- Գլուխ 4 Հայաստանի Հանրապետության մեդալները
- Գլուխ 8 Պատասխանատվությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւների նկատմամբ ապօրինի գործողությունների համար
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետությանը, հասարակայնությանը մատուցած ակնառու եւ բացառիկ ծառայությունները նշելու համար հիմնվում են պետական պարգեւներ՝ Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչում, Հայաստանի Հանրապետության շքանշաններ եւ մեդալներ:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւները հիմնում է Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչումը շնորհում, Հայաստանի Հանրապետության շքանշաններով եւ մեդալներով պարգեւատրում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահը՝ դրանց վերաբերյալ հրապարակելով հրամանագրեր:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչման, շքանշանների եւ մեդալների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդն ընդունում է օրենքներ, որոնք սահմանում են պարգեւատրման կարգը, պետական պարգեւները կրելու կանոնները:
Հայաստանի Հանրապետության շքանշանների, մեդալների նկարագրությունները եւ նմուշները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ըստ իր կողմից անցկացված մրցույթի արդյունքների:
Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունների, գերատեսչությունների, ստեղծագործական միությունների, գիտական ընկերությունների, հասարակական կազմակերպությունների եւ այլ հաստատությունների հիմնած շքանշանների եւ մեդալների նմուշները չպետք է արտաքին նմանություն ունենան Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւների հետ:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչումը շնորհվում է միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Հայաստանի Հանրապետության շքանշաններով եւ մեդալներով պարգեւատրվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության նախագահը, փոխնախագահը, Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի եւ տեղական խորհուրդների պատգամավորները չեն կարող պարգեւատրվել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւներով:
Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւի տեսակը որոշվում է պարգեւատրվողի անձի ծառայությունների բնույթին ու կարեւորությանը համապատասխան:
Պարգեւատրված անձանց նոր ծառայությունները կարող են կրկին նշվել պետական պարգեւով: Նույնանուն պետական պարգեւով մեկից ավելի պարգեւատրում չի կատարվում, բացառությամբ այն շքանշանների, որոնք ունեն աստիճաններ:
Շքանշանի նույն աստիճանը մեկից ավելի անգամ չի տրվում:
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւներով պարգեւատրումը կատարվում է նաեւ հետմահու:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԿՈՉՈՒՄԸ
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչումը «Հայաստանի ազգային հերոս» կոչումն է:
«Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած անձանց հանձնվում է Հայրենիքի շքանշան:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՇՔԱՆՇԱՆՆԵՐԸ
Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության շքանշաններն են՝
Հայրենիքի շքանշանը (հանձնվում է միայն «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչման արժանացած անձանց),
Մարտական խաչ շքանաշանը՝ 1-ին աստիճանի եւ 2-րդ աստիճանի, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԵԴԱԼՆԵՐԸ
Հոդված 11. Հայաստանի Հանրապետության մեդալներն են՝
Արիության մեդալը,
Մարտական ծառայության մեդալը,
Մխիթար Գոշի մեդալը,
Մխիթար Հերացու մեդալը,
Անանիա Շիրակացու մեդալը,
Մովսես Խորենացու մեդալը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐՈՎ ՊԱՐԳԵՎԱՏՐՄԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 12. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւներով պարգեւատրման միջնորդությունը հարուցվում է Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահության, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունների եւ գերատեսչությունների կողմից:
Նշված մարմիններում միջնորդություն հարուցելու մասին ստացված առաջարկությունների քննարկման եւ ամփոփման կարգը սահմանում են համապատասխանաբար Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 13. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւները հանձնում են Հայաստանի Հանրապետության նախագահը կամ նրա հանձնարարությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության փոխնախագահը, վարչապետը, նախարարները եւ գերատեսչությունների ղեկավարները:
Զինծառայողներին Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւները, որպես կանոն, հանձնվում են զորամասերում:
Հոդված 14. Պարգեւատրված անձին Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւի հետ միասին հանձնվում է համապատասխան վկայական: Պետական պարգեւների վկայականների նմուշները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 15. Հետմահու պարգեւատրման դեպքում պետական պարգեւը վկայականի հետ միասին հանձնվում է պարգեւատրվածի ընտանիքին:
ՊԱՐԳԵՎԱՏՐՎԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 16 . Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւների արժանացած անձինք ունեն դրանք մշտապես կրելու իրավունք եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով օգտվում են արտոնություններից:
Պարգեւատրված անձինք պարտավոր են խնամքով պահպանել Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւները:
Հոդված 17. Պարգեւատրված անձի մահվան դեպքում պետական պարգեւները եւ դրանց վկայականները կարող են որպես հիշատակ պահվել նրա ժառանգների մոտ կամ վեջիններիս համաձայնությամբ՝ հանձնվել թանգարաններին:
Պետական պարգեւները թանգարաններին հանձնվում են Հայաստանի Հանրապետության նախագահի
աշխատակազմի գիտությամբ:
Եթե պարգեւատրված անձը չունի ժառանգներ, նրա մահվանից հետո պետական պարգեւները եւ դրանց վկայականները վերադարձվում են Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ:
Հոդված 18. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւները, դրանց վկայականները կորցնելու դեպքում պարգեւատրված անձինք պահպանում են իրենց իրավունքները:
Հայաստանի Հանրապետության շքանշանների, մեդալների կորստի դեպքում, որպես կանոն, կրկնօրինակներ չեն տրվում:
Հայաստանի Հանրապետության շքանշանների եւ մեդալների կրկնօրինակները տրվում են այն դեպքում, եթե դրանք կորցվել են մարտական պայմաններում, տարերային աղետի հետեւանքով կամ այլ հանգամանքներում, երբ պետական պարգեւները պահպանելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորություն չի եղել:
Պետական պարգեւների կրկնօրինակներ տալու միջնորդությունը հարուցվում է պատգամավորների տեղական խորհուրդների գործադիր կոմիտեների կողմից, որոնք ուսումնասիրություններից հետո իրենց միջնորդությունը պարգեւատրված անձի դիմումի, պետական պարգեւների կորստի մասին համապատասխան տեղեկանքի հետ միասին ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետության նախագահին:
Կորցրած պետական պարգեւների եւ դրանց վկայականների կրկնօրինակները պարգեւատրված անձանց հանձնում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԱՊՕՐԻՆԻ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Հոդված 19. Արգելվում է այնպիսի նշանների, հուշադրամների եւ կրծքանշանների պատրաստումը, որոնք ունեն արտաքին նմանություններ Հայաստանի Հանրապետության շքանշանների ու մեդալների հետ:
Հոդված 20. Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգեւների նկատմամբ ապօրինի գործողությունները առաջացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվություն:

Глава 7. Права и обязанности награжденных лиц
Статья 1. Для награждения за выдающиеся и исключительные заслуги перед Республикой Армения, обществом учреждаются государственные награды - высшее звание Республики Армения, ордена и медали Республики Армения.
Статья 2. Государственные награды Республики Армения учреждаются Верховным Советом Республики Армения.
Статья 3. Высшее звание Республики Армения присваивает, орденами и медалями Республики Армения награждает Президент Республики Армения, издавая об этом указы.
Статья 4. 0 высшем звании, орденах и медалях Республики Армения Верховный Совет Республики Армения принимает законы, которые устанавливают порядок награждения, правила ношения государственных наград.
Описание и образцы орденов, медалей Республики Армения утверждает Правительство Республики Армения по результатам проведенного им конкурса.
Учрежденные образцы орденов и медалей министерств, ведомств, творческих объединений, научных обществ, общественных организаций и других заведений не должны иметь внешнего сходства с государственными наградами Республики Армения.
Статья 5. Высшее звание Республики Армения присваивается только гражданам Республики Армения. Орденами и медалями Республики Армения награждаются граждане Республики Армения, иностранные граждане и лица без гражданства.
Статья 6. Президент, Вице-президент Республики Армения, депутаты Верховного Совета и местных Советов Республики Армения не могут награждаться государственными наградами Республики Армения.
Статья 7. Вид государственной награды Республики Армения определяется в соответствии с характером и важностью заслуг награждаемого лица.
Новые заслуги награждаемых лиц могут быть вновь отмечены государственной наградой. Повторное награждение одноименной государственной наградой не производится, за исключением орденов, имеющих степени.
Одна и та же степень ордена более одного раза не вручается.
Награждение государственными наградами Республики Армения производится также посмертно.
Глава 2
Высшее звание Республики Армения
Статья 9. Высшее звание Республики Армения - звание «Национальный Герой Армении».
Лицам, удостоенным высшего звания «Национальный Герой Армрнии», вручается Орден Отечества.
Глава 3
Ордена Республики Армения
Статья 10. Орденами Республики Армения являются:
Орден Отечества (вручается только лицам, удостоенным звания «Национальный Герой Армении»);
Орден Боевого Креста I степени и II степени;
Орден Святого Месропа Маштоца.
Глава 4
Медали Республики Армения
Статья 11. Медалями Республики Армения являются:
Медаль «За отвагу»,
Медаль «За боевые заслуги»,
Медаль Мхитара Гоша,
Медаль Мхитара Гераци,
Медаль Анании Ширакаци,
Медаль Мовсеса Хоренаци.
Глава 5
Порядок представления к награждению государственными наградами Республики Армения
Статья 12. Ходатайство о награждении государственными наградами Республики Армения возбуждается Президиумом Верховного Совета Республики Армения, Правительством Республики Армения, министерствами и ведомствами Республики Армения.
Порядок рассмотрения и обобщения в указанных органах полученных предложений о возбуждении ходатайства устанавливают соответственно - Президиум Верховного Совета Республики Армения и
Правительство Республики Армения.
Глава 6
Порядок вручения государственных наград Республики Армения
Статья 13. Государственные награды Республики Армения вручает Президент Республики Армения или по его поручению - Вице- президент, Премьер-министр, министры и руководители ведомств Республики Армения.
Военнослужащим государственные награды Республики Армения вручаются, как правило, в воинских частях.
Статья 14. Вместе с государственными наградами Республики Армения награжденному лицу вручается соответствующее удостоверение. Образцы удостовозений к правительственным наградам утверждает Правительство Республики Армения.
В случае посмертного награждения государственная награда вместе с удостоверением вручается семье награжденного.
Глава 7
Права и обязанности награжденных лиц
Статья 16. Лица, удостоенные государственных наград Республики Армения, имеют право их постоянного ношения и пользуются льготами в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Награжденные лица обязаны бережно хранить государственные награды Республики Армения.
Статья 17. В случае смерти награжденного лица государственные награды и удостоверения к ним могут храниться как память у его наследников или с согласия последних - переданы музеям. Государственные награды передаются музеям с ведома Аппарата Президента Республики Армения.
Если у награжденного лица нет наследников, после его смерти государственные награды и удостоверения к ним возвращаются в Аппарат Президента Республики Армения.
Статья 18. В случае утраты государственных наград Республики Армения и удостоверений к ним, награжденные лица сохраняют свои права.
В случае утраты орденов, медалей Республики Армения, как правило, дубликаты не выдаются.
Дубликаты орденов и медалей Республики Армения выдаются в случае, если они были утрачены в боевых условиях, вследствие стихийного бедствия либо при других обстоятельствах, когда возможности предпринять необходимые меры для сохранения государственных наград не было.
Ходатайство о выдаче дубликатов государственных наград возбуждается исполнительными комитетами местных Советов депутатов, которые после изучения вопроса представляют Президенту Республики Армения свое ходатайство вместе с заявлением награжденного лица, соответствующей справкой об утере государственной награды.
Дубликаты утерянных государственных наград и удостоверений к ним вручает награжденным лицам руководитель Аппарата Президента Республики Армения.
Глава 8
Ответственность за незаконные действия по отношению к государственным наградам Республики Армения
Статья 19. Запрещается изготовление таких значков, памятных монет и нагрудных знаков, которые имеют внешнее сходство с орденами и медалями Республики Армения.
Статья 20. Незаконные действия по отношению к государственным наградам Республики Армения влекут ответственность, установленную законодательством Республики Армения.