Գործում է ««Պետական բնակարանային ֆոնդի բնակարանների անհատույց մասնավորեցման մասին» ՀՀ օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքը
ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՆԱԿԱՐԱՆԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ԱՆՀԱՏՈՒՅՑ ՄԱՍՆԱՎՈՐԵՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 30.05.2000
Հոդված 1. Սույն օրենքով կարգավորվում է պետական սեփականություն համարվող բնակարանային ֆոնդի բնակելի տարածությունների (այսուհետ՝ բնակարաններ) անհատույց մասնավորեցման հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Հոդված 2. Սույն օրենքի համաձայն անհատույց մասնավորեցման են ենթակա 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին հատկացված (վարձակալության տրված) պետական սեփականություն համարվող բնակարանները:
Մասնավորեցման ենթակա չեն պետական սեփականություն համարվող եւ 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո քաղաքացիներին պաշտոնեական (ծառայողական) օգտագործման համար հատկացված բնակարանները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից առանձնացված այլ բնակարաններ:
Պետական սեփականություն համարվող բնակարանները որպես պաշտոնեական (ծառայողական) բնակարաններ հատկացնելու կարգը եւ պայմանները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 3. Բնակարանային ֆոնդի մասնավորեցումը կատարվում է սույն օրենքով սահմանված կարգով, մարզերում՝ մարզպետների, Երեւան քաղաքում՝ քաղաքապետի կողմից:
Հոդված 4. Պետական սեփականություն համարվող բնակարանային ֆոնդի բնակարանների մասնավորեցումը կատարվում է տվյալ բնակարանի վարձակալի կողմից համապատասխան մարզպետին (Երեւան քաղաքում՝ քաղաքապետին) ուղղված դիմումի հիման վրա՝ այդ բնակարանում բնակելի տարածության օգտագործման իրավունք ունեցող չափահաս անձանց գրավոր համաձայնության առկայության դեպքում:
Մասնավորեցումը կատարվում է դիմումը ներկայացնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում:
Մասնավորեցման մասին դիմումը կարող է տրվել տվյալ բնակարանի վարձակալի հետ վարձակալության պայմանագիրը կնքվելու օրվան հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում: Սույն ժամկետի խախտմամբ տրված դիմումները չեն քննարկվում:
Հոդված 5. Պետական բնակարանային ֆոնդի բնակարանները մասնավորեցվում են տվյալ բնակարանի օգտագործման իրավունք ունեցող անձանց անունով՝ որպես նրանց ընդհանուր համատեղ սեփականություն:
Հոդված 6. 1999 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը պետական սեփականություն համարվող բնակարանային ֆոնդի բնակարանների վարձակալության պայմանագիր կնքած անձինք այդ բնակարանների մասնավորեցման համար կարող են դիմել սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից՝ մեկ տարվա ընթացքում:
Հոդված 7. Պետական բնակարանային ֆոնդի մասնավորեցման հետ կապված փաստաթղթերը ձեւակերպելու համար գանձվում է պետական տուրք՝ օրենքով սահմանված չափով:
Հոդված 8. Պետական բնակարանային ֆոնդի բնակարանների մասնավորեցման մերժումը կարող է բողոքարկվել դատական կարգով:
23 հունիսի 2000թ.
25.12.2006 «Պետական բնակարանային ֆոնդի բնակարանների անհատույց մասնավորեցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին

О БЕЗВОЗМЕЗДНОЙ ПРИВАТИЗАЦИИ КВАРТИР ГОСУДАРСТВЕННОГО ЖИЛИЩНОГО ФОНДА
Статья 1. Настоящий Закон регулирует правоотношения, связанные с безвозмездной приватизацией жилой площади жилищного фонда (далее – квартиры), считающейся государственной собственностью.
Статья 2. Согласно настоящему Закону подлежат приватизации считающиеся государственной собственностью квартиры, предоставленные (переданные внаем) гражданам Республики Армения после 1 января 1999 года.
Не подлежат приватизации считающиеся государственной собственностью квартиры, предоставленные гражданам для должностного (служебного) пользования, а также другие квартиры, предоставленные Правительством Республики Армения после 1 января 1999 года.
Порядок и условия предоставления квартир, считающихся государственной собственностью, в качестве должностных (служебных) квартир устанавливаются Правительством Республики Армения.
Статья 3. Приватизация жилищного фонда производится в установленном настоящим Законом порядке: в областях – губернаторами, в городе Ереване – мэром.
Статья 4. Приватизация квартир жилищного фонда, считающихся государственной собственностью, производится на основании заявления, направленного данным нанимателем квартиры соответствующему губернатору (в городе Ереване – мэру), при наличии письменного согласия совершеннолетних лиц, имеющих право пользования жилой площадью в этой квартире.
Приватизация производится в течение месяца после представления заявления.
Заявление о приватизации может быть подано в течение года, следующего за днем заключения договора найма с нанимателем данной квартиры. Заявления, поданные с нарушением настоящего срока, не рассматриваются.
Статья 5. Квартиры государственного жилищного фонда приватизируются на имя лиц, имеющих право пользования данной квартирой, в качестве их общей совместной собственности.
Статья 6. Лица заключившие с 1 января 1999 года до дня вступления настоящего Закона в силу договор о найме квартир жилищного фонда, считающихся государственной собственностью, могут для приватизации этих квартир обратиться в течение года со дня вступления настоящего Закона в силу.
Статья 7. За оформление документов, связанных с приватизацией квартир государственного жилищного фонда, взимается государственная пошлина в установленном законом размере.
Статья 8. Отказ в приватизации квартир государственного жилищного фонда может быть опротестован в судебном порядке.