ՍՊԱՌՈՂՆԵՐԻ ՇԱՀԵՐԻ ԴԵՄ ՈՒՂՂՎԱԾ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐ
Հոդված 26.1. Սպառողների շահերը խախտող գործելակերպը
1. Սպառողների շահերը խախտող գործելակերպ է համարվում տնտեսավարող սուբյեկտի ցանկացած վարքագիծ, գործողություն կամ անգործություն, որը ազդում է կամ կարող է ազդել անորոշ շրջանակով սպառողների կամ սպառողների խմբի շահերի վրա եւ հակասում է սույն օրենքին, այլ օրենքներին, այլ նորմատիվ իրավական ակտերին կամ գործարար շրջանառության սովորույթներին կամ խախտում է սպառողների նկատմամբ բարեխղճության, ազնվության, արդարության, ճշմարտության կամ անաչառության սկզբունքները:
2. Սպառողների շահերը խախտող գործելակերպն արգելվում է:
3. Սպառողների շահերը խախտող գործելակերպ է համարվում սույն հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներին համապատասխանող ցանկացած վարքագիծ, գործողություն կամ անգործություն, այդ թվում՝
1) «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված անարդար առեւտրային գործելակերպը.
2) օրենքին հակասող, այդ թվում` անբարեխիղճ կամ հակաօրինական կամ հավաստիության կամ պատշաճության խախտմամբ իրականացվող գովազդը.
3) սպառողների հետ կնքվող միանալու պայմանագրերին կամ պայմանագրի ընդհանուր պայմաններին ներկայացվող պահանջների խախտումը.
4) ապրանքի որակին, քանակին եւ այլ բնութագրերին ներկայացվող պահանջների խախտումը.
5) «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքով սահմանված ապրանքի գնի ներկայացման կանոնների խախտումը:
4. Սպառողների շահերը խախտող գործելակերպի հատկանիշների առկայության հարցը գնահատում է Հանձնաժողովը:
5. Սույն հոդվածը չի տարածվում այն վարքագծի, գործողության կամ անգործության վրա, որի հետեւանքով կարող է վնաս հասցվել սպառողների կյանքին, առողջությանը, անվտանգությանը, հասարակական կամ պետական անվտանգությանը կամ շրջակա միջավայրին:
6. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետում օգտագործված հասկացությունները կիրառվում են «Գովազդի մասին» օրենքի իմաստով:»:
Հոդված 12. Օրենքի 10-րդ գլխի վերնագրում «ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ» բառից հետո լրացնել «ԵՎ ՍՊԱՌՈՂՆԵՐԻ ՇԱՀԵՐԻ» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 27-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 27. Հանձնաժողովի կարգավիճակը եւ գործառույթները
1. Հանձնաժողովն ինքնավար մարմին է, որն ապահովում է տնտեսական գործունեության ազատությունը, ազատ տնտեսական մրցակցությունը, բարեխիղճ մրցակցության եւ ձեռնարկատիրության զարգացման համար անհրաժեշտ միջավայրը եւ իրականացնում է սպառողների շահերի պաշտպանությունը:
2. Հանձնաժողովը սպառողների շահերի պաշտպանություն իրականացնող կենտրոնական մարմինն է:
3. Հանձնաժողովը որպես սպառողների շահերի պաշտպանություն իրականացնող կենտրոնական մարմին՝
1) իր իրավասության սահմաններում, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի, ոլորտային համագործակցությունը կանոնակարգող փաստաթղթերի հիման վրա համագործակցում է սպառողների շահերի պաշտպանության նպատակով գործող միջազգային կազմակերպությունների հետ.
2) իր իրավասության սահմաններում համագործակցում է օտարերկրյա պետությունների սպառողների շահերի պաշտպանություն իրականացնող մարմինների հետ, որի շրջանակում սահմանված կարգով իրավասու է ստանալու ու նրանց տրամադրելու տեղեկատվություն.
3) համագործակցում է այլ իրավասու մարմինների հետ:»:
Հոդված 14. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «ամբողջ» բառը փոխարինել «հինգ տարի» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 11-րդ գլխի վերնագիրը «ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ» բառից հետո լրացնել «ԵՎ ՍՊԱՌՈՂՆԵՐԻ ՇԱՀԵՐԻ» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի 37-րդ հոդվածում.
1) 1-ին մասի 1-ին կետը «տնտեսական մրցակցության» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի» բառերով.
2) 1-ին մասի 2-րդ կետը «տնտեսական մրցակցության» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի» բառերով.
3) 1-ին մասի 2-րդ կետի «ա.» եւ «բ.» ենթակետերը «տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով.
4) 1-ին մասի 2-րդ կետի «գ.» ենթակետը «տնտեսական մրցակցության» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի» բառերով.
5) 1-ին մասի 2-րդ կետի «ե.» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ե. տնտեսավարող սուբյեկտներին, պետական մարմիններին կամ դրանց պաշտոնատար անձանց տալիս է զգուշացում.».
6) 1-ին մասի 3-րդ կետի «իրավախախտման» բառը փոխարինել «եւ սպառողների շահերի դեմ ուղղված իրավախախտումների» բառերով.
7) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ կետով.
«3.1) ընդունում է միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշում.».
8) 1-ին մասի 11-րդ կետը «տնտեսական մրցակցության» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի» բառերով, ինչպես նաեւ «մշակում» բառը փոխարինել «ներկայացնում» բառով.
9) 1-ին մասի 12-րդ կետը «տնտեսական մրցակցության» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի պաշտպանության» բառերով եւ «իրավական ակտերի մշակմանը» բառերից հետո լրացնել «եւ իրավասու մարմիններին ներկայացնում օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ.» բառերով.
10) 1-ին մասի 16-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 17. Օրենքի 42-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ստորագրվելուց հետո» բառերը փոխարինել «ստորագրվելու օրվանից» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «ոչ հավաստի կամ ոչ ամբողջական» բառերը փոխարինել «ոչ հավաստի, ոչ ամբողջական կամ ապակողմնորոշիչ» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 49-րդ հոդվածում.
1) 1-ին մասը «օրենքով սահմանված կարգով» բառերից հետո լրացնել «՝ սույն օրենքով սահմանված առանձնահատկությունների հաշվառմամբ:» բառերով:
2) 49-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Ստուգման արդյունքներով կազմվում է Հանձնաժողովի սահմանած ձեւով արձանագրություն` երկու օրինակից: Ստուգման արձանագրությանը կարող են կցվել լուսանկարներ, փաստաթղթեր, էլեկտրոնային կրիչներ եւ (կամ) այլ նյութեր, որի վերաբերյալ արձանագրության մեջ կատարվում է համապատասխան նշում: Արձանագրությունը ստորագրում են ստուգում կատարող անձը եւ տնտեսավարող սուբյեկտը, տնտեսավարող սուբյեկտի անունից ապրանքներ վաճառող, ծառայություններ մատուցող եւ (կամ) դրամական հաշվարկ կատարող աշխատողը կամ տնտեսավարող սուբյեկտի այլ ներկայացուցիչ: Ստուգման արդյունքների վերաբերյալ առարկություն ունենալու դեպքում արձանագրությունն ստորագրող անձն այդ մասին նշում է կատարում արձանագրության մեջ: Արձանագրության մեկ օրինակը հանձնվում է տնտեսավարող սուբյեկտին:»:
Հոդված 20. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 1-ին մասը «մրցակցային իրավիճակի» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սպառողների շահերի» բառերով:
Հոդված 21. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «սպառողների շահերի հնարավոր վնասման դեպքերի» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սպառողների շահերի վրա ազդեցություն ունեցող այլ պայմանների» բառերով:
Հոդված 22. Օրենքի 14-րդ գլխի վերնագիրը «ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆՆ» բառից հետո լրացնել «ԵՎ ՍՊԱՌՈՂՆԵՐԻ ՇԱՀԵՐԻՆ» բառերով:
Հոդված 23. Օրենքի 58-րդ հոդվածի՝
1) վերնագիրը «Տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով:
Հոդված 24. Օրենքի 59-րդ հոդվածի՝
1) վերնագիրը «Տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով.
2) 1-ին մասը «տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով:
Հոդված 25. Օրենքի 60-րդ հոդվածի՝
2) 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ նոր խմբագրությամբ.
«1. Հանձնաժողովը օրենքով սահմանված պահանջներին համապատասխան դիմում ստանալու դեպքում սկսում է եզրակացության ընդունման ընթացակարգ տնտեսական մրցակցությանը եւ սպառողների շահերին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:»
3) 2-րդ մասը «Տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով.
4) 3-րդ մասը «տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով:
Հոդված 26. Օրենքի 61-րդ հոդվածի՝
2) 1-ին մասը «Տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով, ինչպես նաեւ «տնտեսական մրցակցության բնագավառում» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերի դեմ ուղղված» բառերով.
2) 2-րդ մասը «տնտեսական մրցակցությանն» բառերից հետո լրացնել «եւ սպառողների շահերին» բառերով:
Հոդված 27. Օրենքի 69-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Հայտարարագրման ենթակա համակենտրոնացման գնահատման վարույթի մասնակիցների կողմից հայտարարագրում կամ վարույթի ընթացքում կեղծ, ոչ հավաստի, ոչ ամբողջական կամ ապակողմնորոշիչ տեղեկատվություն ներկայացնելու կամ Հանձնաժողովի կողմից պահանջված տեղեկատվությունը չներկայացնելու դեպքում Հանձնաժողովը կայացնում է դիմումն անհետեւանք թողնելու մասին որոշում:
3. Հանձնաժողովի կողմից համակենտրոնացման դիմումը անհետեւանք թողնելու մասին որոշում կարող է կայացվել վարույթի ցանկացած փուլում:»:
Հոդված 28. Օրենքի 70-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 29. Օրենքի 72-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «2-5-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «2-3-րդ կետերով» բառերով:
Հոդված 30. Օրենքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «, եւ առկա չէ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերից որեւէ մեկը» բառերը:
Հոդված 31. Օրենքի 77-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Հաղորդումը չի քննարկվում, եթե այն պարունակում է զրպարտիչ կամ վիրավորական արտահայտություններ:»:
Հոդված 32. Օրենքի 79-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ մասով.
«2.1. Տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից վարույթի հարուցման առիթների քննարկման շրջանակում Հանձնաժողովին տեղեկատվություն տրամադրելու պարտականության խախտման դեպքում Հանձնաժողովը կարող է հաստատված համարել տվյալ տնտեսավարող սուբյեկտի վարքագծում կամ գործողություններում իրավախախտման հատկանիշների առերեւույթ առկայության փաստը եւ հարուցել վարույթ:»:
Հոդված 33. Օրենքի 80-րդ հոդվածը.
1) 1-ին մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) առկա է նույն արարքի մասին եւ նույն իրավական եւ փաստական հիմքերով Հանձնաժողովի կողմից հարուցված կամ կարճված վարույթ.».
«4) առկա է նույն արարքի մասին եւ նույն իրավական եւ փաստական հիմքերով նույն անձի նկատմամբ պատասխանատվության միջոց կիրառելու կամ պատասխանատվության միջոցի կիրառումից ազատելու մասին Հանձնաժողովի որոշում.».
2) 2-րդ մասում «որոշումն ընդունման» բառերը փոխարինել «որոշումը ստորագրվելու» բառերով:
Հոդված 34. Օրենքը 82-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 82.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 82.1. Զգուշացում տալը
1. Տնտեսական մրցակցության կանխմանը, սահմանափակմանը, արգելմանը կամ անբարեխիղճ մրցակցության կամ սպառողների շահերի վնասմանը հանգեցնող վարքագծի, գործողության կամ անգործության առերեւույթ հատկանիշների կամ դրա վտանգի առկայության դեպքում տնտեսավարող սուբյեկտներին, պետական մարմիններին կամ դրանց պաշտոնատար անձանց կարող է տրվել զգուշացում:
2. Տնտեսական մրցակցության կանխմանը, սահմանափակմանը, արգելմանը կամ անբարեխիղճ մրցակցության կամ սպառողների շահերի վնասմանը հանգեցնող վարքագծի, գործողության կամ անգործության առերեւույթ հատկանիշների կամ դրա վտանգի առկայության դեպքում տնտեսավարող սուբյեկտներին, պետական մարմիններին կամ դրանց պաշտոնատար անձանց զգուշացում տալու ընթացակարգի մանրամասները սահմանվում են Հանձնաժողովի աշխատակարգով:
3. Տնտեսավարող սուբյեկտներին, պետական մարմիններին կամ դրանց պաշտոնատար անձանց կողմից զգուշացմամբ նկարագրված տնտեսական մրցակցության կանխմանը, սահմանափակմանը, արգելմանը կամ անբարեխիղճ մրցակցության կամ սպառողների շահերի վնասմանը հանգեցնող վարքագծի, գործողության կամ անգործության առերեւույթ հատկանիշները Հանձնաժողովի կողմից սահմանված ժամկետում չվերացնելու դեպքում կարող է հարուցվել վարույթ:»:
Հոդված 35. Օրենքը 83-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «որոշումն ընդունման» բառերը փոխարինել «որոշումը ստորագրվելու» բառերով:
Հոդված 36. Օրենքը 83-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 83.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 83.1. Միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշում
1. Հակամրցակցային համաձայնության կնքման եւ գերիշխող դիրքի չարաշահման առերեւույթ հատկանիշներ պարունակող գործողության կամ վարքագծի հետեւանքով հնարավոր անդառնալի կամ ծանր հետեւանքները կանխելու նպատակով Հանձնաժողովը կարող է ընդունել միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշում, այդ թվում՝
1) դադարեցնել իրավախախտման առերեւույթ հատկանիշներ պարունակող վարքագիծը մինչեւ վարույթով վերջնական որոշման կայացումը՝ վերականգնելով մինչեւ իրավախախտման առերեւույթ հատկանիշներ պարունակող վարքագիծը եղած դրությունը կամ Հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանված այլ ձեւերով.
2) կասեցնել գնման արդյունքում պայմանագրի կնքման գործընթացը կամ դրա գործողությունը:
2. Միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշում կարող է ընդունվել Հանձնաժողովի կողմից իրավախախտման վերաբերյալ հարուցված վարույթի ցանկացած փուլում եւ գործում է մինչեւ վարույթը եզրափակող ակտի ուժի մեջ մտնելը:
3. Հանձնաժողովը նույն վարույթի շրջանակում կարող է կիրառել մեկից ավելի միջանկյալ միջոց:
4. Միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը ուժի մեջ է մտնում ընդունման պահից եւ ենթակա է կատարման Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից՝ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքով սահմանված կարգով:
5. Միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն է ներկայացվում Հանձնաժողովի նախագահի գրությամբ:
6. Միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն ուղարկելու վերաբերյալ գրությունը Հանձնաժողովի նախագահի գրության հիման վրա վերադարձվում է, եթե՝
1) վերացել է միջանկյալ միջոց կիրառելու անհրաժեշտությունը.
2) Հանձնաժողովի որոշումը ճանաչվել է անվավեր կամ ուժը կորցրած:
7. Միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը կարող է բողոքարկվել: Որոշման բողոքարկումը չի կասեցնում դրա կատարումը:»:
Հոդված 37. Օրենքի 88-րդ հոդվածի 6-րդ մասում «առանց վարույթի մասնակիցներին լսման նպատակով նիստ հրավիրելու:» բառերը փոխարինել «բացառությամբ չհայտարարագրված համակենտրոնացման առնչությամբ հարուցված վարույթների, որոնց դեպքում կիրառվում է վարույթի ժամկետների ընդհանուր կանոնները:» բառերով:
Հոդված 38. Օրենքի 90-րդ հոդվածի 4-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 39. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 17.1-րդ գլխով.