Հոդված 2. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ կետով.
«10) «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` օտարվող սեփականության դիմաց փոխհատուցման չափի վերաբերյալ գործերը:»:
Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.4-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 27.4
«ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆ ԳԵՐԱԿԱ ՇԱՀԵՐԻ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՕՏԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ` ՕՏԱՐՎՈՂ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԻՄԱՑ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑՄԱՆ ՉԱՓԻ ՎԻՃԱՐԿՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 234.19. Հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող` փոխհատուցման չափի վիճարկման հետ կապված վեճերը եւ դրանց լուծման ժամկետը
1. Դատարանը սույն գլխով սահմանված կարգով քննում եւ լուծում է «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` օտարվող սեփականության դիմաց փոխհատուցման չափի վիճարկման վերաբերյալ գործերը:
2. «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված օտարվող գույքի սեփականատերը կամ օտարվող սեփականության նկատմամբ գույքային իրավունք ունեցող անձն իրավունք ունի սույն գլխով սահմանված` փոխհատուցման չափի վիճարկման վերաբերյալ հայց ներկայացնելու օտարվող գույքի նկատմամբ ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի գրանցումից հետո՝ եռամսյա ժամկետում:
3. Սույն գլխով նախատեսված՝ «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` օտարվող սեփականության դիմաց փոխհատուցման չափի վիճարկման վերաբերյալ գործերով որպես փորձագետ կարող է ներգրավվել միայն «Գնահատման գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով որպես գնահատող հանդես գալու իրավունք ունեցող անձը, բացառությամբ օտարվող արժեթղթերի, որոնց դեպքում որպես փորձագետ կարող է ներգրավվել միայն «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ անկախ գնահատողը:
Հոդված 234.20. Հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող` փոխհատուցման չափի վիճարկման հետ կապված վեճերով հայցի առարկան
1. «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` օտարվող սեփականության դիմաց փոխհատուցման չափի վիճարկման վերաբերյալ գործերով հայցի առարկան կարող է լինել միայն «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով որոշված համարժեք փոխհատուցման չափի վիճարկումը: Սույն գլխով նախատեսված գործերով դատարանի քննության առարկա կարող է լինել միայն փոխհատուցման չափի համարժեքության հարցը:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով չի կարող կիրառվել հայցի ապահովման այնպիսի միջոց, որը կարող է հանգեցնել հանրության գերակա շահ ճանաչելու վերաբերյալ Կառավարության որոշման, դրանից բխող գործողությունների, ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի գրանցման կամ դրանից բխող այլ գործողությունների կամ հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման հիմք հանդիսացող գործունեության արգելմանը, կասեցմանը, դադարեցմանը կամ խոչընդոտմանը:
Հոդված 234.21. Հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող` փոխհատուցման չափի վիճարկման հետ կապված վեճերով հայցադիմում ներկայացնելու հետեւանքները
1. Սույն գլխով նախատեսված` «Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` օտարվող սեփականության դիմաց փոխհատուցման չափի վիճարկման, ինչպես նաեւ Կառավարության կողմից կայացված` հանրության գերակա շահ ճանաչելու որոշման եւ դրա հիման վրա իրականացվող գույքի օտարման հետ առնչվող որեւէ այլ հայց ներկայացնելը չի կասեցնում հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին Կառավարության որոշման կատարումը, ձեռքբերողի սեփականության իրավունքի գրանցումը կամ դրանից բխող այլ գործողությունները, հանրության գերակա շահի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման հիմք հանդիսացող գործունեությունը՝ ինչպես ամբողջությամբ, այնպես էլ միայն հայցվորի սեփականության կամ նրա այլ գույքային իրավունքով ծանրաբեռնված գույքի մասով:
Հոդված 234.22. Հատուկ հայցային վարույթի կարգով քննվող` փոխհատուցման չափի վիճարկման հետ կապված վեճերով դատական ակտը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերով ներկայացված հայցադիմումի քննության արդյունքով դատարանը կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
1) հայցը բավարարելու եւ համարժեք փոխհատուցման նոր չափ սահմանելու մասին` փոխհատուցման գումարը հաշվարկելով փոխհատուցման գումարը նոտարի, դատարանի կամ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության դեպոզիտ վճարվելու օրվա դրությամբ.
2) հայցը մերժելու մասին:
2. Սույն գլխով նախատեսված վեճերի քննության արդյունքով կայացված հայցը բավարարելու վերաբերյալ վճռում պետք է նշվեն պատասխանողի կողմից դեպոզիտ հաշվին վճարման ենթակա փոխհատուցման լրացուցիչ գումարը, ինչպես նաեւ փոխհատուցման ենթակա լրացուցիչ գումարն ստանալու իրավունք ունեցող բոլոր անձանց մասին, եթե օտարվող սեփականության դիմաց դատարանի սահմանած փոխհատուցման գումարը պետք է տրվի մեկից ավելի սեփականատերերի կամ օտարվող սեփականության նկատմամբ գույքային իրավունքներ ունեցողների եւս:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «կամ եթե անձը տվյալ վճռի կամ որոշման ուժի մեջ մտնելու պահին ունեցել է այդ իրավունքը միջազգային պայմանագրով նախատեսված պահանջներին (ժամկետներին) համապատասխան իրացնելու հնարավորություն» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ Սահմանադրությամբ նախատեսված` հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման դիմաց նախնական եւ համարժեք փոխհատուցման որեւէ սկզբունքի՝ Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրի հիման վրա գործող դատարանի կողմից խախտված ճանաչվելու դեպքերի,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 420-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը «դատարան դիմած անձին հանձնելու օրվանից» բառերից հետո լրացնել «, իսկ Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրի հիման վրա գործող դատարանում գործին չմասնակցած անձի դեպքում, որը նույն դատարանի վճռի կամ որոշման կայացման պահին չի ունեցել այդ դատարան դիմելու իրավունքը միջազգային պայմանագրով նախատեսված պահանջներին (ժամկետներին) համապատասխան իրացնելու հնարավորություն` այն պահից, երբ բողոք բերող անձն իմացել է կամ կարող էր իմանալ միջազգային դատարանի ակտով ճանաչված իր իրավունքների նույնաբովանդակ խախտման մասին` կապված Սահմանադրությամբ նախատեսված` հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման դիմաց նախնական եւ համարժեք փոխհատուցման որեւէ սկզբունքի հետ» բառերով:

Статья 2. Часть 1 статьи 202 Кодекса дополнить пунктом 10 следующего содержания:
“10. дела о размере возмещения за отчуждение собственности, установленной Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”.
Статья 3. Кодекс дополнить Главой 27.4 следующего содержания:
“ГЛАВА 27.4
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ РАЗМЕРА ВОЗМЕЩЕНИЯ ЗА ОТЧУЖДАЕМУЮ СОБСТВЕННОСТЬ, УСТАНОВЛЕННОЙ ЗАКОНОМ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОТЧУЖДЕНИИ СОБСТВЕННОСТИ В ЦЕЛЯХ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ПРИОРИТЕТНЫХ ИНТЕРЕСОВ ОБЩЕСТВА
Статья 234.19. Споры, связанные с оспариванием размера возмещения, рассматриваемые в порядке особого искового производства, и срок их разрешения
1. Суд в установленном настоящей Главой порядке рассматривает и разрешает дела об оспаривании размера возмещения за отчуждение собственности, установленной Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”.
2. Собственник отчуждаемого имущества или лицо, обладающее имущественным правом на отчуждаемую собственность, предусмотренные Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, имеет право подавать иск об оспаривании размера установленного настоящей Главой возмещения в трехмесячный срок после регистрации права собственности приобретателя на отчуждаемое имущество.
3. В качестве эксперта по предусмотренным настоящей Главой делам об оспаривании размера возмещения за отчуждаемую собственность, установленного Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, может привлекаться только лицо, имеющее право выступать в качестве оценщика согласно Закону Республики Армения ЋО деятельности по оценкеЛ, за исключением отчуждаемых ценных бумаг, в случае которых в качестве эксперта может привлекаться только независимый оценщик - резидент Республики Армения, установленный Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”.
Статья 234.20. Предмет иска по спорам, связанным с оспариванием размера возмещения, рассматриваемым в порядке особого искового производства
1. Предметом иска по предусмотренным настоящей Главой делам об оспаривании размера возмещения за отчуждаемую собственность, установленного Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, может являться только оспаривание размера равноценного возмещения, определенной в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”. По делам, предусмотренным настоящей Главой, предметом рассмотрения суда может являться только вопрос размера равноценного возмещения.
2. По делам, предусмотренным настоящей Главой, не может применяться такая мера обеспечения иска, которая может повлечь запрет, прекращение, приостановление или препятствование действию постановления Правительства о признании приоритетных интересов общества, следующих из него действий, действий по регистрации права собственности приобретателя или следующих из него других действий, или деятельности, являющейся основанием для отчуждения собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”.
Статья 234.21. Последствия подачи искового заявления по спорам, связанным с оспариванием размера возмещения, рассматриваемым в порядке особого искового производства
1. Подача какого-либо другого иска, связанного с предусмотренным настоящей Главой оспариванием размера возмещения за отчуждаемую собственность, установленного Законом Республики Армения “Об отчуждении собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”, а также с вынесенным Правительством постановлением о признании приоритетных интересов общества и осуществляемым на его основании отчуждением имущества, не прекращает исполнение постановления Правительства о признании приоритетных интересов общества, регистрацию права собственности приобретателя или следующие из него другие действия, деятельность, являющуюся основанием для отчуждения собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества, - как полностью, так и только в части собственности истца или его имущества, обремененного иным имущественным правом.
Статья 234.22. Судебный акт по спорам, связанным с оспариванием размера возмещения, рассматриваемым в порядке особого искового производства
1. Суд по результату рассмотрения искового заявления, поданного по делам, предусмотренным настоящей Главой, выносит одно из следующих постановлений:
1) об удовлетворении иска и установлении нового размера равноценного возмещения – с расчетом суммы возмещения по состоянию на день внесения суммы возмещения на депозит нотариуса, суда или Службы по обеспечению принудительного исполнения;
2) об отклонении иска.
2. В решении об удовлетворении иска, вынесенном по результату рассмотрения предусмотренных настоящей Главой споров, должны быть указаны дополнительная сумма возмещения, подлежащая внесению ответчиком на депозитный счет, а также все лица, имеющие право получения подлежащей возмещению дополнительной суммы, если установленная судом за отчуждение собственности сумма возмещения должна быть выдана более чем одному собственнику или также лицам, обладающими имущественными правами на отчуждаемую собственность.”.
Статья 4. Пункт 2 части 1 статьи 419 Кодекса после слов в конце дополнить словами “, за исключением случаев признания нарушенными какого-либо предусмотренного Конституцией принципа предварительного и равноценного возмещения за отчуждение собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества судом, действующим на основе ратифицированных Республикой Армения международных договоров;”.
Статья 5. Пункт 4 части 1 статьи 420 Кодекса после слов и цифр “пунктом 2 части 1 статьи 419 настоящего Кодекса” дополнить словами “, а в случае лица, не участвующего в деле в суде, действующим на основе ратифицированных Республикой Армения международных договоров, которое на момент вынесения этим же судом постановления или решения не имело возможности реализации права обращения в этот суд в соответствии с требованиями (сроками), предусмотренными международным договором, - с момента, когда принесшее жалобу лицо знало или могло бы знать о нарушении своих имеющих одинаковое содержание прав, признанных судебным актом международного суда, - в связи с каким-либо предусмотренным Конституцией принципом предварительного и равноценного возмещения за отчуждение собственности в целях обеспечения приоритетных интересов общества”.