ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՄԱՐՎՈՂ ԵՎ ՕՏԱՐՄԱՆ ՈՉ ԵՆԹԱԿԱ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ԱՆՇԱՐԺ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Օրենքի կարգավորման առարկան եւ նպատակը
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականությունհամարվող եւ օտարման ոչ ենթակա պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանները՝ըստ տիպերի, ինչպես նաեւ սահմանում է այդ հուշարձանների եւ դրանց զբաղեցրածտարածքների նպատակային օգտագործման ձեւերը:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվողեւ օտարման ոչ ենթակա պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանները
Հայաստանի Հանրապետությունում օտարման ենթակա չեն Հայաստանի Հանրապետությանպատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկվածու Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող հետեւյալ հուշարձանները.
1) հնագույն, հին եւ միջնադարյան ժամանակաշրջանների հետեւյալ հուշարձանները՝իրենց զբաղեցրած եւ առանձնացված տարածքներով.
ա) քարեդարյան բացօթյա կայանները, քարայր-կացարանները, դրանց համալիրները,
բ) բնակատեղիները, ամրոց-բնակատեղիները (բերդշեները), ամրոցները, դրանցհատվածները, պաշտպանական պարիսպները, դիտակետերը, աշտարակները, խանդակները,գետնուղիները եւ ամրաշինական այլ կառույցներ,
գ) մեգալիթյան կոթողները՝ մենհիրներ, վիշապաքարեր, կրոմլեխներ, սահմանաքարեր,
դ) ժայռապատկերները, վիմագրական հուշարձանները, դրանց համալիրները,
ե) հնագիտական մշակութային շերտերը,
զ) դամբարանները, դամբարանադաշտերը, դամբանաբլուրները, պատմական գերեզմանոցները,խաչքարերը, հուշակոթողները, հուշասյուները, տապանաքարերը,
է) այն պաշտամունքային եւ քաղաքացիական կառույցները՝ մեհյանները, տաճարները,եկեղեցիները, մատուռները, վանական համալիրները, բնակելի, պալատական, արտադրական,կոմունալ, տնտեսական շինությունները, որոնց պահպանվածության վիճակը բացառումէ դրանց ամբողջական գիտական վերականգնման եւ սկզբնական գործառնական նշանակությամբօգտագործման հնարավորությունը,
ը) չգործող հին հանքահորերը, պատմական ճանապարհների հատվածները, ճարտարագիտականկառույցները՝ ջրանցքներ, ամբարտակներ, կամուրջներ, ջրանցույցներ,
2) նոր եւ նորագույն ժամանակաշրջանների հետեւյալ հուշարձանները՝ իրենցզբաղեցրած եւ առանձնացված տարածքներով.
ա) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումների հիման վրա ստեղծվածպատմամշակութային եւ բնապատմական արգելոցները, տուն-թանգարանները, պանթեոնները,հուշահամալիրները, հուշակոթողները,
բ) պատմամշակութային հավաքածուներ ներառող պետական պահոցների, թանգարանների,տուն-թանգարանների շենքերը:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվողեւ օտարման ոչ ենթակա հնագույն, հին եւ միջնադարյան ժամանակաշրջանների պատմությանեւ մշակույթի հուշարձանների օգտագործման ձեւերը
1. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին կետում նշված՝ պետական սեփականությունհամարվող եւ օտարման ոչ ենթակա պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձաններըեւ դրանց համալիրներն իրենց զբաղեցրած եւ առանձնացված տարածքներով կարող ենօգտագործվել միայն գիտական, կրթական, մշակութային, ճանաչողական եւ զբոսաշրջությաննպատակներով:
2. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող եւ օտարմանոչ ենթակա հուշարձանների հետազոտման, ամրակայման, նորոգման, վերականգնման,դրանց տարածքների բարեկարգման աշխատանքները պետք է նպատակաուղղված լինեն միայնհուշարձանի՝ որպես պատմամշակութային արժեքի առավելագույն բացահայտմանը եւպահպանմանը՝ անհրաժեշտ նվազագույն միջամտություններով:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվողեւ օտարման ոչ ենթակա նոր ու նորագույն ժամանակաշրջանների պատմության եւ մշակույթիհուշարձանների օգտագործման ձեւերը
Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված՝ պետական սեփականությունհամարվող եւ օտարման ոչ ենթակա պատմության ու մշակույթի անշարժ հուշարձաններըեւ դրանց համալիրներն իրենց զբաղեցրած եւ առանձնացված տարածքներով կարող ենօգտագործվել իրենց սկզբնական կամ դրան մոտ գործառնական նշանակությամբ: Ժամանակակիցօգտագործման նպատակահարմարությունից ելնելով՝ դրանք օրենքով կարող են նաեւմասնակիորեն փոփոխվել, արդիականացվել՝ չխաթարելով հուշարձանի տեսքը, պատմամշակութայինարժեքը:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվողեւ օտարման ոչ ենթակա նորահայտ հուշարձանները
1. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն են համարվում եւ օտարմանենթակա չեն նաեւ շինարարական, գյուղատնտեսական եւ այլ բնույթի աշխատանքներիժամանակ, ինչպես նաեւ պատահաբար հայտնաբերված այն օբյեկտները, որոնք փորձագիտականեզրակացության հիման վրա դասվում են սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին կետումնշված հուշարձանների թվին եւ ենթակա են ընդգրկվելու Հայաստանի Հանրապետությանպատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:
2. Համայնքի, քաղաքացիների կամ իրավաբանական անձանց սեփականություն համարվողհողամասերում պատահականորեն հայտնաբերված հուշարձանների պահպանության խնդիրներըեւ դրանց նկատմամբ գույքային իրավունքները կարգավորվում են օրենքով:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվողեւ օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների պահպանության գոտիներում գործող հողօգտագործմանսահմանափակումների պետական գրանցումը
Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող եւ օտարմանոչ ենթակա հուշարձանների պահպանության գոտիներում գործող հողօգտագործման սահմանափակումները,ինչպես նաեւ հուշարձանը այլ սեփականատիրոջ հողամասում գտնվելու պարագայումծագող սերվիտուտները ենթակա են պետական գրանցման:
Հոդված 7. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջների խախտմանհամար
Սույն օրենքի պահանջների խախտումն առաջացնում է Հայաստանի Հանրապետությանօրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու տարվա ընթացքում, ՀայաստանիՀանրապետության կառավարությունը հաստատում է օտարման ոչ ենթակա պատմությանեւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը՝ ապահովելով ցուցակումընդգրկված հուշարձանների պահպանության ու սպասարկման համար անհրաժեշտ հողամասերիտրամադրումը:
2. Պետական ցուցակի հաստատումից հետո հուշարձանների պահպանության պետականլիազորված մարմինը երկու տարվա ընթացքում ապահովում է հուշարձանների եւ համապատասխանհողամասերի նկատմամբ գույքային իրավունքների պետական գրանցումը:

О НЕДВИЖИМЫХ ПАМЯТНИКАХ ИСТОРИИ И КУЛЬТУРЫ, СЧИТАЮЩИХСЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СОБСТВЕННОСТЬЮ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И НЕ ПОДЛЕЖАЩИХ ОТЧУЖДЕНИЮ
Статья 1. Предмет и цель регулирования Закона
Настоящий Закон упорядочивает считающиеся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащие отчуждению недвижимые памятники истории и культуры по типам, а также устанавливает формы целевого использования этих памятников и занимаемых ими территорий.
Статья 2. Недвижимые памятники истории и культуры, считающиеся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащие отчуждению
В Республике Армения не подлежат отчуждению включенные в Государственный реестр недвижимых памятников истории и культуры Республики Армения и считающиеся государственной собственностью Республики Армения следующие памятники:
1) памятниками древнейшего, древнего и средневекового периодов с занимаемыми ими и изолированными территориями являются следующие:
а) стояники каменного века под открытым небом, пещеры-жилища, их комплексы,
б) поселения, крепости-поселения (селища, городища), крепости, их фрагменты, оборонительные стены, наблюдательные пункты, башни, овраги, подземные туннели и другие фортификационные сооружения,
в) мегалитические памятники - менгиры, каменные драконы (вишапакары), кромлехи, пограничные камни,
г) наскальные изображения, литографические памятники, их комплексы,
д) археологические культурные слои,
е) гробницы, курганные могильники, курганы, исторические захоронения, хачкары, стелы, памятные столбы (обелиски), надгробные плиты,
ж) культовые и гражданские сооружения - капища, соборы, церкви, часовни, монастырские комплексы, жилые, дворцовые, производственные, коммунальные, хозяйственные строения, сооружения, состояние сохранности которых исключает возможность их научного восстановления в целом и использование по первоначальному функциональному назначению,
з) бездействующие старинные шахты, фрагменты исторических дорог, инженерные сооружения – каналы, плотины, мосты, акведуки;
2) памятниками нового и новейшего периодов с занимаемыми ими и изолированными территориями являются следующие:
а) созданные на основании постановлений Правительства Республики Армения историко-культурные и природно-исторические заповедники, дома-музеи, пантеоны, мемориальные комплексы, монументы,
б) здания государственных хранилищ, музеев, домов-музеев, включающих историко-культурные собрания.
Статья 3. Формы использования считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению памятников истории и культуры древнейшего, древнего и средневекового периодов
1. Считающиеся государственной собственностью и не подлежащие отчуждению недвижимые памятники истории и культуры, указанные в пункте 1 статьи 2 настоящего Закона, с занимаемыми ими и изолированными территориями могут быть использованы только в научных, образовательных, культурных, познавательных и туристических целях.
2. Работы по исследованию, укреплению, ремонту, реставрации считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению памятников, благоустройству их территорий должны быть направлены только на максимальное выявление и сохранность историко-культурной ценности памятника с необходимым минимальным вмешательством.
Статья 4. Формы использования считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению памятников истории и культуры нового и новейшего периодов
Считающиеся государственной собственностью и не подлежащие отчуждению недвижимые памятники истории и культуры и их комплексы, указанные в пункте 2 статьи 2 настоящего Закона, с занимаемыми ими и изолированными территориями могут быть использованы по их первоначальному или близкому к нему функциональному назначению. Исходя из целесообразности их современного использования они по закону также могут быть частично изменены, модернизированы без изменения облика, историко-культурной ценности памятника.
Статья 5. Вновь выявленные памятники, считающиеся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащие отчуждению
1. Государственной собственностью Республики Армения считаются и не подлежат отчуждению также выявленные во время строительных, сельскохозяйственных работ и работ иного характера, а также случайно выявленные объекты, которые на основании экспертного заключения причисляются к указанным в пункте 1 статьи 2 настоящего Закона памятникам и подлежат включению в Государственный реестр недвижимых памятников истории и культуры Республики Армения.
2. Задачи охраны памятников, случайно выявленных на участках, считающихся собственностью муниципалитета, граждан или юридических лиц, и имущественные права на них регулируются законом.
Статья 6. Государственная регистрация ограничений землепользования, действующих в зонах охраны памятников, считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению
Ограничения землепользования, действующие в зонах охраны памятников, считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению, а также сервитуты, возникающие при нахождении памятника на участке другого собственника, подлежат государственной регистрации.
Статья 7. Ответственность за нарушение требований настоящего Закона
Нарушение требований настоящего Закона влечет ответственность, установленную законом Республики Армения.
1. Правительство Республики Армения в течение двух лет после вступления настоящего Закона в силу утверждает Государственный реестр не подлежащих отчуждению недвижимых памятников истории и культуры, обеспечивая предоставление земельных участков, необходимых для охраны и обслуживания включенных в Реестр памятников.
2. Государственный уполномоченный орган по охране памятников в течение двух лет после утверждения Государственного реестра обеспечивает государственную регистрацию имущественных прав на памятники и на соответствующие земельные участки.