«ԴԱՏԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՀԱՐԿԱԴԻՐ ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) քրեական գործերով դատարանի դատավճիռները եւ որոշումները՝ տուգանքների, գույքի բռնագրավման եւ գույքային բռնագանձումների մասով.»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով.
«Երեխաների դաստիարակության հետ առնչվող կատարողական գործողություններն իրականացվում են խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմնի ներկայացուցչի պարտադիր մասնակցությամբ։»:
Հոդված 3. Օրենքի 28-րդ՝
ա) հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հարկադիր կատարողի որոշման պատճենը, ոչ ուշ, քան որոշումը կայացնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, պատշաճ ձեւով ուղարկվում է պահանջատիրոջը եւ պարտապանին, ինչպես նաեւ սույն օրենքով նախատեսված այլ անձանց եւ մարմիններ:».
բ) հոդվածի 4-րդ կետի «դատարան՝ » բառի բութը հանել, կետը «դատարան» բառից հետո լրացնել «կամ վերադասության կարգով» բառերով.
գ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6. Հարկադիր կատարողի որոշումները վերացվում կամ փոփոխվում են դատարանի վճռի հիման վրա կամ հարկադիր կատարողի վերադասի կողմից:»:
Հոդված 4. Օրենքի 30-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր երկրորդ մասով.
«Հարկադիր կատարողը կատարողական վարույթ հարուցելուց հետո հայտարարություն է վերցնում պարտապանից՝ նրան սեփականության իրավունքով պատկանող գույքի եւ գույքային իրավունքների կազմի ու քանակի մասին՝ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության սահմանած կարգով: Պարտապանի կողմից՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի եւ գույքային իրավունքների կազմի ու քանակի մասին հայտարարագրում տվյալներ թաքցնելը կամ խեղաթյուրելը կամ հայտարարագիր ներկայացնելուց չարամտորեն խուսափելն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 33-րդ՝
ա) հոդվածի 1-ին կետի «ժամը 08.00-ից մինչեւ 18.00-ը» բառերը փոխարինել «ժամը 08-00-ից մինչեւ 20.00-ն» բառերով.
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3. Կատարողական գործողությունների կատարմանը հարկադիր կատարողի որոշմամբ պարտադիր մասնակից են դարձվում նաեւ ընթերականեր:»:
Հոդված 6. Օրենքի 34-րդ հոդվածը «ժամկետում» բառից հետո լրացնել «, որի մեջ չի մտնում կատարողական գործողություններն աճուրդային գործընթացում գտնվելու եւ պարտապանի կամ նրա գույքի հետախուզման ժամկետը,» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 40-րդ հոդվածի՝
«2. Պարտապանի գույքի եւ (կամ) պարտապան իրավաբանական անձի հետախուզումն օրենքով սահմանված կարգով իրականացնում է հարկադիր կատարման ծառայությունը, իսկ ֆիզիկական անձի հետախուզումն իրականացնում են ներքին գործերի մարմինները, ինչպես նաեւ այն անձինք եւ կազմակերպությունները, որոնք ունեն համապատասխան գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն (լիցենզիա):».
բ) 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 43.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 43.1. Հարկադիր կատարողի կողմից բռնագանձում կատարելու համար բնակարան (շենք, շինություն, պահեստարան եւ այլն) մուտք գործելը
Պարտապանի գույքի վրա բռնագանձում տարածելու համար հարկադիր կատարողը պարտապանի բնակարան (շենք, շինություն, պահեստարան եւ այլն) ազատ մուտք գործելու իրավունք ունի:
Այլ անձանց մոտ գտնվող՝ պարտապանի գույքի վրա բռնագանձում տարածելու համար հարկադիր կատարողը բնակարան (շենք, շինություն, պահեստարան եւ այլն) մուտք է գործում այդ բնակարանի սեփականատիրոջ (վարձակալի) համաձայնությամբ:
Բնակարան (շենք, շինություն, պահեստարան եւ այլն) մուտք գործելու մասին սեփականատիրոջ (վարձակալի) համաձայնությունը չստանալու կամ նրա բացակայության դեպքում հարկադիր կատարողը կարող է այնտեղ մուտք գործել դատարանի որոշման հիման վրա:»:
Հոդված 9. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 44.1-րդ հոդվածով.
«44.1. Պարտապանի գույքն արգելանքից հանելը
Պարտապանի՝ արգելանքի տակ գտնվող գույքը հարկադիր կատարողի որոշմամբ արգելանքից հանվում է, եթե՝
1) բեկանվել է դատական ակտը, որի հիման վրա տրվել է կատարողական թերթը.
2) պարտապանը եւ պարտատերը կնքել են հաշտության համաձայնություն.
3) կատարվել է պարտավորությունը.
4) պահանջատերը հետ է պահանջել կատարողական թերթը:»:
Հոդված 10. Օրենքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Գույքի իրացումից ստացված գումարը հարկադիր կատարողի որոշմամբ բաշխվում է սույն օրենքի 69-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 11. Օրենքի 65-րդ հոդվածի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 12. Օրենքի 68-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 68. Կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերի հատուցման կարգը
1. Կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը բռնագանձվում են պարտապանից:
2. Եթե կատարողական վարույթը կարճվել է այն դատական ակտի բեկանման հետեւանքով, որի հիման վրա տրվել է կատարողական թերթը, ապա կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերն արվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Եթե կատարողական վարույթն ավարտվել է պարտապանի գույքի անբավարար լինելու կամ գույքի բացակայության հետեւանքով, ապա կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերի չփոխհատուցված մասը փոխհատուցվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
3. Եթե կատարողական վարույթը կարճվել է պահանջատիրոջ կողմից այն գույքն ստանալուց հրաժարվելու հետեւանքով, որն առգրավվել է պարտապանից պահանջատիրոջը հանձնելու վերաբերյալ կատարողական թերթը կատարելիս, ապա կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը բռնագանձվում են պահանջատիրոջից:
4. Եթե կատարողական վարույթը կարճվել կամ ավարտվել է պահանջատիրոջ դիմումի հիման վրա, ապա կատարողական գործողությունների ծախսերը հարկադիր կատարողի որոշմամբ բռնագանձվում են պահանջատիրոջից:»:
Հոդված 13. Օրենքի 69-րդ հոդվածի 1-ին կետը «գումարից» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ բռնագրավման ենթակա գույքի արժեքից,» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 70-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ յոթերորդ մասով.
«Յուրաքանչյուր հերթի պահանջները բավարարվում են նախորդ հերթի պահանջները լրիվ բավարարելուց հետո: Բռնագանձված գումարն անբավարար լինելու դեպքում դա համապատասխան հերթի պահանջատերերի միջեւ բաշխվում է բավարարման ենթակա պահանջների գումարներին համամասնորեն:»:
Հոդված 15. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 70.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 70.1. Պահանջատերերի պահանջների բավարարումը նույն պարտատիրոջ գույքի նկատմամբ բռնագանձման երկու կամ ավելի վճիռների առկայության դեպքում
Եթե միեւնույն պարտապանի գույքի նկատմամբ կան բռնագանձման երկու կամ ավելի դատարանի վճիռներ, ապա պահանջատերերի պահանջները բավարարվում են ըստ կատարողական թերթի ներկայացման հերթականության:»:
Հոդված 16. Օրենքի 72-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Քաղաքացու կամ պաշտոնատար անձի կողմից հարկադիր կատարողի որոշումը դիտավորյալ չկատարելն առաջացնում է պատասխանատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 17. Օրենքի 72-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Պաշտոնատար անձի կողմից հարկադիր կատարողի որոշումը կրկին անգամ դիտավորյալ չկատարելու կամ դրա կատարմանը խոչընդոտելու դեպքում հարկադիր կատարողը միջնորդություն է ներկայացնում դատարան՝ մեղավոր անձանց՝ օրենքով սահմանված կարգով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար, իսկ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ դատախազություն՝ մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:»:
Հոդված18. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 72.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 72.1. Հարկադիր կատարողի նշանակած տուգանքների բռնագանձումը
1. Հարկադիր կատարողի նշանակած տուգանքները բռնագանձվում են դատարանի վճռով:
Դատարանը տուգանքները բռնագանձելու վերաբերյալ հարկադիր կատարողի դիմումը քննում է դիմումն ստանալու օրվանից հնգօրյա ժամկետում: Հարկադիր կատարողը եւ տուգանքի ենթարկված անձը պատշաճ ձեւով տեղեկացվում են դատական նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին:
Հարկադիր կատարողի նշանակած տուգանքները բռնագանձելու մասին դատարանի վճիռը կարող է բողոքարկվել:
2. Եթե կատարողական վարույթը կարճվել է այն դատական ակտի բեկանման հետեւանքով, որի հիման վրա տրվել է կատարողական թերթը, ապա սույն օրենքի համաձայն նշանակված տուգանքները չեն բռնագանձվում, իսկ բռնագանձված տուգանքները վերադարձվում են պետական բյուջեից:»:
Հոդված 19. Օրենքի 78-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 78. Սակարկությունների կազմակերպումը
1. Պարտապանի գույքի իրացումը կատարվում է գույքը սակարկություններով վաճառելու միջոցով:
Սակարկություններն անցկացվում են աճուրդի ձեւով:
Աճուրդի անցկացման կանոնակարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
2. Աճուրդը կազմակերպում եւ անցկացնում է հարկադիր կատարողը:
3. Պարտապանի՝ շուտ փչացող, ինչպես նաեւ սակավարժեք (սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով) գույքն իրացվում է ինչպես սակարկությունների, այնպես էլ առեւտրային կազմակերպությունների միջոցով՝ պայմանագրային հիմունքներով:»:
Հոդված 20. Օրենքի 79-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Աճուրդի անցկացման մասին հարկադիր կատարողի որոշումն աճուրդն անցկացնելուց առնվազն 10 օր առաջ ուղարկվում է պարտապանին:»:
Հոդված 21. Օրենքի 80-րդ հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Աճուրդին մասնակցելու ցանկություն հայտնող անձինք վաճառվող գույքի մեկնարկային գնի հինգ տոկոսի չափով նախավճար են մուծում հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման դեպոզիտ հաշվին՝ այն կարգով ու ժամկետներում, որոնք նշված են աճուրդի անցկացման հաղորդագրության եւ կանոնակարգի մեջ:».
բ) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Աճուրդում հաղթած անձը պարտավոր է աճուրդն անցկացնելու երեք բանկային օրվա ընթացքում հարկադիր կատարման ծառայության մարզային ստորաբաժանման դեպոզիտ հաշվին մուծել այն գումարը, որով գնել է գույքը (գնման գինը)՝ հաշվանցելով նախօրոք մուծված նախավճարը: Այդ գումարը չմուծելու դեպքում նախավճարը չի վերադարձվում եւ մնում է հարկադիր կատարման ծառայության դեպոզիտ հաշվում:»:
Հոդված 22. Օրենքի 81-րդ հոդվածի 1-ին կետը «օրենքի» բառից հետո լրացնել «79-րդ հոդվածի 4-րդ կետով եւ» բառերով:

Принудительное исполнение судебных актов
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПРИНУДИТЕЛЬНОМ ИСПОЛНЕНИИ СУДЕБНЫХ АКТОВ"
Пункт 2 статьи 2 Закона Республики Армения ,,О принудительном исполнении судебных актов" изложить в следующей редакции:
,,2) приговоры и определения суда по уголовным делам в части штрафов, конфискации имущества и имущественных взысканий;".
Статья 2. Статью 6 Закона дополнить частью третьей следующего содержания:
,,Исполнительные действия, касающиеся воспитания детей, осуществляются при обязательном участии представителя органа опеки и попечительства.".
Статья 3. В статье 28 Закона:
а) пункт 3 статьи изложить в следующей редакции:
,,3. Копия определения пристава не позднее чем в трехдневный срок после вынесения определения надлежащим образом направляется взыскателю и должнику, а также другим лицам и в другие органы, которые предусмотрены настоящим Законом.";
б) пункт 4 после слова ,,приставов" дополнить словами ,,или в вышестоящую инстанцию";
в) статью дополнить пунктом 6 следующего содержания:
,,6. Определения пристава отменяются или изменяются на основании решени суда или вышестоящей инстанцией пристава.".
Статья 4. Статью 30 Закона дополнить новой частью второй следующего содержания:
,,Пристав после возбуждения исполнительного производства берет у должника объявление о составе и количестве принадлежащего ему на праве собственности имущества и имущественных прав в порядке, установленном Министерством юстиции Республики Армения. Сокрытие или искажение должником данных в декларации о составе и количестве принадлежащего ему на праве собственности имущества и имущественных прав либо злостное уклонение от представления декларации влечет ответственность в установленном законом порядке.".
Статья 5. В статье 33 Закона:
а) в пункте 1 статьи слова ,,с 08.00 часов до 18.00 часов" заменить словами ,,с 08.00 часов до 20.00 часов";
,,3. При совершении исполнительных действий определением пристава участвуют также понятые.".
Статья 6. Статью 34 Закона после слов ,,исполнительного листа," дополнить словами ,,в который не входит срок нахождения исполнительных действий в процессе аукциона и срок розыска должника или его имущества,".
Статья 7. В статье 40 Закона:
,,2. Розыск должника и (или) его имущества осуществляется службой приставов в порядке, установленном законом, а розыск физического лица осуществляется органами внутренних дел, а также лицами и организациями, имеющими разрешение (лицензию) на осуществление соответствующей деятельности.";
б) пункт 3 признать утратившим силу.
Статья 8. Закон дополнить статьей 43.1 следующего содержания:
,,Статья 43.1. Доступ пристава в жилое помещение (здание, строение,
хранилище и прочее) для обращения взыскания
Для обращения взыскания на имущество должника пристав имеет право свободного доступа в жилое помещение, (здание, строение, хранилище и прочее) должника.
Для обращения взыскания на имущество должника, находящееся у других лиц, пристав входит в жилое помещение (здание, строение, хранилище и прочее) с согласия собственника (арендатора) этого жилого помещения.
При неполучении согласия собственника (арендатора) на доступ в жилое помещение (здание, строение, хранилище и прочее) или при его отсутствии пристав может входить туда на основании определения суда.".
Статья 9. Закон дополнить статьей 44.1 следующего содержания:
,,Статья 44.1. Освобождение от ареста имущества должника
Имущество должника, находящееся под арестом, освобождается от ареста определением пристава, если:
1) отменен судебный акт, на основании которого был выдан исполнительный лист;
2) должник и заимодатель заключили мировое соглашение;
3) исполнено обязательство;
4) взыскатель отозвал исполнительный лист.".
Статья 10. Пункт 2 статьи 55 Закона изложить в следующей редакции:
,,2. Сумма, вырученная от продажи имущества, определением пристава распределяется в порядке, установленном статьей 69 настоящего Закона.".
Статья 11. Пункт 5 статьи 65 Закона признать утратившим силу.
Статья 12. Статью 68 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 68. Порядок возмещения расходов по совершению
исполнительных действий
1. Расходы по совершению исполнительных действий взыскиваются с должника.
2. Если исполнительное производство прекращено вследствие отмены судебного акта, на основании которого был выдан исполнительный лист, то расходы по совершению исполнительных действий относятся за счет средств государственного бюджета.
Если исполнительное производство завершено вследствие недостаточности или отсутствия у должника имущества, то невозмещенная часть расходов по совершению исполнительных действий возмещается за счет средств государственного бюджета.
3. Если исполнительное производство прекращено вследствие отказа взыскателя от получения имущества, изъятого у должника при исполнении исполнительного листа о передаче его взыскателю, то расходы по совершению исполнительных действий взыскиваются с взыскателя.
4. Если исполнительное производство прекращено или завершено на основании заявления взыскателя, то расходы по совершению исполнительных действий определением пристава взыскиваются с взыскателя.".
Статья 13. Пункт 1 статьи 69 Закона после слова ,,должника," дополнить словами ,,а также из стоимости имущества, подлежащего конфискации,".
Статья 14. Статью 70 Закона дополнить частью седьмой следующего содержания:
,,Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди. При недостаточности взысканной суммы она распределяется между взыскателями соответствующей очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.".
Статья 15. Закон дополнить статьей 70.1 следующего содержания:
,,Статья 70.1. Удовлетворение требований взыскателей при наличии двух
или более решений о взыскании имущества одного и того же
взыскателя
Если в отношении имущества одного и того же должника имеется два или более решения суда о взыскании, то требования взыскателей удовлетворяются в представленной исполнительным листом очередности.".
Статья 16. Пункт 1 статьи 72 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Умышленное неисполнение гражданином или должностным лицом определения пристава влечет ответственность в установленном законом порядке.".
Статья 17. Пункт 2 статьи 72 Закона изложить в следующей редакции::
,,2. В случае повторного умышленного неисполнения должностным лицом определения пристава или воспрепятствования его исполнению пристав представляет в суд ходатайство для привлечения виновных лиц к административной ответственности в установленном законом порядке, а в предусмотренных законом случаях – в прокуратуру для привлечения виновных лиц к уголовной ответственности.".
Статья 18. Закон дополнить статьей 72.1. следующего содержания:
,,Статья 72.1. Взыскание штрафов, назначенных приставом
1. Штрафы, назначенные приставом, взыскиваются решением суда.
Суд рассматривает заявление пристава о взыскании штрафов в пятидневный срок со дня получения заявления. Пристав и лицо, на которого наложен штраф, надлежащим образом уведомляются о времени и месте судебного заседания.
Решение суда о взыскании штрафов, назначенных приставом, может быть опротестовано.
2. Если исполнительное производство прекращено вследствие отмены судебного акта, на основании которого выдан исполнительный лист, то согласно настоящему Закону назначенные штрафы не взыскиваются, а взысканные штрафы возвращаются из государственного бюджета.".
Статья 19. Статью 78 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 78. Организация торгов
1. Реализация имущества должника производится путем продажи имущества с торгов.
Торги проводятся в форме аукциона.
Регламент проведения аукциона утверждается Правительством Республики Армения.
2. Аукцион организует и проводит пристав.
3. Быстропортящееся, а также малоценное имущество должника (в размере пятидесятикратной установленной минимальной заработной платы) реализуется как с торгов, так и через коммерческие организации на договорных основаниях.".
Статья 20. Статью 79 Закона дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. Определение пристава о проведении аукциона направляется должнику не менее чем за 10 дней до проведения аукциона.".
Статья 21. В статье 80 Закона:
а) первый абзац пункта 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Лица, изъявившие желание принять участие в аукционе, вносят задаток в размере пяти процентов от стартовой цены продаваемого имущества на депозитный счет областного подразделения службы приставов в порядке и сроки, которые указаны в сообщении о проведении аукциона и его регламенте.";
,,3. Лицо, выигравшее аукцион, обязано в течение трех банковских дней проведения аукциона внести на депозитный счет областного подразделения службы приставов сумму, за которую им куплено имущество (покупную цену) за вычетом ранее внесенного задатка. При невнесении этой суммы задаток не возвращается и остается на депозитном счете службы приставов.".
Статья 22. Пункт 1 статьи 81 Закона после слова ,,предусмотренных" дополнить словами ,,пунктом 4 статьи 79 и".
Статья 23. Пункт 1 статьи 82 Закона изложить в следующей редакции:
,,1) на аукцион не явился ни один покупатель; " .
Статья 24. В статье 83 Закона:
а) пункт 1 статьи изложить в следующей редакции:
,,1. Не позднее чем в течение одного месяца после несостоявщегося аукциона проводится повторный аукцион.";