ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 219 հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վերաքննիչ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց տասնհինգ օր հետո:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 222 հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերում «օրինական ուժի մեջ մտած» բառերից հետո ավելացնել «եւ վերաքննիչ դատարանի օրինական ուժի մեջ չմտած» բառերը:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 223 հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Վերաքննիչ դատարանի օրինական ուժի մեջ չմտած վճռի դեմ վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունք ունեն գործին մասնակցող, ինչպես նաեւ գործին մասնակից չդարձած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ վճիռ է կայացվել:
2. Առաջին ատյանի եւ վերաքննիչ դատարանների օրինական ուժի մեջ մտած վճիռների դեմ վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունք ունեն՝
1) Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը եւ նրա տեղակալները՝ սույն օրենսգրքի 37 հոդվածով նախատեսված դեպքերում եւ «Դատախազության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան.
2) հատուկ արտոնագիր ունեցող եւ վճռաբեկ դատարանում գրանցված փաստաբանները:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 224 հոդվածում «օրինական ուժի մեջ մտած» բառերից հետո ավելացնել «եւ վերաքննիչ դատարանի օրինական ուժի մեջ չմտած» բառերը:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 236 հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վճռաբեկ դատարանը, գործը քննելով, իրավունք ունի՝
1) դատարանի վճիռը թողնել անփոփոխ, իսկ բողոքը՝ առանց բավարարման.
2) վճիռն ամբողջովին կամ դրա մի մասը բեկանել եւ գործն ուղարկել նոր քննության՝ վերաքննիչ դատարան, իսկ եթե բեկանվել է վերաքննիչ դատարանի վճիռը, ապա վերաքննիչ դատարան՝ այլ կազմով քննելու համար.
3) գործի վարույթը կարճել կամ հայցը թողնել առանց քննության, եթե գործի վարույթը կարճելու կամ հայցն առանց քննության թողնելու հիմքերն ի հայտ են եկել առաջին ատյանի դատարանում կամ վերաքննիչ դատարանում գործի քննության ժամանակ:»:

Статья 1. Статью 219 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения изложить в следующей редакции:
"Решение Апелляционного суда вступает в законную силу через пятнадцать дней после его опубликования.".
Статья 2. Пункты 1 и 2 статьи 222 Кодекса изложить в следующей редакции:
"1. Вступившие в законную силу решения судов первой инстанции и Апелляционного суда и не вступившие в законную силу решения Апелляционного суда могут быть пересмотрены в кассационном порядке по протестам лиц, указанных в статье 223 настоящего Кодекса.
2. Вступившие в законную силу определения суда и не вступившие в законную силу определения Апелляционного суда могут быть опротестованы в кассационном порядке только в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и другими законами.".
Статья 3. Статью 223 Кодекса изложить в следующей редакции:
"1. Право принесения кассационого протеста на не вступившее в законную силу решение Апелляционного суда имеют лица, участвующие в деле, а также лица, не привлеченные к участию в деле в отношении прав и обязанностей которых было принято решение.
2. Право принесения кассационного потеста на вступившие в законную силу решения судов первой инстанции и Апелляционного суда имеют:
1) Генеральный прокурор Республики Армения и его заместители в случаях, предусмотренных статьей 37 настоящего Кодекса, и в соответствии с Законом Республики Армения "О прокуратуре";
2) адвокаты, имеющие специальную лицензию и зарегистрированные в Кассационном суде.".
Статья 4. Статью 224 Кодекса после слов "и Апелляционного суда" дополнить словами "и на не вступившие в законную силу решения Апелляционного суда".
Статья 5. Статью 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Кассационный суд, рассмотрев дело, вправе:
1) оставить решение суда без изменения, а протест без удовлетворения;
2) отменить решение полностью или в части и направить дело на новое рассмотрение в Кассационный суд, а если отменено решение Апелляционного суда, - в Апелляционный суд на рассмотрение дела в ином порядке;
3) прекратить производство по делу либо оставить иск без рассмотрения, если основания прекращения производства по делу или оставления иска без рассмотрения выявлены при рассмотрении дела в суде первой инстанции или в Апелляционном суде.”.