ԵՐԵՎԱՆԻ «ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՕԴԱՆԱՎԱԿԱՅԱՆԻ ԵՎ «ԵՐԵՎԱՆ» ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏՈՒՏԱՐԱԾՔՆԵՐՈՒՄ ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿՆԵՐՈՎ ԶԲԱՂՎԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Սույն օրենքը կարգավորում է Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի (այսուհետ՝ Օդանավակայան) եւ «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու տարածքներում գործունեություն իրականացնող անձանց լիցենզավորման հետ կապված հարաբերությունները։
Հոդված 2. Սույն օրենքում օգտագործվում են հետեւյալ հիմնական հասկացությունները՝
Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածք՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ամրագրված տարածք.
«Երեւան» ազատ տնտեսական գոտի՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ամրագրված Օդանավակայանին կից տարածք.
Պայմանագիր՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ «Կորպորասիոն Ամերիկա ՍԱ» ընկերության միջեւ 2001 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված պայմանագիր.
Կառավարիչ՝ Պայմանագրին համապատասխան Օդանավակայանի կառավարումն իրականացնող անձ։
Հոդված 3. Օդանավակայանի տարածքում դեղերի առքուվաճառքով, դեղատնային գործունեությամբ, արտարժույթի առքուվաճառքով, մաքսային պահեստում, մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների պահպանությամբ, անմաքս առեւտրի խանութում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների իրացմամբ, ազատ մաքսային պահեստում ապրանքների պահպանությամբ, մաքսային միջնորդական գործունեությամբ, մաքսային փոխադրողի գործունեությամբ, շահումով խաղերի կազմակերպմամբ, խաղատների կազմակերպմամբ զբաղվելու համար լիցենզավորված անձ ճանաչել Կառավարչին։
«Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման համար լիցենզավորված անձ ճանաչել Կառավարչին։
«Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու տարածքում տվյալների փոխանցման ծառայությունների մատուցման գործունեություն իրականացնելու համար լիցենզավորված անձ ճանաչել Կառավարչին։
Օդանավակայանի տարածքում Պայմանագրով նախատեսված որեւէ գործունեություն իրականացնելու համար, բացառությամբ բանկային եւ ֆինանսական ծառայությունների, Կառավարչից չեն կարող պահանջվել այլ լիցենզիաներ, քան սույն օրենքի համաձայն տրվածները։
Հոդված 4. Կառավարիչը լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակներով զբաղվելիս պարտավոր է պահպանել լիցենզավորման մասին օրենսդրության պահանջները, բացառությամբ լիցենզիա ստանալու համար ընթացակարգի պահանջների։
Սույն օրենքով Կառավարչին տրված լիցենզիաների գործողությունը չի կարող դադարեցվել մինչեւ Պայմանագրի ժամկետի ավարտը։ Սույն օրենքով Կառավարչին տրված լիցենզիաների գործողությունը լիցենզավորման մասին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող է կասեցվել։
Հոդված 5. Կառավարիչն իրավունք ունի, սույն օրենքի համաձայն, Օդանավակայանում լիցենզավորման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրեն տրված լիցենզիաները կամ դրանց առանձին մասերն իր հայեցողությամբ օտարել այն անձանց, որոնք օրենքով եւ լիցենզավորման համապատասխան կարգերով իրավունք ունեն ստանալ գործունեության համապատասխան տեսակներով զբաղվելու լիցենզիա։ Կառավարիչն իրավունք ունի «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու շահագործման լիցենզիաներ իր հայեցողությամբ տրամադրել այն անձանց, որոնք օրենքով եւ լիցենզավորման համապատասխան կարգերով իրավունք ունեն ստանալ ազատ տնտեսական գոտու շահագործողի լիցենզիա։
Հոդված 6. Կառավարիչը լիցենզիան կամ դրա մի մասն այլ անձի օտարելու դեպքում պարտավոր է 5 օրվա ընթացքում տեղեկատվություն տրամադրել համապատասխան լիցենզիա տվող մարմնին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
Կառավարիչը լիցենզիայի հիման վրա գործունեություն իրականացնելու պահից սկսած՝ 5 օրվա ընթացքում, պարտավոր է տեղեկատվություն տրամադրել համապատասխան լիցենզիա տվող մարմնին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
Հոդված 7. Կառավարչի կողմից սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի պահանջների խախտումով լիցենզիայի օտարման դեպքում գործունեության համապատասխան տեսակի համար լիցենզիա տվող մարմինը պարտավոր է հայց ներկայացնել դատարան՝ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ լիցենզիա ձեռք բերած անձի լիցենզիայի գործողության դադարեցման պահանջով։
Հոդված 8. Կառավարչից լիցենզիա ստացած անձանց վրա տարածվում են լիցենզավորման օրենսդրության պահանջները, բացառությամբ լիցենզիա ստանալու համար ընթացակարգի պահանջների։
Լիցենզավորման օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում եւ կարգով համապատասխան տեսակի համար լիցենզիա տվող մարմինն իրավասու է կասեցնել Կառավարչից լիցենզիա ստացած անձանց լիցենզիան կամ այդ լիցենզիայի դադարեցման հայցով դիմել դատարան։ Այդ անձանց լիցենզիայի գործողության դադարեցումը կամ կասեցումը չի հանգեցնում սույն օրենքով Կառավարչին տրված համապատասխան լիցենզիայի գործողության կասեցման կամ դադարեցման։
Հոդված 9. Կառավարչի կողմից սույն օրենքի կամ լիցենզավորման մասին օրենսդրության այլ պահանջների խախտման դեպքում Կառավարիչը պարտավոր է հատուցել իր մեղքով պատճառված վնասները։
Հոդված 10. Խաղատնային գործունեությամբ եւ շահումով խաղերի կազմակերպմամբ զբաղվելու դեպքում Կառավարիչը կամ նրանից համապատասխան լիցենզիա ստացած անձը պարտավոր է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով համապատասխան գործունեությամբ զբաղվելուց առաջ հաշվարկել եւ պետական բյուջե վճարել տուրքերը։
Բացառությամբ խաղատնային գործունեությամբ զբաղվելու համար սահմանված պետական տուրքի եւ այլ վճարների, Կառավարիչը եւ նրանից համապատասխան լիցենզիա ստացած անձինք ազատվում են սույն օրենքի համաձայն ստացված մյուս լիցենզիաների համար պետական տուրքի վճարման պարտականությունից։
1 հունիսի 2002թ.
ՀՕ-329
| 25.05.2011 | «Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի եւ «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու տարածքներում լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակներով զբաղվելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին |

О ЗАНЯТИИ ВИДАМИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ, ПОДЛЕЖАЩИМИ ЛИЦЕНЗИРОВАНИЮ, НА ТЕРРИТОРИЯХ АЭРОПОРТА ,,ЗВАРТНОЦ" ЕРЕВАНА И СВОБОДНОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ЗОНЫ ,,ЕРЕВАН"
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с лицензированием лиц, осуществляющих деятельность на территории аэропорта ,,Звартноц" Еревана (далее - Аэропорт) и свободной экономической зоны ,,Ереван".
Статья 2. В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
территория аэропорта ,,Звартноц" Еревана – закрепленная постановлением Правительства Республики Армения территория;
свободная экономическая зона ,,Ереван" – закрепленная постановлением Правительства Республики Армения территория при Аэропорте;
Договор – договор, заключенный между Правительством Республики Армения и обществом ,,Корпорасион Америка СА" 17 декабря 2001 года;
Управляющий – лицо, осуществляющее в соответствии с Договором управление Аэропортом.
Статья 3. Лицом, лицензированным для занятия на территории Аэропорта деятельностью по купле-продаже лекарств, аптечной деятельностью, деятельностью по купле–продаже иностранной валюты, хранению товаров на таможенном складе под таможенным контролем, реализации товаров в магазине беспошлинной торговли под таможенным контролем, хранению товаров на свободном таможенном складе, таможенной посреднической деятельностью, деятельностью таможенного перевозчика, деятельностью по организации игр с выигрышем, игорных домов, признать Управляющего.
Лицом, лицензированным для организации свободной экономической зоны ,,Ереван", признать Управляющего.
Лицом, лицензированным для осуществления на территории свободной экономической зоны ,,Ереван" деятельности по оказанию услуг по передаче данных, признать Управляющего.
Для осуществления на территории Аэропорта какой-либо деятельности, предусмотренной Договором, за исключением банковских и финансовых услуг, от Управляющего не могут быть затребованы другие лицензии, кроме выданных в соответствии с настоящим Законом.
Статья 4. Управляющий при занятии видами деятельности, подлежащими лицензированию, обязан соблюдать требования законодательства о лицензировании, за исключением требований по процедуре получения лицензии.
Действие лицензий, выданных Управляющему согласно настоящему Закону, не может быть прекращено до истечения срока Договора. Действие лицензий, выданных Управляющему согласно настоящему Закону, может быть приостановлено в порядке, установленном законодательством о лицензировании.
Статья 5. Управляющий имеет право по своему усмотрению отчуждать выданные ему в соответствии с настоящим Законом лицензии на занятие в Аэропорту деятельностью, подлежащей лицензированию, или их отдельные части лицам, которые по закону и соответствующим порядком лицензирования имеют право получать лицензию на занятие соответствующими видами деятельности. Управляющий имеет право по своему усмотрению предоставлять лицензии на эксплуатацию свободной экономической зоны ,,Ереван" лицам, которые по закону и по соответствующим порядкам лицензирования имеют право получать лицензию на эксплуатацию свободной экономической зоны.
Статья 6. Управляющий в случае отчуждения лицензии или ее части другому лицу обязан в порядке, установленном Правительством Республики Армения, в течение 5 дней представлять информацию в орган, выдающий соответствующую лицензию.
Управляющий обязан в порядке, установленном Правительством Республики Армения, в течение 5 дней, начиная с момента осуществления деятельности на основании лицензии, представлять информацию в орган, выдающий соответствующую лицензию.
Статья 7. В случае отчуждения Управляющим лицензии с нарушением требований статьи 4 настоящего Закона орган, выдающий лицензию на соответствующий вид деятельности, обязан представлять в суд иск с требованием прекращения действия лицензии лица, приобретшего лицензию с нарушением требований законодательства.
Статья 8. На лиц, получивших лицензию от Управляющего, распространяются требования законодательства о лицензировании, за исключением требований по процедуре получения лицензии.
В случаях и порядке, предусмотренных законодательством о лицензировании, орган, выдающий соответствующий вид лицензии, управомочен приостанавливать лицензию лиц, получивших ее от Управляющего, либо обращаться в суд с иском о прекращении действия этой лицензии. Прекращение или приостановление действия лицензии этих лиц не влечет приостановления или прекращения действия соответствующей лицензии, выданной согласно настоящему Закону Управляющему.
Статья 9. В случае нарушения Управляющим других требований настоящего Закона или законодательства о лицензировании Управляющий обязан возместить ущерб, причиненный по его вине.
Статья 10. В случае занятия игорной деятельностью или организацией игр с выигрышем Управляющий или лицо, получившее от него соответствующую лицензию, обязаны до занятия соответствующей деятельностью в установленном законодательством порядке исчислить и внести в государственный бюджет пошлины.
За исключением государственной пошлины и иных платежей, установленных за осуществление игорной деятельности, Управляющий и лица, получившие от него соответствующую лицензию, освобождаются от обязанности по уплате государственной пошлины за другие лицензии, полученные в соответствии с настоящим Законом.