«ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՄԲ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (21 նոյեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-252) 3-րդ հոդվածի 8-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«8. Ընկերության գտնվելու վայրը, նրա մշտական գործող մարմնի՝ կանոնադրությամբ սահմանված գործադիր մարմիններից որեւէ մեկի գտնվելու վայրն է: Ընկերության գտնվելու վայրով իրականացվում է ընկերության պետական գրանցումը: Ընկերության գտնվելու վայրով փոստի եւ այլ թղթակցությունների առաքումը համարվում է պատշաճ առաքում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով՝
«Տնտեսական ընկերակցությունն ընկերության վերակազմավորելիս յուրաքանչյուր լիակատար ընկեր, դառնալով ընկերության մասնակից, երկու տարվա ընթացքում իր ամբողջ գույքով սուբսիդիար պատասխանատվություն է կրում ընկերակցությունից ընկերությանն անցած պարտավորությունների համար: Նախկին ընկերոջ կողմից իրեն պատկանող բաժնեմասերի օտարումը նրան չի ազատում նման պատասխանատվությունից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Ընկերությունը կարող է ստեղծվել նոր ընկերության հիմնադրման, ինչպես նաեւ առեւտրային կազմակերպությունների վերակազմակերպման միջոցով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 5-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մասով՝
«Ընկերության մասնակիցների գրանցամատյանի վարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իսկ բանկ հանդիսացող ընկերությունների մասնակիցներինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 11-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով՝
«6. Ընկերության մասնակիցների թիվը չպետք է գերազանցի 49-ը: Հակառակ դեպքում այն մեկ տարվա ընթացքում վերակազմավորվում է բաժնետիրական ընկերության, իսկ այդ ժամկետը լրանալուց հետո դատական կարգով լուծարվում է, եթե նրա մասնակիցների թիվը չպակասի մինչեւ սույն կետում սահմանված քանակը:»:
Հոդված 6. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 15-րդ հոդվածի 3-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով՝
«4. Ընկերության մասնակցի բաժնեմասի նկատմամբ գրավի իրավունքը ծագում է իրավաբանական անձանց պետական գրանցումն իրականացնող մարմնի կողմից գրավի իրավունքի գրանցման պահից: Ընկերության մասնակցի բաժնեմասի նկատմամբ գրավի իրավունքի գրանցման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Բանկ հանդիսացող ընկերությունների մասնակիցների բաժնեմասի նկատմամբ գրավի իրավունքի գրանցման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ կետի երկրորդ մասում «Ընկերության կանոնադրությամբ» բառերը փոխարինել «Օրենքով եւ ընկերության կանոնադրությամբ» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին կետում «ընդհանուր ձայների թվի» բառերը փոխարինել «ձայների ընդհանուր թվի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 1-ին կետում՝
1) երրորդ մասի «մեկ ամիս առաջ» բառերը փոխարինել «մեկ ամիս հետո» բառերով.
2) ուժը կորցրած ճանաչել հինգերորդ մասը:
Հոդված 11. Օրենքի 34-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ կետում «ինչպես նաեւ այդ մասին հայտնել իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնող մարմնին» բառերը փոխարինել «ինչպես նաեւ այդ մասին տեղեկություններ հրապարակել իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին տվյալներ հրապարակող մամուլի միջոցով» բառերով.
2) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մասով.
«Կանոնադրական կապիտալի նվազման հետ կապված կանոնադրությունների փոփոխությունների գրանցումը կատարվում է այդ փոփոխությունների մասին որոշումն ընդունելուց 60 օր լրանալուց հետո եւ սույն կետի առաջին մասին համապատասխան՝ պարտատերերի առաջացած բոլոր պահանջների բավարարման դեպքում:».
3) ուժը կորցրած ճանաչել 5-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 12. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 5-րդ կետի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Ընդհանուր ժողովն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում են ընկերության մասնակիցների ձայների ընդհանուր թվի կեսից ավելիին տնօրինող մասնակիցները:»:
Հոդված 13. Օրենքի 52-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Մինչեւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին տվյալներ հրապարակող մամուլի միջոցի ստեղծումը, սույն օրենքի 34-րդ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված տեղեկությունները հրապարակվում են առնվազն 1000 տպաքանակ ունեցող մամուլի ցանկացած միջոցով:»:
Հոդված 14. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ կետում, 33-րդ հոդվածի 2-րդ կետի առաջին մասում, 34-րդ հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ եւ չորրորդ մասերում, 35-րդ հոդվածի 1-ին կետի առաջին մասում, 39-րդ հոդվածի 1-ին կետում, 2-րդ կետի չորրորդ մասում, 3-րդ կետի երկրորդ մասում եւ 41-րդ հոդվածի երրորդ մասում «բոլոր մասնակիցների» բառերը փոխարինել «մասնակիցների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОБЩЕСТВАХ С ОГРАНИЧЕННОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТЬЮ"
Пункт 8 статьи 3 Закона Республики Армения ,,Об обществах с ограниченной ответственностью" (21 ноября 2001 года, ЗР-252) изложить в следующей редакции:
,,8. Местом нахождения общества является местонахождение одного из установленных уставом исполнительных органов его постоянно действующего органа. Государственная регистрация общества производится по месту нахождения общества. Доставка почты и иной корреспонденции по месту нахождения общества считается доставкой надлежащим образом.".
Статья 2. Пункт 3 статьи 5 Закона дополнить новой частью третьей следующего содержания:
,,При преобразовании хозяйственной ассоциации в хозяйственное общество каждый полный товарищ, становясь участником общества, несет в течение двух лет субсидиарную ответственность по перешедшим обществу от ассоциации обязательствам всем своим имуществом. Отчуждение предыдущим товарищем своих долей не освобождает его от такой ответственности.".
Статья 3. Пункт 1 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Общество может создаваться посредством учреждения нового общества, а также реорганизации коммерческих организаций.".
Статья 4. Пункт 5 статьи 10 Закона дополнить частью второй следующего содержания:
,,Порядок ведения реестра участников общества устанавливается Правительством Республики Армения, а участников обществ, являющихся банком, - Центральным банком Республики Армения.".
Статья 5. Статью 11 Закона дополнить пунктом 6 следующего содержания:
,,6. Число участников общества не должно превышать 49. В противном случае оно в течение одного года преобразуется в акционерное общество, а по истечении этого срока ликвидируется в судебном порядке, если число его участников не сократится до количества, установленного настоящим пунктом.".
Статья 6. Второе предложение пункта 3 статьи 15 Закона признать утратившим силу.
Статья 7. Статью 17 Закона дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. Право залога на долю участника общества возникает с момента регистрации права залога органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц. Порядок регистрации права залога на долю участника общества устанавливается Правительством Республики Армения. Порядок регистрации права залога на долю участников обществ, являющихся банком, устанавливается Центральным банком Республики Армения.".
Статья 8. В части второй пункта 2 статьи 29 Закона слова ,,Уставом общества" заменить словами ,,Законом и уставом общества".
Статья 9. Настоящее изменение в пункте 1 статьи 32 Закона не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 10. В пункте 1 статьи 33 Закона:
1) в части третьей слова ,,за месяц до срока" заменить словами ,,через месяц после срока";
2) часть пятую признать утратившей силу.
Статья 11. В статье 34 Закона:
1) в пункте 4 слова ,,а также сообщить об этом органу, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц" заменить словами: ,,а также опубликовать сведения об этом в печати, публикующей данные о государственной регистрации юридических лиц";
2) пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
,,Регистрация изменений уставов, связанных с уменьшением уставного капитала, производится по истечении 60 дней после принятия решения об этих изменениях и при удовлетворении всех возникших требований кредиторов в соответствии с частью первой настоящего пункта.";
3) второе предложение пункта 5 признать утратившим силу.
Статья 12. Часть первую пункта 5 статьи 40 Закона изложить в следующей редакции:
,,Общее собрание правомочно, если в нем участвуют участники, владеющие более чем половиной голосов от общего числа голосов участников общества.".
Статья 13. Статью 52 Закона дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. До создания средства печати, публикующего данные о государственной регистрации юридических лиц, сведения, предусмотренные пунктом 4 статьи 34 настоящего Закона, публикуются в любых средствах печати тиражом не менее чем 1000 экземпляров.".
Статья 14. Из пункта 2 статьи 16, части первой пункта 2 статьи 33, части второй и четвертой пункта 1 статьи 34, части первой пункта 1 статьи 35, пункта 1, части четвертой пункта 2, части второй пункта 3 статьи 39 и части третьей статьи 41 Закона исключить соответственно слова ,,всех", ,,всеми", ,,всех", ,,все", ,,всех", ,,всем", ,,всех".