Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186) 19-րդ հոդվածի 18-րդ կետում («Գործունեության այլ բնագավառներ») ՝
ա) ուժը կորցրած ճանաչել 18.7-րդ ենթակետը.
բ) 18.8-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
| «18.8 Սննդամթերքի արտադրության համար, այդ թվում՝ | ||
| -թորած ալկոհոլային խմիչքների (բացառությամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող, մինչեւ 9% սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների) եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության համար՝ տարեկան | բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով |
| - «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող, մինչեւ 9% սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների արտադրության համար՝ տարեկան | բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով |
| - գինու, խնձորի եւ պտղահատապտղային այլ գինիների արտադրության համար՝ տարեկան | բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով |
| - խմորման նյութերից այլ չթորած խմիչքների արտադրության համար՝ տարեկան | բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով |

Статья 1. В пункте 18 (,,Другие области деятельности") статьи 19 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" (27 декабря 1997 года, ЗР-186):
а) подпункт 18.7 признать утратившим силу;
б) подпункт 18.8 изложить в следующей редакции:
| ,,18.8. за производство пищевых продуктов, в том числе: - за производство дистиллированных алкогольных напитков (за исключением ликеров, отнесенных к коду 220870 классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД), и иных содержащих до 9% спирта спиртных напитков, отнесенных к коду 220890 того же классификатора) и этилового спирта из бродильных материалов - ежегодно |
в 15000-кратном размере базовой пошлины |
| -за производство ликеров, отнесенных к коду 220870 классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД),и прочих спиртных напитков с концентрацией спирта до 9%, отнесенных к коду 220890 того же классификатора, - ежегодно - за производство вина, яблочного и прочих фруктово-ягодных вин – ежегодно |
в 1000-кратном размере базовой пошлины в 25-кратном размере базовой пошлины |
| - за производство прочих дистиллированных напитков из бродильных материалов – ежегодно | в 25-кратном размере базовой пошлины |