ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 214-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «փաստաթղթեր վերցնելու» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային եղանակով փաստաթղթերի առգրավման» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 239-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին մասով.
«11.1. Բանկային կամ հարակից գաղտնիք կազմող փաստաթղթերի առգրավումը կարող է կատարվել նաեւ էլեկտրոնային եղանակով: Այդ դեպքում առգրավման որոշումը եւ առգրավման ենթակա փաստաթղթերը հանձնվում են էլեկտրոնային եղանակով:».
2) 12-րդ մասը «ներկայացուցչին:» բառից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Եթե բանկային կամ հարակից գաղտնիք կազմող փաստաթղթերի առգրավումը կատարվում է էլեկտրոնային եղանակով, ապա արձանագրությունում այդ մասին նշում է կատարվում: Առգրավման արձանագրության պատճենն այն անձին, որից առգրավվել են բանկային կամ հարակից գաղտնիք կազմող փաստաթղթերը, հանձնվում է էլեկտրոնային եղանակով:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ մասով.
«13. Էլեկտրոնային եղանակով առգրավում կատարելու դեպքում առգրավման արձանագրությանը կցվում է առգրավման կատարման փաստը հավաստող փաստաթուղթը, որը ներբեռնվում է ինքնաշխատ եղանակով:»:

Часть 3 статьи 214 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) после слов “изъятия предметов и документов” дополнить словами “, а также выемки документов электронным способом”.
В статье 239 Кодекса:
1) Статью дополнить частью 11.1 следующего содержания:
“11.1. Изъятие документов, составляющих банковскую или смежную тайну, может производиться также электронным способом. В этом случае постановление об изъятии и подлежащие изъятию документы передаются электронным способом.”;
2) часть 12 дополнить новыми предложениями следующего содержания: “Если изъятие документов, составляющих банковскую или смежную тайну, производиться электронным способом, то отметка об этом делается в протоколе. Копия протокола об изъятии передается электронным способом лицу, у которого были изъяты документы, составляющих банковскую или смежную тайну.”;
3) статью дополнить частью 13 следующего содержания:
“13. В случае совершения изъятия электронным способом к протоколу об изъятии прилагается документ, удостоверяющий факт совершения изъятия, который загружается автоматически.”.