվարկների նկատմամբ.
2) կրեդիտային, դեբետային կամ կանխավճարային քարտերով իրականացվող գործարքների նկատմամբ, եթե գործարքի կատարման եւ ձեւակերպման (հաշվառման) համար հիմք հանդիսացող բոլոր հաղորդագրություններում (ուղեկցող գրագրությունում) առկա է այդ քարտերի համարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Սույն կետով սահմանված բացառությունը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ գործարքը կապված է ավտոմատ գանձման սարքերի միջոցով գումարների կանխիկացման, ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց վճարման հետ, եւ չի վերաբերում այն դեպքերին, երբ կրեդիտային, դեբետային կամ կանխավճարային քարտերն օգտագործվում են կիրպտոակտիվների փոխանցումներ կատարելու համար:
5. Կրիպտոակտիվի փոխանցման մեջ ներգրավված միջնորդ ֆինանսական հաստատությունը եւ կրիպտոակտիվի փոխանցումն ստացող ֆինանսական հաստատությունը պետք է սահմանեն ռիսկերի վրա հիմնված արդյունավետ քաղաքականություն եւ ընթացակարգեր՝ բացահայտելու եւ համարժեք միջոցներ (այդ թվում՝ գործարքի մերժում կամ կասեցում) ձեռնարկելու կրիպտոակտիվների այն փոխանցումների նկատմամբ, որոնք չեն ներառում սույն հոդվածով նախատեսված տեղեկությունները: Սույն հոդվածով նախատեսվող տեղեկությունները չներառող կրիպտոակտիվի փոխանցման դեպքում ֆինանսական հաստատությունը պետք է դիտարկի կրիպտոակտիվի փոխանցման մեջ ներգրավված ֆինանսական հաստատությունների հետ թղթակցային կամ համանման այլ հարաբերությունները դադարեցնելու հարցը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 27-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Կրիպտոակտիվի փոխանցում իրականացնող ֆինանսական հաստատությունը պետք է մերժի կրիպտոակտիվի փոխանցման ցանկացած պահանջ, եթե բացակայում է սույն օրենքի 20.1-ին հոդվածով սահմանված տեղեկությունները եւ դիտարկի դրանք սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն կասկածելի որակելու հարցը:»:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրը: