«ԱՊՐԱՆՔԱՅԻՆ ԵՎ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՆՇԱՆՆԵՐԻ, ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԾԱԳՄԱՆ ՏԵՂԱՆՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ`
1) հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Արգելվում է առեւտրային գործունեության ընթացքում օգտագործել որեւէ նշան, որը Հայաստանի Հանրապետությունում որոշակի ապրանքների նկատմամբ հանրահայտ ճանաչված ապրանքային նշանի վերարտադրությունը, նմանակումը կամ թարգմանությունն է եւ շփոթելու աստիճան նման է այդ նշանին, եթե առանց դրա սեփականատիրոջ թույլտվության օգտագործումն իրականացվում է՝
ա) նույն կամ նույնատիպ ապրանքների նկատմամբ.
բ) ոչ նույնատիպ ապրանքների նկատմամբ, ինչը մոլորեցնելով ստիպում է այդ ապրանքների եւ հանրահայտ ապրանքային նշանի սեփականատիրոջ միջեւ կապ ենթադրել, պայմանով, որ այդպիսի օգտագործումը կարող է վնաս հասցնել վերջինիս շահերին:
Սույն դրույթները տարածվում են նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ նշանի էական մասն այդպիսի հանրահայտ ապրանքային նշանի վերարտադրությունն է կամ շփոթելու աստիճան դրա նմանակումը:».
2) հոդվածի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Նշանի գրանցման կամ գրանցումը մերժելու մասին որոշումն ստանալու օրվանից երկամսյա ժամկետում հայտատուն կարող է դիմում ներկայացնել գերատեսչություն՝ կրկնական փորձաքննություն անցկացնելու խնդրանքով՝ բերելով հիմնավոր փաստարկներ:»։
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին կետի «Նախնական կամ կրկնական փորձաքննության որոշմանը» բառերը փոխարինել «Փորձաքննության ցանկացած որոշմանը» բառերով.
«3. Փորձաքննության ցանկացած որոշմանը կամ բողոքարկման խորհրդի որոշմանը չհամաձայնելու դեպքում հայտատուն իրավունք ունի որոշումն ստանալու օրվանից վեցամսյա ժամկետում դիմել դատարան։».
3) 5-րդ կետի «օրենքի 8 հոդվածի 3-րդ եւ 6-րդ կետերով եւ սույն հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ կետով, 10-րդ հոդվածի 3-րդ կետով եւ սույն հոդվածի 1-ին եւ 4-րդ կետերով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին կետի «տնտեսական ընկերակցության» բառերից հետո լրացնել «, իրավաբանական անձանց միության կամ օրենքով սահմանված կարգով՝ անձանց ստեղծած այլ կամավոր միավորման (այսուհետ՝ միության)» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին կետի «որը պարունակում է տնտեսական ընկերակցության անվանումը, կոլեկտիվ նշանն իր անունով գրանցելու լիազորված իրավաբանական անձի անվանումը» բառերը փոխարինել «միության կամ կոլեկտիվ նշանն իր անունով գրանցելու համար լիազորված իրավաբանական անձի անվանումը» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին կետի՝
1) «օրենքի 3 եւ 11 հոդվածներով» բառերը փոխարինել «11-րդ հոդվածով» բառերով.
2) «օգտագործվել է անբարեխիղճ, մասնավորապես Փարիզյան կոնվենցիայի 6 septies հոդվածի համաձայն» բառերը փոխարինել «Փարիզյան կոնվենցիայի 6սեփթիս հոդվածի 1-ին կետում նշված դեպքերում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին կետի «է» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«է) ապրանքային նշանին նույնական կամ շփոթելու աստիճան նման ապրանքի ծագման տեղանուն գրանցելու կապակցությամբ, եթե ապրանքային նշանի սեփականատերը չի ստացել տվյալ ապրանքի ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունք.».
2) 2-րդ կետի «բացառությամբ «դ» ենթակետում նշվածի» բառերը փոխարինել «բացառությամբ «գ» եւ «դ» ենթակետերում նշված դեպքերի» բառերով։
Հոոդված 9. Օրենքի 41-րդ՝
1) հոդվածի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Ապրանքային նշաններում տեղանունն օգտագործվում է միայն նշանի գերիշխող մաս համարվող որեւէ բառային նշանի (առեւտրային անվանման) զուգակցմամբ։».
2) հոդվածի 6-րդ կետի «ա» ենթակետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Այս դեպքում, եթե տեղանվամբ նշված ապրանքը որեւէ սուբյեկտի կողմից լրացուցիչ վերամշակվում կամ նորից փաթեթավորվում է տվյալ աշխարհագրական օբյեկտից դուրս, ապա դա տնտեսական շրջանառության մեջ է մտցվում՝ վերամշակման կամ նորից փաթեթավորման վայրի եւ տվյալ սուբյեկտի անվանման պարտադիր նշմամբ։ Հանքային ջրերի համար աշխարհագրական օբյեկտում գտնվող են համարվում նաեւ տվյալ աշխարհագրական օբյեկտից դուրս գտնվող այն սուբյեկտները, որոնք հանքային ջուրը ստացիոնար խողովակաշարով անմիջականորեն վերցնում են համապատասխան հորատանցքից։».
3) հոդվածի 7-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) հոդվածի 10-րդ կետի «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«մինչեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՀԿ-ի մտավոր սեփականության իրավունքների առեւտրի ասպեկտների մասին (ԹՐԻՓՍ) համաձայնագրի կիրառման թվականը:»:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը։
Սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին կետը չի տարածվում աշխարհագրական օբյեկտում գտնվող այն սուբյեկտների վրա, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին ունեն տեղանվան օգտագործմամբ գրանցված ապրանքային նշաններ։
Սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-2-րդ կետերն ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվանից երեք ամիս հետո։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ТОВАРНЫХ ЗНАКАХ И ЗНАКАХ ОБСЛУЖИВАНИЯ, НАИМЕНОВАНИЯХ МЕСТ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРОВ"
В тексте Закона Республики Армения ,,О товарных знаках и знаках обслуживания, наименованиях мест происхождения товаров" (31 марта 2000 года ЗР-41, далее - Закон) словосочетания ,,юридическое лицо" и ,,индивидуальный предприниматель" в соответствующих падежных формах, а также словосочетания ,,юридические лица" и ,,индивидуальные предприниматели" в соответствующих падежных формах заменить соответственно словами ,,лицо" и ,,лица" в соответствующих падежных формах.
,,4. Запрещается использовать в процессе коммерческой деятельности какое-либо обозначение, являющееся воспроизведением, имитацией или переводом признанного общеизвестным в Республике Армения товарного знака в отношении определенных товаров и сходное с этим знаком до степени смешения, если без разрешения его владельца используется:
а) в отношении одинаковых или однотипных товаров;
б) в отношении неоднотипных товаров, что, вводя в заблуждение, заставляет предполагать связь между этими товарами и владельцем общеизвестного товарного знака при условии, что такое использование может нанести ущерб интересам последнего.
Настоящие положения распространяются также и на случаи, когда существенная часть обозначения является воспроизведением такого общеизвестного товарного знака или его имитацией до степени смешения.";
2) пункт 5 признать утратившим силу.
Статья 3. Пункт 3 статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
,,Заявитель в двухмесячный срок со дня получения решения о регистрации или отказе в регистрации обозначения может подать заявление в Ведомство с просьбой о проведении повторной экспертизы с приведением обоснованных доводов.".
1) в пункте 1 слова ,,решением предварительной или повторной экспертизы"заменить словами ,,любым решением экспертизы";
,,3. При несогласии с любым решением экспертизы либо решением Апелляционного совета заявитель имеет право обратиться в суд в шестимесячный срок со дня получения решения.";
3) в пункте 5 слова ,,пунктами 3 и 6 статьи 8 настоящего Закона и пунктами 1 и 3 настоящей статьи" заменить словами ,,пунктом 5 статьи 8, пунктом 3 статьи 10 настоящего Закона и пунктами 1 и 4 настоящей статьи".
Статья 5. Пункт 1 статьи 20 Закона после слов ,,хозяйственного товарищества," дополнить словами ,,какой-либо ассоциации юридических лиц или какого-либо другого созданного в установленном законом порядке добровольного объединения лиц (далее - ассоциация),".
Статья 6. В пункте 1 статьи 21 Закона слова ,,который содержит наименование хозяйственного товарищества, наименование юридического лица, уполномоченного зарегистрировать коллективный знак на свое имя" заменить словами ,,наименование юридического лица, уполномоченного зарегистрировать знак ассоциации или коллективный знак на свое имя".
Статья 7. В пункте 1 статьи 28 Закона:
1) слова ,,статьями 3 и 11" заменить словами ,,статьей 11";
2) слова ,,использована недобросовестно, в частности в соответствии со статьей 6 septies Парижской конвенции" заменить словами ,,в случаях, указанных в пункте 1 статьи 6 септис Парижской конвенции".
Статья 8. В статье 29 Закона:
1) подпункт ,,ж" пункта 1 изложить в следующей редакции:
,,ж) в связи с регистрацией наименования места происхождения товара, тождественного товарному знаку или сходного с ним до степени смешения, если владелец товарного знака не получил право на использование наименования места происхождения данного товара;";
2) в пункте 2 слова ,,за исключением указанного в подпункте ,,г" " заменить словами ,,за исключением указанных в подпунктах ,,в" и ,,г"случаев".
Статья 9. В статье 41 Закона:
1) пункт 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,В товарных знаках наименование используется только в сочетании с каким-либо словесным обозначением (коммерческим наименованием), считающимся доминирующей частью знака.";
2) подпункт ,,а" пункта 6 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,В этом случае, если каким-либо субъектом производится дополнительная переработка или новая упаковка товара с указанным наименованием за пределами данного географического объекта, то он вводится в хозяйственный оборот с обязательным указанием названия места переработки или новой упаковки и наименования данного субъекта.
Для минеральных вод считаются находящимися в географическом объекте также субъекты, находящиеся за пределами данного географического объекта, которые непосредственно забирают минеральную воду из соответствующей скважины по стационарному трубопроводу.";
3) пункт 7 признать утратившим силу;
4) подпункт ,,а" пункта 10 изложить в следующей редакции:
,,а) до даты применения в Республике Армения Соглашения ВТО о торговых аспектах прав на интеллектуальную собственность (ТРИПС)".
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования.
Пункт 1 статьи 9 настоящего Закона не распространяется на субъекты, находящиеся в географическом объекте, имеющие на момент вступления в силу настоящего Закона товарные знаки, зарегистрированные с использованием наименования.
Пункты 1-2 статьи 9 настоящего Закона вступают в силу через три месяца после официального опубликования.