«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Ազգային ժողովիկանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (21 մարտի 2002 թվական,ՀՕ-308. այսուհետ՝ օրենք) 18-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ժդ» ենթակետը շարադրելհետեւյալ խմբագրությամբ նոր՝ «ժդ» եւ «ժդ1 » ենթակետերով.
«ժդ) ապահովում է Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը, ըստ անհրաժեշտությանհրավիրում է քաղաքական կոնսուլտացիաներ.
ժդ1 ) տնօրինում է Ազգային ժողովի նյութական ու ֆինանսական միջոցները.»:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալխմբագրությամբ.
«4. Ժամանակավոր հանձնաժողովի ներկայացրած եզրակացության, տեղեկանքի հիմանվրա պատգամավորը կարող է Ազգային ժողովի նիստում ժամանակավոր հանձնաժողովի՝իր գործունեության մասին զեկուցումից հետո՝ երկօրյա ժամկետում, սույն օրենքովսահմանված կարգով, ներկայացնել Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ: Գլխադասայինհանձնաժողովի եզրակացությամբ՝ Ազգային ժողովի որոշման նախագիծն ընդգրկվումէ հերթական նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում եւառաջիկա եռօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 45-րդ հոդվածի՝
1) 2-րդ կետի «վիրավորական արտահայտություններ են անում» բառերից հետոլրացնել «, չեն կատարում Ազգային ժողովի նիստը վարողի՝ սույն օրենքից բխողպահանջները» բառերը.
«3. Կարգազանց պատգամավորի նկատմամբ նիստը վարողը ձեռնարկում է հետեւյալկարգապահական միջոցները՝
ա) զգուշացում՝ անունը, ազգանունը հրապարակելով.
բ) խոսափողի անջատում.
գ) մեկ նիստում խոսափողից հանդես գալու իրավունքից զրկում.
դ) հեռացում՝ մինչեւ տվյալ օրվա ավարտը կայանալիք նիստերից՝ դահլիճումներկա լինելուց.
ե) զրկում՝ մինչեւ 6 օր Ազգային ժողովի նստավայր (Բաղրամյան 19) մտնելուիրավունքից, բացառությամբ այն օրերի, երբ նիստեր չեն գումարվում:
Սույն կետի առաջին մասում սահմանված կարգապահական միջոցները, որպես կանոն,նիստը վարողը կիրառում է մեղմից դեպի խիստը:
Սույն կետի առաջին մասի «ե» ենթակետով սահմանված կարգապահական միջոցը կարողէ կիրառվել, եթե պատգամավորի նկատմամբ կիրառվել է սույն կետի առաջին մասի«դ» ենթակետով սահմանված կարգապահական միջոցը, եւ պատգամավորն ինքնակամ դաչի կատարել:
Պատգամավորի կողմից սույն կետի առաջին մասի «ե» ենթակետով սահմանված կարգապահականմիջոցին չենթարկվելու դեպքում նիստը վարողը հանձնարարում է Ազգային ժողովիանվտանգությունն ապահովող մարմիններին իրականացնել այն:»:
Հոդված 4. Օրենքի 94-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալխմբագրությամբ.
«4. Հանրապետության Նախագահի հրաժարականն ընդունվում է Ազգային ժողովիկողմից՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 94-րդ հոդվածի 3-րդ կետի եւ 95-րդ հոդվածի1-ին կետի «պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի» բառերը փոխարինել«գլխադասային հանձնաժողովի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 95-րդ հոդվածի՝
1) 2-րդ կետից հանել «գաղտնի քվեարկությամբ, » բառերը.
«3.Սահմանադրական դատարանի եզրակացության հիման վրա Ազգային ժողովը սույնօրենքի 55-րդ հոդվածով սահմանված կարգով քննարկում է Հանրապետության Նախագահինպաշտոնանկ անելու մասին որոշման նախագիծը, որն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 96-րդ հոդվածի 2-րդ կետից եւ 107-րդ հոդվածի5-րդ կետից հանել «գաղտնի քվեարկությամբ՝ » բառերը:
Հոդված 8. Օրենքի 105-րդ հոդվածի 6-րդ կետի վերջին նախադասությունըլրացնել հետեւյալ նախադասությամբ.
«, որին վարչապետը կամ Կառավարության անդամը կարող է արձագանքել մինչեւերկու րոպե տեւողությամբ պատասխանով»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ 'РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ'
Статья 1. В статье 18 Закона Республики Армения "Регламент Национального Собрания" (21 марта 2002 года, ЗР-308; далее - Закон) подпункт "о" пункта 1 изложить в новой редакции следующими подпунктами "о" и "о1 ":
"о) обеспечивает нормальную деятельность Национального Собрания, при необходимости проводит политические консультации;
о1 ) распоряжается материальными и финансовыми средствами Национального Собрания;".
Статья 2. Пункт 4 статьи 22 Закона изложить в следующей редакции:
"4. На основании представленных временной комиссией заключения, справки депутат в двухдневный срок после доклада временной комиссии о своей деятельности на заседании Национального Собрания в установленном настоящим Законом порядке может представить проект постановления Национального Собрания. По заключению головной комиссии проект постановления Национального Собрания включается в проект о внесении дополнений в повестку дня очередной сессии и в проект повестки дня предстоящих трехдневных заседаний.".
Статья 3. В статье 45 Закона:
1) пункт 2 после слов "употребляют оскорбительные выражения" дополнить словами ", не выполняют вытекающие из настоящего Закона требования ведущего заседание Национального Собрания";
"3. К депутату, нарушившему порядок, ведущий заседание применяет следующие меры дисциплинарного воздействия:
а) предупреждение с оглашением его имени, фамилии;
б) отключение микрофона;
в) лишение права выступать от микрофона в течение одного заседания;
г) удаление из зала заседаний до конца заседаний, проводимых в этот день;
д) лишение права доступа в резиденцию Национального Собрания (Баграмяна, 19) сроком до 6 дней, за исключением дней, когда заседания не созываются.
Меры дисциплинарного воздействия, установленные частью первой настоящего пункта, применяются ведущим заседание, как правило, от менее строгих до более строгих.
Мера дисциплинарного воздействия, установленная подпунктом "д" части первой настоящего пункта, может применяться, если в отношении депутата была применена мера дисциплинарного воздействия, установленная подпунктом "г" части первой настоящего пункта, и депутатом она не была выполнена добровольно.
В случае неподчинения депутата мере дисциплинарного воздействия, установленной подпунктом "д" части первой настоящего пункта, ведущий заседание поручает осуществить ее органам, обеспечивающим безопасность Национального Собрания.".
Статья 4. Пункт 4 статьи 94 Закона изложить в следующей редакции:
"4. Отставка Президента Республики принимается Национальным Собранием большинством голосов от общего числа депутатов.".
Статья 5. В пункте 3 статьи 94 и в пункте 1 статьи 95 Закона слова "Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам" заменить словами "головной комиссии".
Статья 6. В статье 95 Закона:
1) из пункта 2 исключить слова "тайным голосованием";
"3. На основании заключения Конституционного Суда Национальное Собрание в порядке, установленном статьей 55 настоящего Закона, рассматривает проект постановления об отрешении Президента Республики от должности, который принимается тайным голосованием не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов.".
Статья 7. Из пункта 2 статьи 96 и пункта 5 статьи 107 Закона исключить слова "тайным голосованием".
Статья 8. Последнее предложение пункта 6 статьи 105 дополнить следующими словами:
"на которое Премьер-министр или член Правительства может отреагировать ответом продолжительностью до двух минут".