«ԶԻՆԱՊԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ եւ 8-րդ կետերով.
«7. Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ժամանակ բնակության վայրին մոտ գտնվող զորամասում ծառայելու արտոնությունից օգտվում են՝
ա) միայնակ հոր կամ մոր միակ զավակը.
բ) Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության, զինված ուժերում եւ այլ զորքերում ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) հայր (մայր) կամ եղբայր (քույր) ունեցող զորակոչիկները.
գ) ամուսնացած եւ մեկ երեխա ունեցող զորակոչիկները.
դ) երկկողմ եւ միակողմ ծնողազուրկ զորակոչիկները:
Բնակության վայրին մոտ գտնվող զորամաս է համարվում Երեւան քաղաքի համար՝ մինչեւ 50 կմ տեղակայված զորամասը (այդպիսին չլինելու դեպքում՝ ամենամոտ զորամասը), իսկ մյուս բնակավայրերի համար՝ մինչեւ 30 կմ տեղակայված զորամասը (այդպիսին չլինելու դեպքում՝ ամենամոտ զորամասը):
8. Զինված ուժեր կամ այլ զորքեր միաժամանակ զորակոչվող եղբայրները, իրենց ցանկությամբ, ծառայության են զորակոչվում միեւնույն զորամաս:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ВОИНСКОЙ ОБЯЗАННОСТИ"
Статью 11 Закона Республики Армения "О воинской обязанности" дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Во время призыва на обязательную военную службу льготой на прохождение военной службы в воинской части, находящейся близко от места жительства, пользуются:
а) единственный сын одиноких нетрудоспособных отца или матери;
б) призывники, имеющие отца (мать) или брата (сестру), погибших (умерших) при защите границ Республики Армения, прохождении службы в Вооруженных Силах и других войсках;
в) призывники, вступившие в брак и имеющие одного ребенка;
г) призывники, являющиеся двусторонними и односторонними сиротами.
Воинской частью, находящейся близко от места жительства, считается: для города Еревана — воинская часть, расположенная на расстоянии до 50 км (если таковой не имеется — ближайшая воинская часть), а для других населенных пунктов — воинская часть, расположенная на расстоянии до 30 км (если таковой не имеется — ближайшая воинская часть).