Ընդունվել է 07.02.2000
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում կատարել հետեւյալ փոփոխությունները եւ լրացումները.
1. Օրենսգրքի 141 հոդվածի 4-րդ կետի երկրորդ նախադասության մեջ «հրապարակած» բառից հետո լրացնել «եւ (կամ) օգտագործած» բառերը:
2. Օրենսգրքի 1104 հոդվածի 4-րդ կետը «կարգով» բառից հետո լրացնել « ,պայմանով, որ դրանք վնաս չպատճառեն մտավոր սեփականության օբյեկտների բնականոն օգտագործմանը եւ անհիմն չոտնահարեն հեղինակների իրավունքները՝ հաշվի առնելով երրորդ անձանց օրինական շահերը» բառերով:
3. Օրենսգրքի 1124 հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետի 5-րդ ենթակետը «ձայնագրությունը» բառից հետո լրացնել «կամ տեսագրությունը» բառերով,
բ) 2-րդ կետի 6-րդ ենթակետը «ձայնագրության» բառից հետո լրացնել «կամ տեսագրության» բառերով,
գ) 3-րդ կետի «տպաքանակի տարածումը» բառերը փոխարինել «մեկ կամ ավելի օրինակների պատրաստումը» բառերով:
4. Օրենսգրքի 1131 հոդվածի՝
ա) 1-4-րդ կետերի «հեղինակային իրավունք» բառերը փոխարինել «հեղինակի գույքային իրավունք» բառերով,
բ) 2-րդ կետի «մահվանից հետո՝» բառերը փոխարինել «մահվանը հաջորդող տարվա հունվարի 1-ից հաշված՝» բառերով:
5. Օրենսգրքի 1132 հոդվածի 1-ին կետի «հեղինակային» բառը փոխարինել «հեղինակի գույքային» բառերով:
6. Օրենսգրքի 1139 հոդվածը «տեսակատարումների» բառից հետո լրացնել «տեսագրումների» բառով:
7. Օրենսգրքի 1140 հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի «տեսակատարումներ» բառը փոխարինել «տեսագրումներ» բառով,
բ) 3-րդ կետի «տեսակատարման» բառը փոխարինել «տեսագրման» բառով:
8. Օրենսգրքի 1141 հոդվածի առաջին նախադասության եւ 3-րդ ենթակետի «տեսակատարման» բառը փոխարինել «տեսագրման» բառով:
9. Օրենսգրքի՝
ա) 1142 հոդվածի 2-րդ կետի «Ձայնա եւ տեսակատարում» բառերը փոխարինել «Ձայնագրություն եւ տեսագրություն» բառերով,
բ) 1142 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Սույն հոդվածով սահմանված ժամկետների հաշվարկն սկսվում է սույն հոդվածի 1-3-րդ կետերում նշված իրավաբանական փաստերին հաջորդող տարվա հունվարի 1-ից:»:
10. Օրենսգրքի 1144 հոդվածի 2-րդ կետը «տրամադրվում է» բառից հետո լրացնել «արդյունաբերության մեջ կիրառելի» բառերով: Նույն կետի 1-ին եւ 3-րդ ենթակետերից հանել «արդյունաբերության մեջ կիրառելի» բառերը, 2-րդ կետի 1-ին ենթակետից հանել նաեւ « եւ լուծում համարված» բառերը:
11. Օրենսգրքի 1157 հոդվածի 4-րդ կետից հանել «Արտոնագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության» բառերը:
12. Օրենսգրքի 1162 հոդվածի 1-ին կետից հանել առաջին նախադասությունը:
13. Օրենսգրքի 1167 հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ նախադասությունը «գործում է» բառերից հետո լրացնել «նաեւ» բառով:
14. Օրենսգրքի՝
ա) 1171 հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ապրանքային նշան (սպասարկման նշան) է համարվում բառային, պատկերային, ծավալային կամ այլ նշանը, ներառյալ՝ ապրանքի ծագման մասին ցուցում պարունակող նշանը, որը ծառայում է մեկ անձի ապրանքները եւ ծառայությունները մեկ այլ անձի միատեսակ ապրանքներից եւ ծառայություններից տարբերելու համար:»,
բ) 1171 հոդվածի 4-րդ կետից հանել «Ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության» բառերը,
գ) 1171 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5. Ապրանքի ծագման ցուցում պարունակող նշան է համարվում այն արտահայտությունը եւ (կամ) նշանը, որն առեւտրային գործունեության մեջ օգտագործվում է որեւէ պետության տարածքից կամ այդ տարածքի որոշակի շրջանից կամ տեղանքից ծագող ապրանքը նույնականացնելու համար, եթե ապրանքի սկզբնական որակը, համբավը կամ այլ բնութագրերն էականորեն վերագրվում են դրա աշխարհագրական ծագմանը (աշխարհագրական նշում):»:
15. Օրենսգրքի 1178 հոդվածի 3-րդ կետը վերջին «ոչնչացման» բառից հետո լրացնել «օրենքով սահմանված կարգով» բառերով:

1. Второе предложение пункта 4 статьи 141 Кодекса после слова "разгласивших" дополнить словами "и (или) использовавших".
2. Пункт 4 статьи 1104 Кодекса после слов "и другими законами" дополнить словами "при условии, что они не причинят ущерб нормальному использованию объекта интеллектуальной собственности и не будет необоснованно попирать права авторов, с учетом законных интересов третьих лиц.".
3. В статье 1124 Кодекса:
а) подпункт 5 пункта 2 после слова "запись" дополнить словами "или видеозапись";
б) подпункт 6 пункта 2 после слова "запись" дополнить словами "или видеозапись";
в) в пункте 3 слово "тиражирование" заменить словами "изготовление одного или более экземпляров".
4. В статье 1131 Кодекса:
а) в пунктах 1-4 слова "авторское право" заменить словами "имущественное право автора";
б) в пункте 2 слова "после смерти" заменить словами " , считая с 1 января года, следующего за смертью".
5. В пункте 1 статьи 1132 Кодекса слова "авторского права" заменить словами "имущественного права автора".
6. (настоящий пункт не влечет изменения в тексте русского перевода статьи).
7. В статье 1140 Кодекса:
а) (настоящий подпункт не влечет изменения в тексте русского перевода статьи);
б) (настоящий подпункт не влечет изменения в тексте русского перевода статьи).
8. (настоящий пункт не влечет изменения в тексте русского перевода статьи).
9. В статье 1142 Кодекса:
б) статью 1142 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Отчет установленных настоящей статьей сроков начинается с 1 января года, следующего за юридическими фактами, указанными в пунктах 1-3 настоящей статьи.".
10. Пункт 2 статьи 1144 Кодекса после слова "предоставляется" дополнить словами "промышленно применяемым". В том же пункте из подпунктов 1 и 3 исключить слова "и промышленно применяемое" и "и промышленно применяемым", подпункт 1 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) изобретению, являющемуся новым, имеющему изобретательный уровень;".
11. В пункте 4 статьи 1157 Кодекса исключить слова "Республики Армения "О патентах".
12. В пункте 1 статьи 1162 исключить первое предложение.
13. Второе предложение пункта 1 статьи 1167 Кодекса после слова "действует" дополнить словом "также".
14. В статье 1171 Кодекса:
"1. Товарным знаком (знаком обслуживания) считается словесное, изобразительное, объемное или другое обозначение, включая и обозначение, содержащее указание на месте происхождения товара, служащее для отличия товаров и услуг одного лица от однородных товаров и услуг другого лица.";
б) в пункте 4 исключить слова "Республики Армения "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров", а слово "Законом" заменить словом "законом";
в) статью 1171 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Обозначением, содержащим указание места происхождения товара, считается выражение и (или) обозначение, которое используется в коммерческой деятельности для идентификации товара, происходящего с территории какого-либо государства либо определенных района или местности этой территории, если первичное качество, репутация или другие характеристики товара существенным образом приписываются его географическому происхождению (географическое указание).".
15. Пункт 3 статьи 1178 Кодекса после слова "уничтожению" дополнить словами "в установленном законом порядке".