Երեխայի իրավունքների մասին
«ԵՐԵԽԱՅԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 05.11.2003
Հոդված 1. «Երեխայի իրավունքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (29 մայիսի 1996 թվականի, ՀՕ-59) 1-ին հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Երեխա է համարվում 18 տարին չլրացած յուրաքանչյուր ոք, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նա օրենքով սահմանված կարգով գործունակություն է ձեռք բերում կամ գործունակ է ճանաչվում ավելի վաղ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս.
«Յուրաքանչյուր երեխա իրավունք ունի ազատորեն արտահայտելու իր կարծիքը, որոնելու, ստանալու եւ հաղորդելու գաղափարներ ու տեղեկատվություն հաղորդակցության ցանկացած միջոցով: Երեխայի տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը կարող է սահմանափակվել օրենքով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «բացառիկ» բառը փոխարինել «իսկ օրենքով սահմանված» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «ալկոհոլային խմիչքների» բառերից հետո լրացնել «, թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի» բառերը, իսկ «ծխախոտի» բառից հետո լրացնել «, էրոտիկա եւ սարսափ բովանդակող գրականության եւ տեսաերիզների» բառերը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПРАВАХ РЕБЕНКА"
Часть вторую статьи 1 Закона Республики Армения ,,О правах ребенка" (29 мая 1996 года, ЗР-59) изложить в следующей редакции:
,,Ребенком считается каждое не достигшее 18 лет лицо, за исключением случаев, когда в установленном законом порядке оно приобретает дееспособность либо признано дееспособным ранее.".
Статья 2. Статью 10 Закона после части второй дополнить новой частью следующего содержания:
,,Каждый ребенок имеет право свободного выражения своего мнения, поиска, получения и передачи идей и информации посредством любого средства коммуникации. Право ребенка на получение информации может ограничиваться законом.".
Статья 3. В части второй статьи 19 Закона слово ,,исключительных" заменить словами ,,установленных законом".
Статья 4. Часть четвертую статьи 19 Закона после слов ,,алкогольных напитков" дополнить словами ,, , наркотических и психотропных средств" , а после слова ,,табака" дополнить словами ,, , литературы и видеокассет, содержащих эротику и ужасы".