Պարզեցված հարկի մասին
«ՊԱՐԶԵՑՎԱԾ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պարզեցված հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (29 դեկտեմբերի 2000 թվական, ՀՕ – 131. այսուհետ՝ օրենք) 2-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «Անհատ ձեռնարկատերերի» բառերից հետո լրացնել «եւ նոտարների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ՝
1) հոդվածի 1-ին կետում «եւ անհատ ձեռնարկատերերը» բառերը փոխարինել «, անհատ ձեռնարկատերերը եւ նոտարները» բառերով.
2) հոդվածի 2-րդ կետը «գործունեության» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ նոտարական գործունեության» բառերով.
3) հոդվածի 3-րդ կետի «ե» ենթակետը «մատուցողները» բառից հետո լրացնել «(, բացառությամբ խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող նոտարների):» բառերով.
4) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41 -րդ կետով.
«41 . Անկախ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված ժամկետից, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նոտարի պաշտոնում նշանակված անձինք (բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ կետում նշվածների) նոտարի պաշտոնում նշանակվելու օրվանից համարվում են պարզեցված հարկ վճարողներ, եթե նրանք մինչեւ նոտարի պաշտոնում նշանակվելու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 1-ը իրենց բնակության վայրի հարկային մարմին չեն ներկայացրել սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ա» ենթակետով նախատեսված գրավոր դիմում՝ ընդհանուր կարգով հարկման, հաշվառման եւ հաշվետվությունների համակարգին անցնելու մասին: Նշված ժամկետում այդպիսի դիմում ներկայացրած անձինք համարվում են ԱԱՀ վճարողներ՝ նոտարի պաշտոնում նշանակվելու օրվանից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի «դ» ենթակետը «գործունեություն» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող նոտարների)» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ» ենթակետով.
«գ) նոտարական գործունեության մասով՝ 20 տոկոս:»։
Հոդված 5. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Նոտարները կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին իրենց մատուցած ծառայությունների դիմաց ստացած եկամուտների մասով ազատվում են աղբյուրի մոտ եկամտահարկի պահումից:
Նոտարների վրա, իրենց գործունեությունն ապահովելու նպատակով ֆիզիկական անձանց վճարված եկամուտների մասով, տարածվում են «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24-րդ հոդվածով եւ 37-րդ հոդվածի 1-ին ու 2-րդ կետերով սահմանված դրույթները:»:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից եւ տարածվում է 2002 թվականի մարտի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
Մինչեւ «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ուժի մեջ մտնելը նախկինում նշանակված եւ իրենց գործունեությունը շարունակող պետական նոտարները համարվում են պարզեցված հարկ վճարող 2002 թվականի մարտի 1-ից, եթե բնակության վայրի հարկային մարմին չեն ներկայացրել «Պարզեցված հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ա» ենթակետով նախատեսված գրավոր դիմում՝ ընդհանուր կարգով հարկման, հաշվառման եւ հաշվետվությունների համակարգին անցնելու մասին: Նշված ժամկետում այդպիսի դիմում ներկայացրած անձինք համարվում են ԱԱՀ վճարողներ՝ 2002 թվականի մարտի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ УПРОЩЕННОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. Пункт 3 статьи 2 Закона Республики Армения ,,Об упрощенном налоге" (19 июня 2000 года, ЗР-61, далее – Закон) после слов ,,индивидуальных предпринимателей" дополнить словами ,,и нотариусов".
1) в пункте 1 слова ,,и индивидуальные предприниматели," заменить словами ,,индивидуальные предприниматели и нотариусы,";
2) пункт 2 после слов ,,через магазины, киоски (павильоны)" дополнить словами ,, ,а также нотариальную деятельность";
3) подпункт ,,д" пункта 3 после слов ,,или консультационные услуги" дополнить славами ,,(за исключением нотариусов, оказывающих консультационные услуги)";
4) статью дополнить пунктом 41 следующего содержания:
,,41 . Независимо от срока, установленного пунктом 2 статьи 5 настоящего Закона, лица, назначенные на должность нотариуса в порядке, установленном законодательством Республии Армения (за исключением указанных в пункте 3 настоящей статьи), считаются плательщиками упрощенного налога со дня назначения на должность нотариуса, если они до 1 числа месяца, следующего за кварталом назначения на должность нотариуса, не представили в налоговый орган по месту их проживания предусмотренное подпунктом ,,а" пункта 1 статьи 6 настоящего Закона письменное заявление о переходе к системе налогообложения, учета и отчетности в общем порядке. Лица, подавшие такое заявление в указанный срок, считаются плательщиками НДС со дня назначения на должность нотариуса.".
Статья 3. Подпункт ,,г" пункта 1 статьи 6 Закона после слов ,,настоящего Закона" дополнить словами ,,(за исключением нотариусов, оказывающих консультационные услуги)".
Статья 4. Пункт 2 статьи 8 Закона дополнить подпунктом ,,в" следующего содержания:
| ,,в) в части нотариальной деятельности – 20 процентов.". | |
| Статья 5. Пункт 3 статьи 13 Закона дополнить новыми абзацами следующего содержания: ,,Нотариусы в части доходов, полученных за услуги, оказанные организациям и индивидуальным предпринимателям, освобождаются от удержания подоходного налога у источника. На нотариусов в части доходов, выплаченных физическим лицам с целью обеспечения их деятельности, распространяются положения, установленные статьей 24 и пунктами 1 и 2 статьи 37 Закона Республики Армения ,,О подоходном налоге.". Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу с момента его официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие после 1 марта 2002 года. До вступления в силу Закона Республики Армения ,,О нотариате" назначенные ранее и продолжающие свою деятельность государственные нотариусы считаются плательщиками упрощенного налога с 1 марта 2002 года, если они не представили в налоговый орган по месту проживания предусмотренное подпунктом ,,а" пункта 1 статьи 6 Закона Республики Армения ,,Об упрощенном налоге" письменное заявление о переходе к системе налогообложения, учета и отчетности в общем порядке. Лица, подавшие такое заявление в указанный срок, не считаются плательщиками НДС с 1 марта 2002 года. ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ Р. КОЧАРЯН 22 июля 2002 года