«ՀԵՌՈՒՍՏԱՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԱԴԻՈՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Պաշտոնական հաղորդագրություն (տեղեկատվություն)՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, Ազգային ժողովի նախագահի, կառավարության, վարչապետի, սահմանադրական դատարանի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, կենտրոնական բանկի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ օրենքով կամ կառավարության որոշմամբ նախատեսված դեպքերում պետական այլ մարմինների կամ նրանց լիազորած անձանց պաշտոնապես ներկայացրած եւ հրապարակման ենթակա՝ պետության ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, հանրության շահերի պաշտպանությանն առնչվող, արտակարգ իրավիճակներին վերաբերող լրատվություն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 28-րդ հոդվածը՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր՝ երրորդ եւ չորրորդ մասերով.
«Հանրային հեռուստառադիոընկերությամբ հեռարձակման ենթակա պաշտոնական հաղորդագրության (տեղեկատվության) արտադրությունն իրականացնում են այդ հաղորդագրությունը (տեղեկատվությունը) ներկայացնող մարմնի աշխատակազմը (ստորաբաժանումը) կամ այդ մարմնի համաձայնությամբ՝ Հանրային հեռուստառադիոընկերությունը կամ այլ հեռուստառադիոընկերությունները:
Սահմանադրության 80-րդ հոդվածին համապատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հարցերով դիմելուն հատկացված՝ Ազգային ժողովի նիստերի տեսագրությունների, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի նիստերի ուղիղ հեռարձակումների եւ Ազգային ժողովի որոշմամբ սահմանված դեպքերում Ազգային ժողովի նիստերի տեսագրությունների (ձայնագրությունների) արտադրությունն իրականացնում է Հանրային հեռուստառադիոընկերությունը: Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանի եռօրյա նիստերի յուրաքանչյուր երեքշաբթի օրվա վերջին նիստում պատգամավորների հայտարարություններին հատկացվող ժամանակահատվածի տեսագրության, ինչպես նաեւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված «Խորհրդարանական շաբաթ» հեռուստահաղորդաշարի եւ այլ հաղորդումների արտադրությունն իրականացնում է Ազգային ժողովի աշխատակազմը:»:
Այդ կապակցությամբ՝ հոդվածի երրորդից տասներորդ մասերը համապատասխանաբար համարել հինգից տասներկուերորդ մասեր.
2) նոր վեցերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր «ա» կետով.
«ա) «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված հաղորդումները հեռարձակել այդ օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում.»:
Այդ կապակցությամբ՝ հոդվածի «ա»-«դ» կետերը համապատասխանաբար համարել «բ»-«ե» կետեր.
3) նոր վեցերորդ մասի նոր «դ» կետի 1-ին ենթակետի «վերաբերյալ» բառից հետո լրացնել «պաշտոնական հաղորդագրությունը (տեղեկատվությունը)» բառերը.
4) նոր ութերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր «դ» կետով.
«դ) Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության պաշտոնական հաղորդագրությունների (տեղեկատվության) տեւողությունը նրանցից յուրաքանչյուրի համար մեկ օրվա ընթացքում չի կարող գերազանցել 3 րոպեն.»:
Այս կապակցությամբ՝ նույն մասի «դ» կետը համարել «ե» կետ.
5) նոր ութերորդ մասի «ե» կետը «գովազդի» բառից հետո լրացնել «եւ զվարճալի հաղորդումների» բառերով.
6) «Հանրային հեռուստառադիոընկերությունը հիմնականում ֆինանսավորվում է պետական բյուջեից:» նախադասությունը հանել:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ТЕЛЕВИДЕНИИ И РАДИО"
Официальное сообщение (официальная информация) - официально представленная и подлежащая опубликованию информация Президента Республики Армения, Председателя Национального Собрания, Конституционного Суда, Центральной избирательной комиссии, Центрального банка, органов местного самоуправления, а также в случаях, предусмотренных законом или постановлением Правительства, других государственных органов или их лиц о внутренней и внешней политике государства, защите интересов общества, чрезвычайных ситуациях.".
Статья 2. В статье 28 Закона:
1) дополнить статью новыми частями третьей и четвертой следующего содержания:
,,Производство официального сообщения (информации), подлежащего трансляции Общественной телерадиокомпанией, осуществляет аппаратом (подразделением) органа, предоставляющего это сообщение (информацию), либо с согласия этого органа Общественной телерадиокомпанией или другой телерадиокомпанией.
В соответствии со статьей 80 Конституции производство видеозаписи заседаний Национального Собрания, отведенных для обращения с вопросами к Правительству Республики Армения, а также прямой трансляции заседаний Национального Собрания и видеозаписи (аудиозаписи) заседаний Национального Собрания в случаях, установленных постановлением Национального Собрания, осуществляется Общественной телерадиокомпанией. Производство видеозаписи периода времени, отведенного заявлениям депутатов на последнем заседании каждого вторника трехдневных заседаний очередной сессии Национального Собрания, а также цикла передач ,,Парламентский час», предусмотренного Законом Республики Армения ,,Регламент Национального Собрания», и других передач осуществляется Аппаратом Национального Собрания.".
В этой связи части с третьей по десятую считать соответственно частями с пятой по двенадцатую;
2) дополнить новую часть шестую новым пунктом ,,а" следующего содержания:
,,а) транслировать передачи, предусмотренные Законом Республики Армения ,,Регламент Национального Собрания", в порядке и сроки, установленные этим Законом;".
В этой связи пункты ,,а"- ,,г" считать соответственно пунктами ,,б"-,,д";
3) подпункт 1 нового пункта ,,г" новой части шестой после слова ,,мнений" дополнить словами ,,в отношении официального сообщения (информации)";
4) дополнить новую часть восьмую новым пунктом ,,г" следующего содержания:
,,г) продолжительность трансляции официальных сообщений (информации) Президента Республики Армения, Национального Собрания, Правительства в течение одного дня не может превышать 3 минут на каждое из них;".
В этой связи пункт ,,г" той же части считать пунктом ,,д";
5) пункт ,,д" новой части восьмой после слова ,,рекламы" дополнить словами ,,и развлекательных передач";
6) исключить предложение ,,Общественная телерадиокомпания в основном финансируется из государственного бюджета.".