«ՖԻՐՄԱՅԻՆ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 5. Ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը
1. Մինչեւ առեւտրային կազմակերպություն համարվող իրավաբանական անձի պետական գրանցումը իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումը պետք է գրանցվի Հայաստանի Հանրապետության արտոնագրային գերատեսչությունում (այսուհետ՝ գերատեսչություն):
2. Ֆիրմային անվանման ցանկացած փոփոխություն կատարվում է միայն նոր ֆիրմային անվանումը սույն օրենքով սահմանված կարգով գերատեսչությունում գրանցելուց հետո: Առեւտրային կազմակերպություն համարվող իրավաբանական անձի բացառիկ իրավունքը նոր ֆիրմային անվանման նկատմամբ ուժի մեջ է մտնում միայն կանոնադրության համապատասխան փոփոխության պետական գրանցումից հետո:
3. Ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը (այսուհետ՝ հայտ) իրավաբանական անձանց պետական գրանցումն իրականացնող մարմին (այսուհետ՝ պետական ռեգիստր) ներկայացնում է իրավաբանական անձի հիմնադիրներին ներկայացնող լիազորված անձը կամ իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ դրա համար լիազորված մարմինը:
4. Հայտը պետք է պարունակի՝
ա) դիմում ֆիրմային անվանման գրանցման մասին, որի մեջ նշվում են գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման նախընտրելի տարբերակը (ները), դրա (նց) հապավումը կամ կրճատ ձեւը (եթե այդպիսին կա), հայտատուի հասցեն.
բ) գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման բացատրությունը, եթե այն հայերեն հասկանալի չէ:
5. Հայտին կցվում են՝
ա) սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում համապատասխան համաձայնությունը կամ թույլտվությունը.
բ) լիազորագիր, եթե հայտը ներկայացվում է հայտատուի կողմից լիազորված անձի միջոցով.
գ) պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը:
6. Պետական ռեգիստրը ներկայացված հայտին համապատասխան, ոչ ուշ, քան հայտն ստանալուց հետո մեկօրյա ժամկետում, գերատեսչություն է ներկայացնում հայտ, որը բովանդակում է սույն հոդվածի 4-րդ կետով սահմանված տեղեկությունները:
7. Հայտը ներկայացվում է հայերեն:
8. Պետական ռեգիստր ներկայացվող եւ պետական ռեգիստրի կողմից գերատեսչություն ներկայացվող հայտերի ձեւը, դրանց լրացման կարգը եւ ֆիրմային անվանման գրանցման համար հիմք հանդիսացող սկզբնական փաստաթղթերը գերատեսչություն հանձնելու կարգը սահմանում է գերատեսչությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հետ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
«1. Գերատեսչությունը, պետական ռեգիստրից հայտն ստանալու օրվանից մեկօրյա ժամկետում, անցկացնում է փորձաքննություն եւ որոշում է հայտի եւ գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման համապատասխանությունը սույն օրենքի պահանջներին: Եթե հայտը եւ ֆիրմային անվանումը համապատասխանում են սույն օրենքի պահանջներին, ապա գերատեսչությունը որոշում է կայացնում ֆիրմային անվանումը գրանցելու մասին եւ պետական ռեգիստրի հայտի ստացման օրվանից մեկօրյա ժամկետում տալիս է համապատասխան որոշում:».
բ) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3. Եթե փորձաքննության ընթացքում պարզվում է, որ գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանումը չի համապատասխանում սույն օրենքի պահանջներին, ապա գերատեսչությունը որոշում է կայացնում ֆիրմային անվանման գրանցումը մերժելու վերաբերյալ, ինչի մասին մերժման հիմնավորմամբ սույն հոդվածի 1-ին կետում նշված ժամկետում ծանուցում է պետական ռեգիստրին: Պետական ռեգիստրը մերժումն ստանալու օրվանից մեկօրյա ժամկետում ծանուցում է հայտատուին:».
գ) ուժը կորցրած ճանաչել 7-րդ կետը:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Գրանցված ֆիրմային անվանումների հաշվառումն իրականացնում է գերատեսչությունը՝ պետական ռեգիստրի տրամադրած տեղեկությունների հիման վրա:»:
Հոդված 4. Օրենքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ խմբագրությամբ երկրորդ մասով՝
«Ֆիրմային անվանման գրանցումը մերժելու մասին որոշում կայացվելու դեպքում պետական տուրքը սահմանված կարգով ենթակա է վերադարձման:»:

Фирменные наименования
Статья 1. Статью 5 Закона Республики Армения ,,О фирменных наименованиях" изложить в следующей редакции:
,,Статья 5. Заявка на регистрацию фирменного наименования
1. До государственной регистрации юридического лица, считающегося коммерческой организацией, фирменное наименование юридического лица должно быть зарегистрировано в Патентном ведомстве Республики Армения (далее- Ведомство).
2. Любое изменение фирменного наименования производится только после регистрации в Ведомстве нового фирменного наименования в установленном настоящим Законом порядке. Исключительное право на новое фирменное наименование юридического лица, считающегося коммерческой организацией, вступает в силу только после государственной регистрации соответствующего изменения в его уставе.
3. Заявку на регистрацию фирменного наименования (далее - заявка) подает в орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц (далее – Государственный регистр), уполномоченное лицо, представляющее учредителей юридического лица, или орган, уполномоченный на то по уставу юридического лица.
4. Заявка должна содержать:
а) заявление о регистрации фирменного наименования, в котором указываются представленный на регистрацию предпочтительный (предпочтительные) вариант (варианты) фирменного наименования, его (их) аббревиатура или сокращенная форма (если таковые имеются), адрес заявителя;
б) разъяснение представленного на регистрацию фирменного наименования, если оно не понятно на армянском языке.
5. К заявке прилагаются:
а) согласие или разрешение в случаях, предусмотренных статьей 4 настоящего Закона;
б) доверенность, если заявка подается через уполномоченное заявителем лицо;
в) квитанция об уплате государственной пошлины.
6. Государственный регистр в соответствии с поданной заявкой не позднее чем в течение одного дня после получения заявки представляет в Ведомство заявку, содержащую сведения, установленные пунктом 4 настоящей статьи.
7. Заявка подается на армянском языке.
8. Форма заявок, поданных в Государственный регистр и представленных Государственным регистром в Ведомство, порядок их заполнения и порядок передачи в Ведомство первичных документов, являющихся основанием для регистрации фирменного наименования, устанавливаются Ведомством по согласованию с Министерством юстиции Республики Армения.".
,,1. Ведомство в однодневный срок со дня получения из Государственного регистра заявки проводит экспертизу и определяет соответствие заявки и представленного на регистрацию фирменного наименования требованиям настоящего Закона. Если заявка и фирменное наименование отвечают требованиям настоящего Закона, Ведомство выносит решение о регистрации фирменного наименования и в однодневный срок со дня получения заявки Государственного регистра выдает соответствующее решение.";
,,3. Если в ходе экспертизы выяснится, что представленное на регистрацию фирменное наименование не соответствует требованиям настоящего Закона, Ведомство выносит решение об отказе в регистрации фирменного наименования, о чем с обоснованием отказа уведомляет Государственный регистр в срок, указанный в пункте 1 настоящей статьи. Государственный регистр в однодневный срок со дня получения отказа уведомляет об этом заявителя.";
в) пункт 7 признать утратившим силу.
Статья 3. Пункт 1 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Учет зарегистрированных фирменных наименований осуществляется Ведомством на основании сведений, предоставленных Государственным регистром.".
Статья 4. Статью 14 Закона дополнить частью второй следующего содержания:
,,При вынесении решения об отказе в регистрации фирменного наименования государственная пошлина в установленном порядке не подлежит возврату.".