«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔԻ 41-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
ա) վերնագիրը «որոնք» բառից հետո լրացնել «ծագում են օրենքի հիման վրա եւ» բառերով.
բ) ավելացնել առաջին մաս հետեւյալ բովանդակությամբ՝
«Էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերություններն ունեն սեփականատերերին պատկանող հողամասերի սահմանափակ օգտագործման իրավունք (սերվիտուտ)՝ էլեկտրահաղորդակցության ենթակայանների, բաշխիչ սարքվածքների, հոսանքատարների, այլ օբյեկտների, ինչպես նաեւ էլեկտրահաղորդման օդային գծերի եւ սահմանված անվտանգության գոտիների սպասարկման, պահպանման կամ շահագործման համար:».
գ) այդ կապակցությամբ հոդվածի առաջին մասը համարել երկրորդ մաս եւ այն լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» կետով՝
«դ) մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրանցումը՝ էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունների օգտին սույն օրենքով սահմանված սերվիտուտը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В СТАТЬЮ 41 ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО"
Статья 1. В статье 41 Закона Республики Армения ,,О государственной регистрации прав на имущество":
а) название статьи после слова ,,имущества," дополнить словами ,,возникающие на основе закона и" ;
б) дополнить статью частью первой следующего содержания:
,,Общества, распределяющие электроэнергию, имеют право ограниченного пользования земельными участками, принадлежащими собственникам (сервитут), для обслуживания, охраны или эксплуатации подстанций электропередачи, распределительных устройств, токоотводов, других объектов, а также воздушных линий электропередачи и установленных зон безопасности.";
в) в этой связи часть первую статьи считать частью второй и дополнить ее пунктом ,,г" следующего содержания:
,,г) до регистрации в порядке, установленном законодательством Республики, - сервитут в пользу обзеств, распределяющих электроэнерги.".