Ընդունվել է 25.10.2000
Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10 հոդվածի 2-րդ կետի 2-րդ նախադասության «անձինք» բառից հետո լրացնել «փոխհատուցում են իրենց ուսման հետ կապված ծախսերը եւ» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 11 հոդվածի 2-րդ կետի «երեք տարուց ոչ պակաս» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ, եթե կատարել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հաստատած ցանկում նշված հանցագործություն» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 20 հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետից հանել «եւ դրանք ավարտած սպաների» բառերը.
բ) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Պայմանագրային զինվորական ծառայության ընդունվող քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ կնքում են գրավոր պայմանագիր:
Ռազմաուսումնական հաստատություններ ավարտած զինծառայողների հետուսումնական պայմանագրային զինծառայությունը պարտադիր է: Հետուսումնական պայմանագրային զինծառայությունից հրաժարվելու դեպքում ռազմաուսումնական հաստատություններ ավարտած զինծառայողները պաշտպանության նախարարությանը փոխհատուցում են իրենց ուսման հետ կապված ծախսերը՝ պայմանագրով սահմանված կարգով եւ չափով:».
գ) 3-րդ կետի «սպայական կազմի» բառերից հետո փակագծերում լրացնել «(այդ թվում՝ ռազմաուսումնական հաստատություններ ավարտած)» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 21 հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի «գ» ենթակետը հանել.
բ) 2-րդ կետի «ա», «բ» եւ «գ» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) սպաների համար՝ մինչեւ տարիքի կամ ծառայության սահմանային ժամկետի լրանալը՝ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության սահմանած ժամկետով, բայց առաջին պայմանագիրը՝ ոչ պակաս 3-5 տարուց.
բ) ենթասպաների համար՝ 3-5 տարի.
գ) ավագների, սերժանտների եւ շարքայինների համար՝ 3 տարի:
Ռազմաուսումնական հաստատություններն ավարտած սպաների հետ կնքվող պայմանագրի ընդհանուր ժամկետը սահմանվում է 20 տարի (ներառյալ ուսման ժամկետը՝ որպես պարտադիր զինվորական ծառայություն):»:
Հոդված 5. Օրենքի 23 հոդվածի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ բովանդակությամբ.
«5. Կարգապահական գումարտակում եւ ազատազրկման վայրերում պատիժը կրած անձինք (բացառությամբ սույն օրենքի 11 հոդվածի 2-րդ կետում նշված դեպքերի) ուղարկվում են պարտադիր զինվորական ծառայության չծառայած ժամկետը շարունակելու՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ВОИНСКОЙ ОБЯЗАННОСТИ "
Второе предложение пункта 2 статьи 10 Закона Республики Армения ,,О воинской обязанности" после слова ,,заведений" дополнить словами ,,возмещают расходы, связанные с их учебой, и".
Статья 2. Пункт 2 статьи 11 Закона после слов ,,в местах лишения свободы" дополнить словами ,, ,а также, если совершили преступление, указанное в перечне, утвержденном Министерством обороны Республики Армения и Прокуратурой Республики Армения.".
Статья 3. В статье 20 Закона:
а) из пункта 2 исключить слова ,, ,и окончивших их офицеров";
б) пункт 3 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
,,Граждане, поступающие на контрактную военную службу, заключают с Министерством обороны Республики Армения письменный контракт.
Послеучебная контрактная военная служба военнослужащих, окончивших военно-учебные заведения, является обязательной. При отказе от послеучебной контрактной военной службы военнослужащие, окончившие военно-учебные заведения, возмещают Министерству обороны Республики Армения расходы, связанные с их учебой, в установленных контрактом порядке и размере.";
в) пункт 3 после слов ,,офицерского составов" дополнить словами ,,(в том числе окончивших военно-учебные заведения)".
Статья 4. В статье 21 Закона:
а) подпункт ,,в" пункта 1 исключить;
б) подпункты ,,а", ,,б" и ,,в" пункта 2 изложить в следующей редакции:
,,а) для офицеров – до достижения предельного возраста или предельного срока службы – срок, установленный Министерством обороны Республики Армения, но по первому контракту – не менее 3-5 лет;
б) для унтер-офицеров – 3-5 лет;
в) для старшин, сержантов и рядовых – 3 года.
Общий срок по контракту, заключаемому с офицерами, окончившими военно-учебные заведения, устанавливается 20 лет (включая срок учебы как обязательной военной службы).".
Статья 5. Пункт 5 статьи 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,5. Лица, отбывшие наказание в дисциплинарном батальоне и местах лишения свободы (за исключением случаев, указанных в пункте 2 статьи 11 настоящего Закона), направляются в установленном законодательством порядке для продолжения обязательной военной службы на недослуженный срок.".