ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 125-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Եթե գրավ ընդունված գույքի նկատմամբ ճանաչվել է հանրության գերակա շահ, ապա գրավի առարկան փոխարինվում է «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքով սահմանված կարգով նախատեսված համարժեք փոխհատուցման գումարով, որը սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված անձի կողմից փոխանցվում է համապատասխանաբար դատարանի կամ դատախազության դեպոզիտ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Եթե արգելադրված գույքի նկատմամբ ճանաչվել է հանրության գերակա շահ, ապա դատարանի որոշմամբ գույքը հանվում է արգելանքից, իսկ վարույթն իրականացնող մարմինն արգելադրում է դեպոզիտ հանձնված փոխհատուցման գումարը կամ միջոցներ է ձեռնարկում համարժեք այլ գույք արգելադրելու ուղղությամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНО - ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 125 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс) дополнить новым предложением следующего содержания: “Если в отношении принятого в залог имущества признан приоритетный интерес общества, то предмет залога заменяется равноценной суммой компенсации, предусмотренной в порядке, установленном Законом “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетного интереса общества”, которая перечисляется соответственно в депозит суда или прокуратуры лицом, предусмотренным частью 3 настоящей статьи.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 135 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “Если в отношении арестованного имущества признан приоритетный интерес общества, то имущество постановлением суда снимается из-под ареста, а орган, осуществляющий производство, налагает арест на переданную в депозит сумму компенсации или принимает меры по наложению ареста на другое равноценное имущество.”.