Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«գ) նոտարի կողմից նոտարական գործողություններ կատարելու համար:»։
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 11. Նոտարական գործողությունների համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
| 1. անշարժ գույքի յուրաքանչյուր միավորի օտարման (բացառությամբ` նվիրատվության) պայմանագրերը վավերացնելու համար՝ | ||
| ա) գյուղատնտեսական նշանակության ոչ պետական հողամասերի կամ տնամերձերի կամ պետական համայնքային սեփականության հողամասերի | բազային տուրքի կամ հիսուն տոկոսի չափով |
| բ) այլ անշարժ գույքի | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| 2. անշարժ գույքի օգտագործման (վարձակալության, անհատույց օգտագործման, ռենտայի եւ այլն) պայմանագրերը վավերացնելու համար՝ | ||
| ա) գյուղատնտեսական նշանակության ոչ պետական հողամասերի կամ տնամերձ հողամասերի, պետական կամ համայնքային սեփականություն համարվող հողամասերի, ինչպես նաեւ հանրակացարանների համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| բ) բնակարանների համար | բազայինտուրքի չափով |
| գ) այլ անշարժ գույքի համար | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| 3. ավտոտրանսպորտային միջոցների օտարման (բացի նվիրատվությունից) պայմանագրերը վավերացնելու համար՝ | ||
| ա) առաջին հերթի ժառանգներին կրկնապատիկի | բազային տուրքի չափով |
| բ) երկրորդ եւ երրորդ հերթի ժառանգներին | բազային տուրքի եռապատիկի չափով |
| գ) այլ անձանց | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| 4. գրավի (բացառությամբ անշարժ գույքի կամշարժական գույքի հիփոթեքի) պայմանագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 5. անշարժ գույքի գրավի կամ շարժական գույքի հիփոթեքի պայմանագրերի վավերացման (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության ոչ պետական հողամասերի, տնամերձերի եւ այգեգործական հողամասերի յուրաքանչյուր միավորի եւ բնակելի նշանակության գույքի) համար | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| 6. գյուղատնտեսական նշանակության ոչ պետական հողամասերի, տնամերձերի եւ այգեգործական հողամասերի յուրաքանչյուր միավորի եւ բնակելի նշանակության գույքի պայմանագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| 7. գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, տնամերձերի, այգեգործական հողերի միավորման, բաժանման պայմանագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| 8. այլ պայմանագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 9. կտակների վավերացման համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 10. ժառանգության իրավունքի վկայագրեր տալու եւ նվիրատվության պայմանագրերի վավերացման համար` | ||
| ա) առաջին հերթի ժառանգներին | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| գ) այլ անձանց հնգապատիկի | բազային տուրքի չափով |
| 11. անշարժ գույքի տիրապետման, օգտագործման եւ տնօրինման իրավունքի լիազորագրեր վավերացնելու համար | բազային տուրքի եռապատիկի չափով |
| 12. շարժական գույքի տիրապետման, օգտագործման եւ տնօրինման (բացառությամբ ավտոտրանսպորտային միջոցների) լիազորագրեր վավերացնելու համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 13. գույքային իրավունքների կառավարման լիազորագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի չափով | |
| 14. ավտոտրանսպորտային միջոցները տնօրինելուիրավունքի լիազորագրերը վավերացնելու համար՝ | ||
| ա) առաջին հերթի ժառանգներին | բազային տուրքի չափով |
| բ) երկրորդ եւ երրորդ հերթի ժառանգներին | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| գ) այլ անձանց | բազային տուրքի քսանապատիկի չափով |
| 15. ավտոտրանսպորտային միջոցները տնօրինելու իրավունքի վերալիազորման իրավունքով լիազորագրերի վավերացման համար՝ | ||
| բ) այլ անձանց | բազային տուրքի երեսնապատիկի չափով |
| 16. այլ լիազորագրերի վավերացման համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| 17. ժառանգական գույքի պահպանմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 18. փաստաթղթերի թարգմանության յուրաքանչյուր էջի իսկության վավերացման համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| 19. փաստաթղթերի պատճենների եւ դրանցից քաղվածքների յուրաքանչյուր էջի իսկության վավերացման համար | բազային տուրքի երեսուն տոկոսի չափով |
| 20. փաստաթղթերի ստորագրությունների, այդ թվում` թարգմանչի ստորագրության յուրաքանչյուր փաստաթղթի իսկության վավերացման համար | բազային տուրքի հիսուն տոկոսի չափով |
| 21. առանց դատարան դիմելու` գրավ դրված գույքի հաշվին գրավառուի պահանջները բավարարելու վերաբերյալ գրավառուի եւ գրավատուի միջեւ կնքված համաձայնության վավերացման համար | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով |
| 22. նոտարական այլ գործողությունների համար | բազային տուրքի կրկնապատիկի չափով»: |
Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-4-րդ, 4.1-րդ, 4.2-րդ, 4.3-րդ, 4.4-րդ, 4.5-րդ եւ 4.6-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
| «1. պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա առեւտրային կազմակերպությունների պետական գրանցման կամ նրանց առանձնացված ստորաբաժանումների հաշվառման համար | բազային տուրքի 12-ապատիկի չափով | |
| 1.1. պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա առեւտրային կազմակերպությունների կանոնադրությունների փոփոխությունների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների պետական գրանցման կամ նրանց առանձնացված ստորաբաժանում-ների կանոնադրությունների փոփոխություն-ների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների, վերակազմակերպմամբ պայմանավորված գործունեության դադարման պետական գրանցամատյանում գրառման ենթակա այլ տեղեկությունների փոփոխությունների հաշվառման համար | բազային տուրքի վեցապատիկի չափով |
| 1.2. պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա առեւտրային կազմակեառանձնացված ստորաբաժա-նումների գրանցման (հաշվառման) վկայականի կրկնօրինակը տալու համար (առանց փոփոխությունների գրանցման) | բազային տուրքի 24-ապատիկի չափով | |
| 1.3. պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա ոչ առեւտրային կազմակերպություն-ների պետական գրանցման կամ դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների հաշ-վառման համար, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված դեպքերի | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով | |
| 1.4. Պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա ոչ առեւտրային կազմակերպություն-ների կանոնադրությունների փոփոխություն-ների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների, վերակազմակերպմամբ պայմանավորված գործունեության դադարման պետական գրանցման կամ դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների կանո-նադրությունների փոփոխությունների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանո-նադրությունների եւ պետական գրանցամա-տյանում գրառման ենթակա այլ տեղեկություն-ների փոփոխությունների հաշվառման համար, բացառությամբ սույն հոդվածի 3.1-րդ կետով սահմանված դեպքերի | բազային տուրքի հնգապատիկի չափով | |
| 1.5. պետական ռեգիստրում գրանցման ենթակա ոչ առեւտրային կազմակերպություն-ների կամ նրանց առանձնացված ստորաբաժանումների գրանցման (հաշվառ-ման) վկայականի կրկնօրինակը տալու համար, բացառությամբ սույն հոդվածի 3.2-րդ կետով սահմանված դեպքերի (առանց փոփոխություն-ների գրանցման) | բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով | |
| 1.6. պետական գրանցում իրականացնող այլ մարմնի կողմից գրանցված այլ կազմա-կերպություններին, դրանց առանձնացված ստորաբաժանումներին պետական ռեգիստրի կողմից գրանցման (հաշվառման) վկայական տալու համար (առանց փոփոխությունների գրանցման) | բազյին տուրքի չափով |
| 1.7. հիմնարկների հաշվառման համար | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով | |
| 1.8. հիմնարկների փոփոխությունների հաշ-վառման համար | բազային տուրքի չափով |
| 1.9. հիմնարկների հաշվառման վկայականի կրկնօրինակը տալու համար | բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով | |
| 2. անհատ ձեռնարկատերերի պետական գրանցման համար | բազային տուրքի եռապատիկի չափով | |
| 2.1. անհատ ձեռնարկատերերի տվյալների փոփոխության պետական գրանցման համար | բազյին տուրքի 150 տոկոսի չափով |
| 2.2. անհատ ձեռնարկատերերի պետական գրանցման վկայականի կրկնօրինակը տալու համար | բազային տուրքի վեցապատիկի չափով | |
| 3. համատիրությունների պետական գրանցման կամ դրանց առանձնացված ստորաբաժանում-ների հաշվառման համար | բազյին տուրքի չափով |
| 3.1. համատիրությունների կանոնադրություն-ների փոփոխությունների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների, վերակազմակերպմամբ պայմանավորված գործունեության դադարման պետական գրանցման կամ դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների կանոնադրությունների փոփոխությունների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների եւ պետական գրանցամատյանում գրառման ենթակա այլ տեղեկությունների փոփոխություն-ների հաշվառման համար | բազյին տուրքի 50 տոկոսի չափով |
| 3.2. համատիրությունների կամ դրանց առանձ-նացված ստորաբաժանումների գրանցման (հաշվառման) վկայականի կրկնօրինակը տալու համար (առանց փոփոխությունների գրանցման) | բազյին տուրքի կրկնապատիկի չափով |
| 4. սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մասնակիցների գրանցամատյա-նում յուրաքանչյուր գրանցում կատարելու համար, բացառությամբ ընկերության ստեղծմամբ եւ ընկերության վերաբերյալ տեղեկությունների (ֆիրմային անվանման, գտնվելու վայրի, պետական գրանցման տվյալների, կանոնադրական կապիտալի չափի) փոփոխությամբ պայմանավորված գրանցումների | բազային տուրքի չափով |
| 4.1. առանց սահմանափակ պատասխա-նատվությամբ ընկերության մասնակիցների գրանցամատյանում փոփոխություններ կատարելու բաժնեմասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի վկայագիր տալու համար | յուրաքանչյուր վկայագրի համար բազային տորքի չափով»: |
Հոդված 4. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 13-րդ եւ 14-րդ կետերը ճանաչել ուժը կորցրած:
Օրենքի 20-րդ հոդվածի 32-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
| «32. իրավաբանական անձանց պետական միասնական եւ պետական գրանցամատյաններից մեկ սուբյեկտի վերաբերյալ պետական ռեգիստրում պահվող տեղեկությունների տրամադրման համար |
բազային տուրքի չափով»: |
Հոդված 6
.
Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 32.1-րդ, 39-րդ եւ 40-րդ կետերով՝
| «32.1. սահմանափակ տասխանատվությամբ ընկերությունների մասնակիցների պետական միասնական եւ պետական գրանցամատյաններից մեկ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մասնակիցների վերաբերյալ պետական ռեգիստրում պահվող տեղեկությունների տրամադրման համար |
| «39. նոտարի թեկնածուների որակավորման ստուգման համար | բազային տուրքի քսանապատիկի չափով |
| 40. նոտարի թարգմանչի որակավորման ստուգման համար | բազային տուրքի քսանապատիկի չափով»: |
Հոդված 7. Օրենքի 24-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 24. Նոտարական գործողություններ իրականացնող մարմիններում պետական տուրքի գծով արտոնությունները
Նոտարական գործողություններ իրականացնող մարմիններում պետական տուրքի վճարումից ազատվում են՝
ա) ֆիզիկական անձինք` պետության կամ համայնքի օգտին կտակի կամ գույքի նվիրատվության պայմանագիրը վավերացնելու համար.
բ) պետությանը կամ համայնքին ժառանգության իրավունքով անցած գույքի մասին նրանց վկայագիր, ինչպես նաեւ դրանց ստացման անհրաժեշտ փաստաթղթեր տալու համար.
գ) ֆիզիկական անձինք` ժառանգության իրավունքի մասին նրանց վկայագիր տալու համար, եթե`
- բնակելի տունը` հողամասով բնակարանը կամ բնակարանային-շինարարական կոոպերատիվում փայն անցնում է ժառանգատուի հետ համատեղ բնակվող այնպիսի անձանց, ովքեր ժառանգատուի մահվան օրվա դրությամբ եղել են հաշվառված նույն տանը եւ նրա մահից հետո շարունակում են բնակվել այնտեղ,
- ժառանգության իրավունքի օբյեկտ են համարվում բանկերում եղած ավանդները, անձնական եւ գույքային ապահովագրության գծով ապահովագրական գումարները, պետական փոխառության պարտատոմսերը, աշխատավարձի գումարները, կենսաթոշակները.
դ) ֆիզիկական անձինք` թոշակների եւ նպաստների ստացման վերաբերյալ լիազորագրերը վավերացնելու համար.
ե) մայրերը` բազմազավակության շքանշաններով եւ մեդալներով իրենց պարգեւատրելու մասին փաստաթղթերի պատճենների իսկությունը վավերացնելու համար.
զ) այն քաղաքացիների ժառանգները, ովքեր իրենց աշխատանքի (ծառայության) վայրում կազմակերպությունների հաշվին ապահովագրված են եղել դժբախտ պատահարի հետեւանքով մահվան կամ զոհվելու դեպքերից` ապահովագրական վարձատրության ժառանգման իրավունքը հաստատող վկայագիր տալու համար.
է) երկրորդ աշխարհամարտի հաշմանդամները եւ այն անձինք, ովքեր հաշմանդամ են դարձել Հայաստանի Հանրապետությունը, նախկին ԽՍՀՄ-ը պաշտպանելիս կամ զինվորական այլ պարտականություններ կատարելիս վիրավորվելու, կոնտուզիայի, խեղման կամ ռազմաճակատում գտնվելու հետ կապված հիվանդության հետեւանքով, նախկին պարտիզան հաշմանդամները, ինչպես նաեւ կենսաթոշակային օրենսդրությանը համապատասխան զինծառայողների` վերը նշված խմբերին հավասարեցված մյուս հաշմանդամները, երկրորդ աշխարհամարտում Հայաստանի Հանրապետությունը, նախկին ԽՍՀՄ-ը պաշտպանելիս կամ զինվորական այլ պարտականություններ կատարելիս զոհված կամ անհայտ կորած անձանց ընտանիքի անդամները` վերոհիշյալ հիմքերով արտոնություններ վերապահելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի պատճենների իսկությունը վավերացնելու համար.
ը) Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը.
թ) սեփականատերերն ու օգտագործողները` կադաստրային քարտեզագրումն ավարտված տարածքներում անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների առաջին պետական գրանցման գործընթացի ժամանակ պետական սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի օտարման պայմանագրերը վավերացնելու համար.
ժ) ֆիզիկական անձինք` պետական սեփականություն համարվող բնակարանների անհատույց մասնավորեցման (նվիրատվության) պայմանագրի վավերացման համար.
ժա) սեփականատերը` օրենքով նախատեսված դեպքերում սեփականության իրավունքով անհատույց տրամադրված պետական սեփականություն համարվող հողամասերի օտարման պայմանագրերը վավերացնելու համար.
ժբ) 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթված եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձինք` իրենց զբաղեցրած համայնքային բնակարանային ֆոնդի բնակելի տարածքների վարձակալության պայմանագրերը վավերացնելու համար։»:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածի երկրորդ մասում «ձեռնարկությունների պետական ռեգիստրում» բառերը փոխարինել «պետական ռեգիստրում» բառերով, հանել «գյուղատնտեսական նշանակության» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 38-րդ հոդվածում`
ա) «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«բ) դատարանների կողմից դիմումները (բողոքները) վերադարձնելու կամ դրանց ընդունումը մերժելու, ինչպես նաեւ նոտարի կողմից նոտարական գործողությունների կատարումը մերժելու, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների կողմից քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումը եւ ուրիշ գործողությունների ու ծառայությունների կատարումը մերժելու դեպքում.».
բ) «թ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«թ) քաղաքացիական կացության ակտերը կամ նոտարական կարգով վավերացված պայմանագրերը, ժառանգության իրավունքի մասին վկայականները եւ այլ փաստաթղթերը դատական կարգով անվավեր ճանաչվելու դեպքում.»:

Статья 1. Подпункт ,,в" статьи 7 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" изложить в следующей редакции:
,, в) за совершение нотариусом нотариальных действий;" .
Статья 2. Статью 11 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 11. Ставки государственной пошлины
за нотариальные действия
Нотариальные конторы взимают государственную пошлину за совершение нотариальных действий по следующим ставкам:
| 1. за удостоверение договоров отчуждения (за исключением договоров дарения) каждой единицы недвижимого имущества: | |
| а) за негосударственные земельные участки сельскохозяйственного назначения, или приусадебные участки, или земельные участки, являющиеся государственной либо муниципальной собственностью | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| б) за иное недвижимое имущество | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 2. за удостоверение договоров об использовании недвижимого имущества (аренды, безвозмездного пользования, ренты и прочие): | |
| а) за негосударственные земельные участки сельскохозяйственного назначения или приусадебные земельные участки, земельные участки, считающиеся государственной или муниципальной собственностью, а также за общежития | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| б) за квартиры | в размере базовой пошлины |
| в) за иное недвижимое имущество | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 3. за удостоверение договоров отчуждения автотранспортных средств (кроме договоров дарения): | |
| а) наследникам первой очереди | в двухкратном размере базовой пошлины |
| б) наследникам второй и третьей очереди | в трехкратном размере базовой пошлины |
| в) другим лицам | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 4. за удостоверение договоров о залоге (за исключением договоров об ипотеке недвижимого имущества или движимого имущества) | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 5. за удостоверение договоров о залоге недвижимого имущества или договоров об ипотеке движимого имущества (за исключением каждой единицы негосударственных земельных участков сельскохозяйственного назначения,приусадебных участков, садоводческих земельных участков и имущества жилищного назначения) | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 6. за удостоверение договоров о каждой единице негосударственных земельных участков сельскохозяйственного назначения, приусадебных участков, садоводческих земельных участков и имущества жилищного назначения | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| 7. за удостоверение договоров о соединении, разделении земель сельскохозяйственного назначения, приусадебных участков, садоводческих земель | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| 8. за удостоверение других договоров | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 9. за удостоверение завещаний | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 10. за выдачу свидетельства о праве на наследство и за удостоверение договоров дарения: | |
| 11. за удостоверение доверенностей на право владения, пользования и распоряжения недвижимым имуществом | в трехкратном размере базовой пошлины |
| 12. за удостоверение доверенностей на владение, пользование и распоряжение движимым имуществом (за исключением автотранспортных средств) | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 13. за удостоверение доверенностей на управление имущественными правами | в размере базовой пошлины |
| 14. за удостоверение доверенностей на право распоряжения автотранспортными средствами: | |
| а) наследникам первой очереди | в размере базовой пошлины |
| б) наследникам второй и третьей очереди | в пятикратном размере базовой пошлины |
| в) другим лицам | в двадцатикратном размере базовой пошлины |
| 15. за удостоверение доверенностей на право распоряжения автотранспортными средствами с правом передоверия: | |
| б) другим лицам | в тридцатикратном размере базовой пошлины |
| 16. за удостоверение прочих доверенностей | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| 17. за осуществление мер по сохранению наследственного имущества | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 18. за свидетельствование верности перевода каждой страницы документов | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| 19. за свидетельствование подлинности каждой страницы копий документов и выписок из них | в размере тридцати процентов базовой пошлины |
| 20. за свидетельствование подлинности подписей на документах, в том числе подписи переводчика на каждом документе | в размере пятидесяти процентов базовой пошлины |
| 21. за удостоверение соглашения об удовлетворении требований заемщика в счет переданного в залог имущества, заключенного между заемщиком и заимодавцем без обращения в суд | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 22. за другие нотариальные действия | в двухкратном размере базовой пошлины". |
Статья 3. Пункты 1-4, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 и 4.6 статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
| ,,1. за государственную регистрацию коммерческих предприятий, подлежащих регистрации в Государственном регистре, или за учет их выделенных подразделений | в 12-кратном размере базовой пошлины |
| 1.1. за государственную регистрацию изменений и дополнений в уставах коммерческих организаций, подлежащих регистрации в Государственном регистре, их уставов в новой редакции или за учет изменений и дополнений в уставах их выделенных подразделений, уставов в новой редакции, изменений иных подлежащих записи в Государственном реестре сведений о прекращении деятельности, обусловленной реорганизацией | в шестикратном размере базовой пошлины |
| 1.2. за выдачу дубликата (без регистрации изменений) свидетельства о регистрации (учете) коммерческих организаций, подлежащих регистрации в Государственном регистре, или их выделенных подразделений | в 24-кратном размере базовой пошлины |
| 1.3. за государственную регистрацию некоммерческих организаций, подлежащих регистрации в Государственном регистре, или за учет их выделенных подразделений, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей статьи | в 10-кратном размере базовой пошлины |
| 1.4. за государственную регистрацию изменений и дополнений в уставах некоммерческих организаций, подлежащих регистрации в Государственном регистре, их уставов в новой редакции, прекращения их деятельности, обусловленной реорганизацией, или за учет изменений и дополнений в уставах их выделенных подразделений, уставов в новой редакции и изменений иных подлежащих записи в Государственном реестре сведений, за исключением случаев, установленных пунктом 3.1 настоящей статьи | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 1.5. за выдачу дубликата свидетельства о регистрации (учете) некоммерческих организаций, подлежащих регистрации в Государственном регистре, или их выделенных подразделений, за исключением случаев, установленных пунктом 3.2 настоящей статьи (без регистрации изменений) | в 20-кратном размере базовой пошлины |
| 1.6. за выдачу Государственным регистром (без регистрации изменений) другим организациям, их выделенным подразделениям, зарегистрированным иным органом, осуществляющим государственную регистрацию, свидетельства о регистрации (учете) | в размере базовой пошлины |
| 1.7. за учет учреждений | в 10-кратном размере базовой пошлины |
| 1.8. за учет изменений учреждений | в пятикратном размере базовой пошлины |
| 1.9. за выдачу дубликата свидетельства об учете учреждений |
| 2. за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей | в трехкратном размере базовой пошлины |
| 2.1. за государственную регистрацию изменений данных индивидуальных предпринимателей | в размере 150 процентов базовой пошлины |
| 2.2. за выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации индивидуальных предпринимателей | в шестикратном размере базовой пошлины |
| 3. за государственную регистрацию кондоминиумов или за учет их выделенных подразделений | в размере базовой пошлины |
| 3.1. за государственную регистрацию изменений и дополнений в уставах кондоминиумов, уставов в новой редакции, прекращения их деятельности, обусловленной реорганизацией, или за учет изменений и дополнений в уставах их выделенных подразделений, уставов в новой редакции и изменений иных подлежащих записи в Государственном реестре сведений | в размере 50 процентов базовой пошлины |
| 3.2. за выдачу (без регистрации изменений) дубликата свидетельства о регистрации (учете) кондоминиумов или их выделенных подразделений | в двухкратном размере базовой пошлины |
| 4. за произведение каждой регистрации в реестре участников общества с ограниченной ответственностью, за исключением регистраций, обусловленных созданием общества и изменением сведений об обществе (фирменного наименования, местонахождения, данных о государственной регистрации, размера уставного капитала) | в размере базовой пошлины |
| 4.1. за выдачу свидетельства о праве собственности на внесение изменений в отношении доли в реестре участников общества без ограниченной ответственности | в размере базовой пошлины за каждое свидетельство". |
Статья 4. Пункты 13 и 14 статьи 16 Закона признать утратившими силу.
Статья 5. Пункт 32 статьи 20 Закона изложить в следующей редакции:
| ,,32. за предоставление из Единого государственного реестра и государственных реестров юридических лиц сведений об одном субъекте, хранящихся в Государственном регистре | в размере базовой пошлины". |
Статья 6. Статью 20 Закона дополнить пунктами 32.1, 39 и 40 следующего содержания:
| ,,32.1. за предоставление из Единого государственного реестра и государственных реестров участников обществ с ограниченной ответственностью сведений об участниках одного общества с ограниченной ответственностью, хранящихся в Государственном регистре | в размере базовой пошлины"; |
| ,,39. за проверку квалификации кандидатов в нотариусы | в двадцатикратном размере базовой пошлины. |
| 40. за проверку квалификации переводчика нотариуса | в двадцатикратном размере базовой пошлины". |
Статья 7. Статью 24 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 24. Льготы по государственной пошлине в органах,
совершающих нотариальные действия
В органах, совершающих нотариальные действия, от уплаты государственной пошлины освобождаются:
а) физические лица – за удостоверение завещания или договора дарения имущества в пользу государства или муниципалитета;
б) за выдачу им свидетельства об имуществе, перешедшем государству или муниципалитету на праве наследования, а также выдачу документов, необходимых для их получения;
в) физические лица – за выдачу им свидетельства о праве наследования, если:
- жилой дом– квартира с земельным участком или пай в жилищно-строительном кооперативе переходит к лицам, проживающим совместно с наследователем, которые были прописаны на день смерти наследователя в том же доме и продолжали проживать там после его смерти,
- объектами права наследования являются вклады в банках, страховые суммы по личному и имущественному страхованию, облигации государственных займов, суммы оплаты труда, пенсии;
г) физические лица – за удостоверение доверенностей на получение пенсий и пособий;
д) матери – за свидетельствование верности копий документов о награждении их орденами и медалями за многодетность;
е) наследники граждан, которые были застрахованы за счет организаций на случаи смерти и гибели в результате несчастного случая по месту работы (службы), – за выдачу свидетельства, подтверждающего право наследования страхового вознаграждения;
ж) инвалиды Второй мировой войны и лица, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья при защите Республики Армения, бывшего СССР или при исполнении других воинских обязанностей либо в результате болезни, связанной с нахождением на фронте, инвалиды из числа бывших партизан, а также другие инвалиды, приравненные в соответствии с пенсионным законодательством к вышеуказанным группам военнослужащих, члены семей лиц, погибших или без вести пропавших во время Второй мировой войны, при защите Республики Армения, бывшего СССР или исполнении других воинских обязанностей, - за свидетельствование по вышеуказанным основаниям верности копий документов, необходимых для предоставления льгот;
з) Центральный банк Республики Армения;
и) собственники и пользователи – за удостоверение договоров отчуждения земель сельскохозяйственного назначения, являющихся государственной собственностью, в процессе первой государственной регистрации прав на недвижимое имущество на территориях, где завершено кадастровое картографирование;
к) физические лица – за удостоверение договора о безвозмездной приватизации (дарения) квартир, считающихся государственной собственностью;
л) собственники - за удостоверение договоров отчуждения земельных участков, считающихся государственной собственностью, предоставленных безвозмездно на праве собственности в предусмотренных законом случаях;
м) лица, депортированные из Азербайджанской Республики в 1988-1992 годах и получившие гражданство Республики Армения, - за удостоверение договоров аренды занимаемых ими жилых площадей муниципального жилищного фонда.".
Статья 8. В части второй статьи 29 Закона слова ,,в Государственном регистре предприятий" заменить словами ,,в Государственном регистре", слова ,,сельскохозяйственного назначения" исключить.
Статья 9. В статье 38 Закона:
а) подпункт ,,б" изложить в следующей редакции:
,,б) в случае возвращения или отказа в принятии заявлений (жалоб) судами, а также отказа в совершении нотариальных действий нотариусом, отказа в регистрации актов гражданского состояния и совершении других действий и услуг органами регистрации актов гражданского состояния;";
б) подпункт ,,и" изложить в следующей редакции:
,,и) в случае признания недействительными в судебном порядке актов гражданского состояния или нотариально удостоверенных договоров, свидетельств на право наследования и других документов;".