«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 2001 թվական, ՀՕ-272. այսուհետ՝ օրենք) 3-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն օրենքի իմաստով՝ սույն հոդվածի 1-ին կետի «ժդ» ենթակետով նախատեսված հայեցողական պաշտոններ են համարվում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմինների ղեկավարների, Հայաստանի Հանրապետության նախարարների տեղակալների, Հայաստանի Հանրապետության մարզպետների (Երեւանի քաղաքապետի), Հայաստանի Հանրապետության մարզպետների (Երեւանի քաղաքապետի) տեղակալների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի եւ նրա տեղակալների, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Հայաստանի Հանրապետության նախարարների, Հայաստանի Հանրապետության համայնքների ղեկավարների խորհրդականների, մամուլի քարտուղարների, օգնականների եւ ռեֆերենտների պաշտոնները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասի «շնորհում է քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը» բառերը փոխարինել «շնորհում են սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված պաշտոնատար անձինք» բառերով.
2) չորրորդ մասի «շնորհում են սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված պաշտոնատար անձինք» բառերը փոխարինել «շնորհում է աշխատակազմի ղեկավարը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 14-րդ հոդվածի՝
1) չորրորդ մասի «, ինչպես նաեւ ապագա աշխատանքը կապված է մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված (ծնող, ամուսին, զավակ, եղբայր, քույր, ամուսնու ծնող, զավակ, եղբայր եւ քույր) քաղաքացիական ծառայողի նկատմամբ անմիջական ենթակայության կամ վերահսկողության հետ» բառերը հանել.
2) տասներորդ մասի «տալիս է եզրակացություն» եւ «համապատասխան պաշտոնում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքերի» բառերը.
3) տասներորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Սույն կետի առաջին պարբերությամբ նախատեսված կարգով եւ ժամկետում մրցութային հանձնաժողովը Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցների վերաբերյալ եզրակացությունը տալիս է համապատասխանաբար նախարարին, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարին, մարզպետին (Երեւանի քաղաքապետին): Համապատասխան նախարարը, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը, մարզպետը (Երեւանի քաղաքապետը) մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցներից մեկի վերաբերյալ եռօրյա ժամկետում առաջարկություն է ներկայացնում աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին (մարմին), որն առաջարկությունն ստանալուց հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, ընդունում է պաշտոնում նշանակելու մասին որոշում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ՝
1) հոդվածի առաջին մասի «անփոփոխելի է» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 34-րդ հոդվածի 3-րդ կետով նախատեսված դեպքի» բառերը.
2) հոդվածի երկրորդ մասի «Քաղաքացիական ծառայության բարձրագույն» բառերը փոխարինել «Սույն կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերով նախատեսված համապատասխան մարմինների քաղաքացիական ծառայության բարձրագույն պաշտոններում, իսկ սույն կետի «գ», «դ» եւ «ե» ենթակետերով նախատեսված համապատասխան մարմինների քաղաքացիական ծառայության բարձրագույն, ինչպես նաեւ գլխավոր պաշտոնների 1-ին ենթախմբի» բառերով.
3) հոդվածի երկրորդ մասի «գ» կետի «այդ մարմնի ղեկավարը» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 21 -րդ կետի առաջին պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերը.
4) հոդվածի երկրորդ մասի «դ» կետի «(Երեւանի քաղաքապետը)» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 21 -րդ կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերը.
5) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21 -րդ մասով.
«21 . Հայաստանի Հանրապետության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարին սույն օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնի է նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իսկ կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի աշխատակազմի ղեկավարին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը:
Հայաստանի Հանրապետության մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարին սույն օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնի է նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը:».
6) հոդվածի երրորդ մասի «Քաղաքացիական ծառայության գլխավոր, առաջատար եւ կրտսեր» բառերը փոխարինել «Սույն կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերով նախատեսված համապատասխան մարմինների քաղաքացիական ծառայության գլխավոր, առաջատար եւ կրտսեր պաշտոններում, իսկ սույն կետի «գ», «դ» եւ «ե» ենթակետերով նախատեսված համապատասխան մարմինների քաղաքացիական ծառայության գլխավոր պաշտոնների 2-րդ եւ 3-րդ ենթախմբերի, առաջատար եւ կրտսեր» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 16-րդ հոդվածի առաջին մասի «իրեն պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող» բառերը փոխարինել «սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 17-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասի «ա» եւ «բ» կետերի «պաշտոնատար անձի թույլտվությամբ» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն կետի չորրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերը.
2) երրորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Սույն կետով նախատեսված դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի գործուղման կապակցությամբ թույլտվությունը, համաձայնեցնելով նրան պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի (մարմնի) հետ, տալիս է համապատասխանաբար նախարարը, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը, մարզպետը (Երեւանի քաղաքապետը):»:
Հոդված 7. Օրենքի 18-րդ հոդվածի՝
1) վերնագրի «հետ» բառից առաջ լրացնել «փոխարինումը, նրա» բառերը.
2) առաջին մասի «ա» եւ «բ» կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) տվյալ պաշտոնի անձնագրով նախատեսված փոխարինող քաղաքացիական ծառայողի կողմից՝ մինչեւ երկու ամիս ժամկետով, բացառությամբ հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդի, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու, սույն օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերով նախատեսված դեպքերի: Այդ ժամկետի ավարտից հետո կամ փոխարինողի բացակայության, կամ սույն ենթակետով նախատեսված մյուս դեպքերում մեկշաբաթյա ժամկետում.
բ) քաղաքացիական ծառայության կադրերի ռեզերվում գտնվող՝ տվյալ պաշտոնի անձնագրի պահանջները բավարարող քաղաքացիական ծառայողի հետ ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքելով, իսկ դրա անհնարինության դեպքում՝ հավասարազոր պաշտոն զբաղեցնող մեկ այլ քաղաքացիական ծառայողի վեց ամսից ոչ ավելի ժամկետով պարտադիր գործուղմամբ:»:
Հոդված 8. Օրենքի 19-րդ հոդվածի՝
1) չորրորդ մասի «հիման վրա» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի, » բառերը.
2) չորրորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի արտահերթ ատեստավորումն անցկացվում է համապատասխանաբար նախարարի, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի եւ մարզպետի (Երեւանի քաղաքապետի) պատճառաբանված որոշմամբ:».
3) տասներկուերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Ատեստավորման հանձնաժողովի որոշումները պարտադիր են քաղաքացիական ծառայողին պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի (մարմնի) համար:».
4) տասներեքից տասնհինգերորդ մասերի «պաշտոնատար անձին», «պաշտոնատար անձն», «պաշտոնատար անձը» բառերից հետո համապատասխանաբար լրացնել «(մարմնին)», «(մարմինն)», «(մարմինը)» բառը:
Հոդված 9. Օրենքի 22-րդ հոդվածի «ե» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ե) ծառայողական քննություն անցկացնել պահանջելը.»:
Հոդված 10. Օրենքի 23-րդ հոդվածի երկրորդ մասը հանել:
Հոդված 11. Օրենքի 31-րդ հոդվածի երկրորդ մասի «պաշտոնատար անձը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի նկատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը՝ համապատասխանաբար՝ նախարարի, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի, մարզպետի (Երեւանի քաղաքապետի) առաջարկությամբ» բառերը:
Հոդված 12. Օրենքի 32-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասի «պաշտոնատար անձը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի նկատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը՝ համապատասխանաբար՝ նախարարի, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի, մարզպետի (Երեւանի քաղաքապետի) առաջարկությամբ» բառերը.
2) հինգերորդ մասի «Ծառայողական» բառը փոխարինել «Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի սահմանած կարգով ծառայողական» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 33-րդ հոդվածի առաջին մասի՝
1) «ժգ» կետի «լրանալը» բառից հետո լրացնել «, իսկ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցնելու՝ սույն օրենքով սահմանված ժամկետը լրանալը. » բառերը.
2) «ժզ» կետի «գործունակ» բառից հետո լրացնել «, կամ անհայտ բացակայող» բառերը:
Հոդված 14. Օրենքի 34-րդ՝
1) հոդվածի երկրորդ մասի «երեք» բառը փոխարինել «մեկ» բառով.
2) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով.
«3. Քաղաքացիական ծառայող համարվող աշխատակազմի ղեկավարը նշանակվում է չորս տարի ժամկետով: Այդ ժամկետը նրան պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձը (մարմինը) կարող է երկարաձգել մեկ անգամ՝ չորս տարի ժամկետով, բայց ոչ ավելի, քան նրա 65 տարին լրանալը:»:
Հոդված 15. Օրենքի 40-րդ հոդվածի չորրորդ մասի «համապատասխան մարմնի ներկայացուցիչներ» բառերից հետո լրացնել «, իսկ Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ եւ այդ աշխատակազմի ղեկավարի ատեստավորումն անցկացնելու դեպքերում՝ նաեւ նրան պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի (մարմնի) ներկայացուցիչներ» բառերը:
Հոդված 16. Օրենքի 45-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Աշխատակազմերի ղեկավարները, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի, համարվում են ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, եւ նրանց պաշտոնների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով անցկացվում է մրցույթ՝ 2002 թվականի նոյեմբեր ամսվա ընթացքում:»:
Հոդված 17. Օրենքի 58-րդ՝
1) հոդվածի «մարմինների աշխատակազմերում» բառերը փոխարինել «մարմիններում» բառով.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված օրենքներով կարող են սահմանվել նաեւ քաղաքացիական ծառայության հետ կապված առանձնահատկություններ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГРАЖДАНСКОЙ СЛУЖБЕ"
Часть третью статьи 3 Закона Республики Армения ,,О гражданской службе,, (27 декабря 2001 года ЗР-272; далее- Закон) изложить в следующей редакции:
,,3. По смыслу настоящего Закона дискреционными должностями, предусмотренными подпунктом ,,о,, пункта 1 настоящей статьи, считаются должности Руководителя Аппарата Президента Республики Армения, Руководителя Аппарата Правительства Республики Армения, руководителей органов государственного управления при Правительстве Республики Армения, заместителей министров Республики Армения, губернаторов Республики Армения (мэра Еревана), заместителей губернаторов Республики Армения (мэра Еревана), а также должности советников, пресс-секретарей, помощников и референтов Президента Республики Армения, Председателя Национального Собрания Республики Армения и его заместителей, Премьер-министра Республики Армения, министров Республики Армения, глав муниципалитетов Республики Армения.".
1) в части третьей слова ,,присваивает Совет по гражданской службе,, заменить словами ,,присваивают должностные лица, указанные в пункте 2 статьи 15 настоящего Закона";
2) в части четвертой слова ,,присваивают должностные лица, указанные в пункте 2 статьи 15 настоящего Закона" заменить словами ,,присваивает руководитель аппарата".
1) в части четвертой слова ,, ,а также если будущая работа связана с непосредственным подчинением или подконтрольностью в отношении гражданского служащего, связанного близким родством или свойством (родитель, супруг, сын, брат, сестра; родитель, сын, брат и сестра супруга)" исключить; 2) часть десятую после слов ,,в результате конкурса,, и ,,на соответствующую должность,, дополнить словами ,, ,за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта,, ;
3) часть десятую дополнить новым абзацем следующего содержания:
,, Конкурсная комиссия в порядке и сроки, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, дает заключение об участниках, признанных победителями по результатам конкурса на замещение должности руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана), соответственно министру, руководителю органа государственного управления при Правительстве, губернатору (мэру Еревана). Соответствующий министр, руководитель органа государственного управления при Правительстве, губернатор (мэр Еревана) в трехдневный срок представляет предложение об одном из участников, признанных победителями по результатам конкурса, должностному лицу (органу), управомоченному назначать на должность руководителя аппарата, который в недельный срок после получения предложения принимает решение о назначении на должность.".
1) часть первую после слов ,,не заменяется,, дополнить словами ,, ,за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 34 настоящего Закона.";
2) часть вторую после слов ,,гражданской службы,, дополнить словами ,,соответствующих органов, предусмотренных подпунктами ,,а,, и ,,б,, настоящего пункта, а на высшие должности, а также на должности 1-ой подгруппы главных должностей гражданской службы соответствующих органов, предусмотренных подпунктами ,,в,, , ,,г,, и ,,д,, настоящего пункта, ";
3) пункт ,,в,, части второй после слов ,,руководитель этого органа,, дополнить словами ,, ,за исключением случая, предусмотренного абзацем первым пункта 21 настоящей статьи";
4) пункт ,,г,, части второй после слов ,,(мэр Еревана)" дополнить словами ,, ,за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым пункта 21 настоящей статьи" ;
5) статью дополнить частью 21 следующего содержания:
,,21 . Руководителя аппарата министерства Республики Армения в установленном настоящим Законом порядке назначает и освобождает от должности Правительство Республики Армения, а руководителя аппарата органа государственного управления при Правительстве – Премьер-министр Республики Армения.
Руководителя аппарата областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана) назначает и освобождает от должности Премьер-министр Республики Армения в установленном настоящим Законом порядке.";
6) часть третью после слов ,,гражданской службы,, дополнить словами ,,соответствующих органов, предусмотренных подпунктами ,,а,, и ,,б,, настоящего пункта, а на должности 2-ой и 3-ей подгрупп главных должностей, ведущих и младших должностей гражданской службы соответствующих органов, предусмотренных подпунктами ,,в,, , ,,г,, и ,,д,, настоящего пункта, ".
Статья 5. В части первой статьи 16 Закона слова ,,управомоченного назначать его на должность,, заменить словами ,,указанного в пункте 2 статьи 15 настоящего Закона".
Статья 6. В статье 17 Закона:
1) пункт ,,а,, части третьей после слов ,,на должность,, и пункт ,,б,, части третьей после слов ,,по гражданской службе,, дополнить словами ,, ,за исключением случая, предусмотренного абзацем четвертым настоящего пункта";
2) часть третью дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, разрешение на командирование руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана) дает соответственно министр, руководитель органа государственного управления при Правительстве, губернатор (мэр Еревана) по согласованию с должностным лицом (органом), управомоченным назначать его на должность.".
1) в названии слова ,,Заключение с гражданским служащим,, заменить словами ,,Замена гражданского служащего, заключение с ним";
2) пункты ,,а,, и ,,б,, части первой изложить в следующей редакции:
,,а) заменяющим гражданским служащим, предусмотренным паспортом данной должности, сроком до двух месяцев, за исключением случаев отпуска по беременности и родам, призыва на обязательную военную службу и случаев, предусмотренных подпунктами ,,а,, и ,,б,, пункта 3 статьи 17 настоящего Закона. По истечении этого срока, или отсутствия заменяющего, или в иных предусмотренных настоящим подпунктом случаях -
б) путем заключения в недельный срок срочного трудового договора с гражданским служащим, находящимся в резерве кадров гражданской службы, отвечающим требованиям паспорта данной должности, а при невозможности этого - путем обязательного командирования сроком не более чем на шесть месяцев какого-либо другого гражданского служащего, занимающего равноценную должность.".
Статья 8. В статье 19 Закона:
1) часть четвертую после слов ,,на должность, " дополнить словами ,,за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта, ";
2) часть четвертую дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Внеочередная аттестация руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана) проводится по мотивированному решению соответственно министра, руководителя органа государственного управления при Правительстве и губернатора (мэра Еревана).";
3) часть двенадцатую дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Решения аттестационной комиссии обязательны для должностного лица (органа), управомоченного назначать гражданского служащего на должность.";
4) части с тринадцатой по пятнадцатую после слов ,,должностному лицу,, , ,,должностное лицо,, дополнить соответственно словами ,,(органу)" , ,,(орган)".
Статья 9. Пункт ,,д,, статьи 22 Закона изложить в следующей редакции:
,,д) требование провести служебное расследование; ".
Статья 10. Часть вторую статьи 23 Закона исключить.
Статья 11. Часть вторую статьи 31 Закона после слов ,,на должность,, дополнить словами ,, , а в отношении руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана) – Премьер-министром Республики Армения по предложению соответственно министра, руководителя органа государственного управления при Правительстве, губернатора (мэра Еревана)".
Статья 12. В статье 32 Закона:
1) часть третью после слов ,,на должность,, дополнить словами ,, ,а в отношении руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана)- Премьер-министром Республики Армения по предложению соответственно министра, руководителя органа государственного управления при Правительстве, губернатора (мэра Еревана)";
2) часть пятую после слова ,,расследования,, дополнить словами ,,в порядке, установленном Советом по гражданской службе, ".
Статья 13. В части первой статьи 33 Закона:
1) пункт ,,н,, после слова ,,службы,, дополнить словами ,, , а для руководителя аппарата – истечение установленного настоящим Законом срока пребывания в должности";
2) пункт ,,р,, после слова ,,дееспособным,, дополнить словами ,, ,или безвестно отсутствующим", а после слова ,,недееспособным,, поставить запятую.
Статья 14. В статье 34 Закона:
1) в части второй слова ,,до трех лет,, заменить словами ,,до одного года,, ;
2) статью дополнить частью третьей следующего содержания:
,,3. Руководитель аппарата, считающийся гражданским служащим, назначается сроком на четыре года. Должностное лицо (орган), управомоченное назначать его на должность, может продлить этот срок один раз сроком на четыре года, но не более срока достижения им 65 лет. ".
Статья 15. Часть четвертую статьи 40 Закона после слов ,,соответствующего органа,, дополнить словами ,, ,а при проведении конкурса на замещение вакантной должности руководителя аппарата министерства, органа государственного управления при Правительстве, областной администрации Республики Армения (городской мэрии Еревана) и аттестации этого руководителя аппарата - также и представители должностного лица (органа), управомоченного назначать его на должность".
Статья 16. Статью 45 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Руководители аппаратов, за исключением Руководителя Аппарата Президента Республики Армения и Руководителя Аппарата Правительства Республики Армения, считаются временно исполняющими обязанности, и на эти должности будет проведен конкурс в установленном настоящим Законом порядке в течение ноября 2002 года.".
Статья 17. В статье 58 Закона:
1) слова ,,аппаратах республиканских налоговых и таможенных исполнительных органов,, заменить словами ,,республиканских налоговых и таможенных исполнительных органах";
2) статью дополнить частью третьей следующего содержания: ,,3. Законами, предусмотренными пунктами 1 и 2 настоящей статьи, могут устанавливаться также особенности, связанные с гражданской службой.".