Կ-1027-13.03.2025-ԱռՀ-011/0
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒ ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ԵՎ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԲԱՆԿԻ ՄԻՋԵՎ «ՀԱՄԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԱՌՈՂՋԱՊԱՀԱԿԱՆ ԾԱԾԿՈՒՅԹԻ ԾՐԱԳՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒՄ» ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐԸ ՎԱՎԵՐԱՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Վավերացնել Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ծրագրի իրականացում» վարկային համաձայնագիրը :
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒ ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՄԱՆ եւ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԲԱՆԿԻ ՄԻՋեւ «ՀԱՄԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԱՌՈՂՋԱՊԱՀԱԿԱՆ ԾԱԾԿՈՒՅԹԻ ԾՐԱԳՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒՄ» ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԻ ՎԱՎԵՐԱՑՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2024 թվականի հուլիսի 25-ին ստորագրվել է «Համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ծրագրի իրականացում» վարկային համաձայնագիրը (այսուհետ՝ համաձայնագիր):
102 մլն եվրո արժողությամբ վարկային ծրագրի նպատակներն են աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը, մասնավորապես՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությանը, Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման ընթացքում, բարելավել առաջնային բժշկական օգնության որակը եւ իրագործումը, բարձրացնել երկրի առողջապահական ծախսերի արդյունավետությունը եւ նվազեցնել առողջապահական ծառայություններից օգտվելու ֆինանսական խոչընդոտները բնակչության շրջանում:
Վարկային ծրագիրը արդյունքահեն է, այսինքն՝ վարկային գումարից մասհանումներն իրականացվելու են նախապես համաձայնեցված եւ սահմանված թիրախներին /մասհանման հետ կապակցվաց ցուցանիշներ՝ ՄԿՑ/ հասնելու դեպքում: Վարկային ծրագրի փաթեթի նախապատրաստումը տեւել է շուրջ մեկ տարի, եւ ցուցանիշները մշակվել են Առողջապահության նախարարության, Ֆինանսների նախարարության եւ Համաշխարհային բանկի համատեղ աշխատանքի եւ համաձայնեցման արդյունքում:
Վարկային ծրագրով տրամադրվող ֆինանսական միջոցները նախատեսվում է ուղղել Առողջության համապարփակ ապահովագրության շրջանակներում պետության կողմից սուբսիդավորվող շահառու խմբերի ապահովագրավճարների տրամադրմանը: Յուրաքանչյուր տարի տրամադրվող գումարների չափը եւ եղանակը ենթակա է համաձայնեցման Ֆինանսների նախարարության հետ՝ ամենամյա բյուջեի քննարկման շրջանակներում:
Կարեւոր է նշել նաեւ, որ «Առողջության համապարփակ ապահովագրության մասին» օրենքի ընդունումից է կախված թե ծրագրի անհրաժեշտությունը, եւ թե սահմանված ցուցանիշներին հասնելը:
Ծրագրի ավարտի ամսաթիվը 2029 թվականի սեպտեմբերի 30-ն է:
Նախագիծը հիմնված է եւ համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին եւ ՀՀ կառավարության 2023 թվականի փետրվարի 9-ի N 174-Լ որոշմամբ հաստատված՝ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության համակարգի 2023-2026 թվականների զարգացման ռազմավարությանը:
Ելնելով վերը նշվածից՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը համաձայնագրի վավերացումը համարում է նպատակահարմար:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈԻ ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ԵՎ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԲԱՆԿԻ ՄԻՋԵՎ «ԱՌՈՂՋՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՊԱՐՓԱԿ ԾԱԾԿՈՒՅԹԻ ՆԵՐԴՐՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐ» ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐԻ ՎԱՎԵՐԱՑՄԱՆ ԿԱՄ ՀԱՍՏԱՏՄԱՆ ԱՐՏԱՔԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԵՎ ՏԵՂԵԿԱՆՔ ՈՒԺԻ ՄԵՋ ՄՏՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Առողջության համապարփակ ծածկույթի ներդրման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը (այսուհետ՝ համաձայնագիր) ստորագրվել է 2024 թվականի հուլիսի 25-ին:
Համաձայնագրով նախատեսվում է Բանկի կողմից Հայաստանին տրամադրել հարյուր երկու միլիոն եվրոյի չափով (102,000,000 եվրո) վարկ՝ առողջության համապարփակ ծածկույթի ներդրման ծրագրի իրականացման համար:
Ծրագրի նպատակն է՝ բարելավել առաջնային առողջապահության որակը, բարձրացնել առողջապահության պետական ծախսերի արդյունավետությունը եւ նվազեցնել առողջապահական ծառայություններից օգտվելու ֆինանսական խոչընդոտները;
Ծրագրի իրականացումը կարող է նպաստել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (WHO) շրջանակներում եւ համապատասխան միջկառավարական մարմինների շրջանակներում ընդունված բանաձեւերի եւ հռչակագրերի միջոցով ՀՀ կողմից ստանձնած հանձնառությունների իրագործմանը, որոնք միտված են Առողջության համապարփակ ծածկույթի (UHC) ներդրմանը;
Համաձայնագիրը համապատասխանում է ՄԱԿ Կայուն զարգացման 3-րդ նպատակին, որով ՄԱԿ անդամ երկրները հանձնառու են իրենց բնակչությանը մինչեւ 2030թ. ապահովել Առողջության համապարփակ ծածկույթով, այդ թվում՝ որակյալ, արդյունավետ առողջապահական ծառայությունների, ինչպես նաեւ ապահով, արդյունավետ, որակյալ եւ մատչելի դեղամիջոցների եւ պատվաստանյութերի հասանելիությամբ:
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում  5-րդ՝ «Ուժի մեջ մտնելը, դադարեցումը» հոդվածի համաձայն.
«5.01. Ուժի մեջ մտնելու լրացուցիչ պայման է մասնավորապես հետեւյալը. ԱՆ-ն ընդունել է Բանկի համար ընդունելի՝ Ծրագրի գործառնությունների ձեռնարկը:
5.02.  Ուժի մեջ մտնելու վերջնաժամկետն է սույն համաձայնագրի ամսաթվից հետո հարյուր ութսուն (180) օրը»:
Հաշվի առնելով վերոշարադրյալը եւ առաջնորդվելով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի 11-րդ հոդվածի դրույթներով՝ արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարում «Առողջության համապարփակ ծածկույթի ներդրման ծրագիր» վարկային համաձայնագրի վավերացումը կամ հաստատումը: