«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի 11-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «հատուկ կացության կարգավիճակի ժամկետը լրացած կամ այդ կարգավիճակից զրկված» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետությանը բացառիկ ծառայություններ մատուցելու հիմքով մշտական կացության կարգավիճակի ժամկետը լրացած կամ այդ կարգավիճակն ուժը կորցրած կամ անվավեր ճանաչված» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ից:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող հատուկ կացության կարգավիճակի վերաբերյալ կարգավորումները շարունակում են գործել մինչեւ օտարերկրացիներին տրված հատուկ կացության կարգավիճակի ժամկետի ավարտը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В части 7 статьи 11 Закона “О государственнойрегистрацииправна имущество”от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н слова “о лицах с прекращенным гражданством или истекшим сроком особого статуса проживания либо лишенных этого статуса” заменить словами “ о лицах, у которых прекращено гражданство илиистек срок статуса постоянного пребывания на основании оказания исключительных услуг Республике Армения, или этот статусутратил силу, или признан недействительным,”.
Статья 2 .
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 ноября 2026 года.
2. Регулирования о специальном статусе пребывания, действующие до вступления в силу настоящего Закона, продолжают действовать до истечения срока действия специального статуса пребывания, предоставленного иностранцам.