«ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավական ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 ապրիլի 2002 թվականի, ՀՕ-320, այսուհետ` օրենք) 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետը «նախարարների» բառից առաջ լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի, » բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ կետից հանել «(այսուհետ` կարգավորող հանձնաժողովներ)» բառերը: Նույն կետը «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը» բառերից հետո լրացնել «(այսուհետ` կարգավորող հանձնաժողովներ)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի չորրորդ մասի`
1) 1-ին կետը «պարտականությունները,» բառից հետո լրացնել «բացառությամբ հաշվապահական հաշվառման եւ աուդիտի ստանդարտների, ինչպես նաեւ պետական արժեթղթերի տեղաբաշխման հետ կապված պարտականությունների,» բառերով.
2) 9-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9) պետական բյուջեն, պետական բյուջեի եւ դրա կատարման վերաբերյալ հաշվետվության քննարկման եւ հաստատման կարգը.».
3) 12-րդ կետը «պատասխանատվությունը» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետության կողմից տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պատվիրակված լիազորություններն իրականացնելու, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ֆինանսական գործառնությունները կատարելու, տեղական ինքնակառավարման մարմինների բյուջեները կազմելու, կատարելու եւ հաշվետվություններ ներկայացնելու, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ծրագրերը պետական կառավարման մարմինների հետ համաձայնեցնելու կարգերի, ինչպես նաեւ պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի մասնավորեցումից համայնքային բյուջեներ մասհանվող միջոցների հաշվին իրականացվող ծախսերի ուղղությունների» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 24-րդ՝
1) հոդվածի երրորդ մասի երկրորդ նախադասությունը «նորմերը» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 94-րդ հոդվածի չորրորդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերով.
2) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ իններորդ մասով.
«9. Իրավական ակտում հակասություն չի համարվում ընդհանուր նորմից բացառության սահմանումը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 39-րդ հոդվածի երրորդ մասի ««, օրենսգրքի անվանումը եւ «օրենսգիրք» բառը» բառերը փոխարինել «եւ օրենսգրքի վերնագիրը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 60-րդ հոդվածի առաջին մասի`
1) առաջին պարբերության առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, գերատեսչական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական այլ մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների, իրավաբանական անձանց անհատական իրավական ակտերն ուժի մեջ են մտնում դրանց ընդունմանը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից վավերացման ենթակա՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի անհատական իրավական ակտերն ուժի մեջ են մտնում դրանց վավերացմանը հաջորդող օրվանից, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենքով, այլ օրենքներով կամ այդ անհատական իրավական ակտով:».
2) առաջին պարբերության «նշված» բառը փոխարինել «սույն մասով սահմանված» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 78-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդ մասով.
«4. Հետադարձ ուժ ունեցող իրավական ակտի կիրառմամբ անձն ազատվում է նախկինում կիրառված պատասխանատվության միջոց կամ իրավունքի սահմանափակում նախատեսող անհատական ակտերի կատարման պարտականությունից: Հետադարձ ուժ ունեցող իրավական ակտի ընդունումը հիմք չէ անձի նկատմամբ նախկինում կիրառված պատասխանատվության միջոցի կամ իրավունքի սահմանափակման կատարման շրջադարձի, այսինքն՝ վճարված գումարի վերադարձման, վերացված իրավունքի (լիցենզիայի, մրցույթին մասնակցության եւ այլն) վերականգնման համար, եթե տվյալ ակտով ուղղակիորեն սահմանված չէ հակառակը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 91-րդ հոդվածի երրորդ եւ չորրորդ մասերի «կետի» եւ «կետում» բառերը համապատասխանաբար փոխարինել «մասի» եւ «մասում» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПРАВОВЫХ АКТАХ”
Пункт 2 статьи 4 Закона Республики Армения “О правовых актах” (3 апреля 2002 года, ЗР-320, далее - Закон) перед словами “приказы министров” дополнить словами “Председателя Национального Собрания Республики Армения”.
Статья 2. В пункте 2 части первой статьи 6 Закона исключить слова “(далее - регулирующие комиссии)”. Тот же пункт после слов “Совета по гражданской службе Республики Армения” дополнить словами “(далее - регулирующие комиссии)”.
Статья 3. В части четвертой статьи 9 Закона:
1) пункт 1 после слова “обязанности,” дополнить словами “за исключением обязанностей, связанных с бухгалтерским учетом и стандартами аудита, а также размещением государственных ценных бумаг,”;
2) пункт 9 изложить в следующей редакции:
“9) государственный бюджет, порядок рассмотрения и утверждения отчета по государственному бюджету и его исполнению”;
3) пункт 12 после слова “самоуправления” дополнить словами “, за исключением осуществления полномочий, делегированных государством органам местного самоуправления, выполнения финансовых функций органов местного самоуправления, составления, исполнения бюджетов органов местного самоуправления и представления отчетов по ним, порядка согласования программ органон местного самоуправления с органами государственного управления, а также направлений расходов, осуществляемых за счет средств, отчисляемых в муниципальные бюджеты от приватизации недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью”.
Статья 4. В статье 24 Закона:
1) второе предложение части третьей статьи после слов “вступившего в силу прежде” дополнить словами “, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым части четвертой статьи 94 настоящего Закона”;
2) дополнить статью частью девятой следующего содержания:
“9. Коллизией в правовом акте не считается установление исключения из общей нормы”.
Статья 5. В статье 39 Закона слова “название кодекса и слово ”кодекс” заменить словами “заглавие кодекса”.
Статья 6. В части первой статьи 60 Закона:
1) первое предложение абзаца первого изложить в следующей редакции:
“Индивидуальные правовые акты Президента Республики Армения, Председателя Национального Собрания Республики Армения, Премьер-министра Республики Армения, ведомственных органов, органов местного самоуправления, иных государственных органов, государственных или муниципальных учреждений, юридических лиц вступают в силу на следующий день после их принятия, а индивидуальные правовые акты Премьер-министра Республики Армения, подлежащие промульгации Правительством Республики Армения, Президентом Республики Армения, вступают в силу на следующий день после их промульгации, если настоящим Законом, иными законами или этим индивидуальным правовым актом не предусмотрено иное”;
2) в абзаце первом слово “указанными” заменить словами “установленными настоящей частью”.
Статья 7. Статью 78 Закона дополнить частью четвертой следующего содержания:
“4. При применении правового акта, имеющего обратную силу, лицо освобождается от обязанности выполнения индивидуальных актов, предусматривающих применяемые прежде меру ответственности или ограничение прав. Принятие правового акта, имеющего обратную силу, не является основанием для поворота исполнения примененных к лицу прежде меры ответственности или ограничения прав, а именно: для возврата уплаченной суммы, восстановления аннулированных прав (лицензии, участия в конкурсе и т. д.), если данным актом непосредственно не установлено обратное”.
Статья 8. В частях третьей и четвертой статьи 91 Закона слова “настоящего пункта” и “настоящем пункте” заменить словами “настоящей части”.