ԳԱՆՁԱՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՄԱՍԻՆ
Գլուխ I Ընդհանուր դրույթներ Գլուխ II Գանձապետարանի հարաբերությունները այլ մարմինների հետ Գլուխ III Գանփապետարանի խնդիրների իրագործումը Գլուխ IV Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության գանձապետական համակարգը (այսուհետ՝ գանձապետարան), կարգավորում է գանձապետարանի գործունեության հետ կապված հարաբերությունները:
Սույն օրենքի նպատակն է գանձապետարանի հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման միջոցով ապահովել Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների ֆինանսական ակտիվների եւ պարտավորությունների արդյունավետ կառավարման համակարգի առկայությունը:
Հոդված 3.Գանձապետարանը
1. Գանձապետարանը ներառում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված՝ ֆինանսական բնագավառում պետական կարգավորում իրականացնող պետական մարմնի (այսուհետեւ` լիազոր մարմին) կենտրոնական գանձապետարանը (այսուհետեւ` Կենտրոնական գանձապետարան) եւ լիազոր մարմնի տեղական գանձապետական բաժանմունքները (այսուհետեւ՝ գանձապետական բաժանմունքներ):
2. Կենտրոնական գանձապետարանը, լիազոր մարմնի կենտրոնական ապարատի՝ սույն օրենքով նախատեսված խնդիրների իրականացման կազմակերպումն ապահովող կառուցվածքային ստորաբաժանումների ամբողջությունն է, որը ղեկավարվում է լիազոր մարմնի ղեկավարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետի (այսուհետեւ՝ գլխավոր գանձապտտ) կողմից:
3. Գանձապետական բաժանմունքները գանձապետարանի առաջին տարածքային ստորաբաժանումներն են, որոնք սահմանված կարգով ապահովում են գանձապետարանի գործառույթնրի կատարումը Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային միավորներում: Գանձապետական բաժանմունքը ղեկավարում է բաժանմունքի պետը:
4. Գանձապետական բաժանմունքների թվաքանակը, կառուցվածքն ու տեղաբաշխումը սահմանվում է լիազոր մարմինընը:
5. Կենտրոնական գանձապետարանը եւ գանձապետական բաժանմունքներն ունեն կանոնադրություն, Հայաստանի Հանրապետության զինանշանով եւ իրենց անվանումով ձեւաթուղթ: Կենտրոնական գանձապետարանի եւ գանձապետական բաժանմունքների կանոնադրությունները հաստատում է լիազոր մարմնի ղեկավարը:
6. Սույն օրենքով նախատեսված խնդիրների իրագործման ժամանակ գանձապետարանը հանդես է գալիս լիազոր մարմնի անունից:
Հոդված 4. Գանձապետարանի իրավասությունը
Սույն օրենքով իր առջեւ դրված խնդիրներն իրագործելու նպատակով գանձապեստարաննը իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ եւ իր կանոնադրությամբ իրեն վերապահված լիազորություններ:
Հոդված 5. Գանձապետարանի խնդիրները
Գանձապետարանի խնդիրներն են`
ա) Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների դրամական միջոցների կառավարման եւ ծախսերի ֆինանսավորման գործի կազմակերպումը.
բ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պետական եւ համայնքների բյուջեների կատարման կազմակերպումը.
գ) Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների բյուջեների կատարման հետ կապված հարաբերությունների նորմատիվ կարգավորման մեթոդական ապահովման կազմակերպումը.
դ) Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների տնօրինության տակ գտնվող դրամական միջոցների մուտքագրման եւ դրանց հաշվին ծախսերի` լիազոր մարմնի գանձապետական միասնական հաշվով կատարման կազմակերպումը.
ե) պետական հիմնարկների ֆինանսական գործունեության մասին հաշվետվություններ կազմելու, ներկայացնելու եւ ամփոփելու հետ կապված հարաբերությունների նորմատիվ կարգավորման եւ բյուջետային հատվածում հաշվապահական հաշվառման նորմերի սահմանման ապահովումը.
զ) պետական եւ համայնքների բյուջեների կատարման ընթացքում պետական հիմնարկների կողմից կատարվող վճարումների նկատմամբ նախնական հսկողության իրականացումը.
է) Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների ֆինանսական հոսքերի սպասարկման կազմակերպումը.
ը) պետական հիմնարկների արտաբյուջետային ֆոնդերով (հաշիվներով) գործառնությունների հաշվառումը.
թ) Հայաստանի Հանրապեստության պետական բյուջեի եւ համայնքների բյուջեների, արտաբյուջետային միջոցներով գործառնությունների կատարման մասին ֆինանսական հաշվետվությունների ստացումը, դրանցում արտացոլված տեղեկությունների արժանահավատության գնահատումը, ամփոփումը եւ ներկայացումը.
ժ) Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պետական պարտքի սպասարկումը.
ժա) Հայաստանի Հանրապետության ներքին պետական պարտքի ընթացիկ կառավարումը.
ժբ) օտարերկրյա պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված ապրանքային վարկերի եւ դրամաշնորհների (գրանտների) դրամայնացման հաշվառումը, եւ դրանց հետ կապված գործառույթների համակարգումն ու հսկումը (մոնիտորինգ):
ժգ) Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ առաջացած՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված պարտավորությունների սպասարկումը.
ժդ) սույն օրենքից բխող այլ գործառույթների իրականացումը:
Հոդված 6. Գլխավոր գանձապետը
1. Գլխավոր գանձապետըն ի պաշտոնե լիազոր մարմնի ղեկավարի տեղակալն է:
2. Գանձապետարանի՝ սույն օրենքով նախատեսված խնդիրներն իրագործելու նպատակով Գլխավոր գանձապետն իրականացնում է իրեն վերապահված լիազորություններ, այդ թվում՝ կազմակերպում եւ ղեկավարում է գանձապետարանի աշխատանքները:
Հոդված 7. Գանձապետարանի աշխատակիցները
1. Գանաձապետարանի աշխատակիցներ են համարվում Կենտրոնական գանձապետարանի եւ գանձապետական բաժանմունքների՝ սահմանված կարգով հաստատված հաստիքացուցակներում ներառված պաշտոնները զբաղեցնող անձինք:
2. Գանաձապետարանի աշխատակիցներին պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է լիազոր մարմնի ղեկավարը՝ Գլխավոր գանձապետի ներկայացմամբ:
ԳԱՆՁԱՊԵՏԱՐԱՆԻ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ԱՅԼ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՀԵՏ
Հոդված 89. Գանձապետարանի խնդիրների իրականացման ընթացքում այլ մարմինների եի առաջացող հարաբերությունների կարգավորումը
1. Գանձապետարանի խնդիրների իրականացման ընթացքում այլ մարմինների հետ առաջացող հարաբերությունների կարգավորման նպատակով բյուջետային ծախսերի գերատեսչական դասակարգման հոդվածներով նախատեսված պետական եւ տեղական ինքնակառավարման յուրաքանչյուր մարմնում (այսուհետե` պետական մարմին) պաշտոնի է նշանակվում եւ ազատվում գլխավոր ֆինանսիստ:
2. Գլխավոր ֆինանսիստը ղեկավարում է պետական մարմնի ֆինանսական եւ հաշվապահական ծառայությունները, գործում է պետական մարմնի ղեկավարի անմիջական ղեկավարությամբ եւ համապատասխան լիազորությունների դեպքում կարող է կատարել այլ պարտականություններ:
3. Գլխավոր ֆինանսիստի բացակայության կամ պարտականությունների կատարման անհնարինության դեպքում պետական մարմնի ղեկավարի հրամանով նրան փոխարինում է այլ պաշտոնյա:
4. Պետական մարմնի եւ համակարգի պետական հիմնարկների ֆինանսական եւ հաշվապահական ծառայությունների կառուցվածքը եւ խնդիրները սահմանվում են լիազոր մարմնի համաձայնությամբ:
Հոդված 9. Գլխավոր ֆինանսիստի պարտականությունները.
1. Գլխավոր ֆինանսիստնը ապահովում է պետական մարմնի կողմից՝
ա) ֆինանսական հոսքերի կառավարման եւ ներքին հսկողության համակարգի առկայությունը.
բ) լիազոր մարմնի կողմից սահմանված ներքին աուդիտի անցկացման կարգին համապատասխան՝ ներքին աուդիտի համակարգի առկայությունը, որը ներառում է պետական մարմնում եւ համակարգի պետական հիմնարկներում ֆինանսական հարցերի վերաբերյալ հաստատված ակտերի պահանջների կատարման գնահատումը եւ հածվապահական հաշվառման գարանցումների մեջ անհամապատասխանությունների բացահայտումը եւ դրանց ճշգրտման ապահովումը.
գ) գնումների մասին օրենսդրությանը համապատասխան՝ գնումների համակարգի առկայությունը:
2. Գլխավոր ֆինանսիստը պատասխանատու է պետական մարմնի տրամադրության տակ գտնվող ֆինանսական միջոցների արդյունավետ եւ հրապարակային օգտագործման համար եւ ձեռնարկում է օրենսդրությամբ սահմանված միջոցներ՝
ա) պետական մարմնի կողմից օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում եւ կարգով ֆինանսական միջոցների հավաքումն ապահովելու համար.
բ) միջոցների վատնումը, չնախատեսված ծախսերի կատարումը կանխելու համար.
գ) պետական մարմնի ֆինանսական պարտավորությունների եւ հիմնական միջոցների կառավարման համար, ներառյալ՝ հիմնական միջոցների հաշվառումը, պահպանությունը եւ շահագործումը.
դ) համակարգի պետական հիմնարկներին՝ բյուջետային դասակարգմանը համապատասխան, բյուջեով նախատեսված միջոցների բաշխումն ապահովելու համար:
3. Գլխավոր ֆինանսիստը պարտավոր է՝
ա) պետական մարմնի եւ/կամ համակարգի որեւէ պետական հիմնարկի միջոցներ հատկացնելուց առաջ համոզվել, որ վերջինս շարունակում է ապահովել ֆինանսական միջոցների կառավարման եւ ներքին աուդիտի կառավարման համակարգը.
բ) ապահովել պետական մարմնի կողմից սույն օրենքի եւ այլ ակտերի դրույթների պահպանումը.
գ) ապահովել ծախսերի գերակատարումը կամ պետական մարմնի կողմից հավաքագրվող եկամուտների թերակատարումը բացառելու անհնարինության դեպքում՝ պետական մարմնի անունից լիազոր մարմնին այդ մասին հաշվետվությունների ներկայացումը.
դ) ապահովել պետական մարմնի կողմից իրականացվող ֆինանսական գործառնությունների վերաբերյալ սահմանված կարգով հաշվապահական գրանցումները.
ե) ապահովել ֆինանսական հաշվետվությունների պատրաստումը եւ լիազոր մարմնի կողմից սահմանված կարգով պետական մարմնի անունից ներկայացումը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժԺողովին, Հայաստանի Հանրապետության նախագահին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վերահսկիչ պալատին եւ լիազոր մարմնին.
զ) լիազոր մարմնի կողմից սահմանված կարգով ներկայացնել ֆինանսական հաշվետվություններ, այդ թվում՝ նաեւ տեղեկատվություն՝ հաշվետու ժամանակահատվածի փաստացի եկամուտների, ծախսերի եւ կանխատեսումների մասին:
Հոդված 10. Պետական հիմնարկի գլխավոր հաշվապահը
1. Պետական մարմնի համակարգում յուրաքանչյուր պետական հիմնարկի ղեկավարը վերադաս պետական մարմնի գլխավոր ֆինանսիստի համաձայնությամբ նշանակում է հիմնարկի գլխավոր հաշվապահ:
2. Սույն օրենքով գլխավոր ֆինանսիստին վերապահված լիազորությունները եւ պարտականությունները պետական հիմնարկում իրականացնում է գլխավոր հաշվապահը:
3. Գլխավոր հաշվապահի բացակայության կամ պարտականությունների կատարման անհնարինության դեպքում պետական հիմնարկի ղեկավարի հրամանով նրան փոխարինում է այլ պաշտոնյա:
ԳԱՆՁԱՊԵՏԱՐԱՆԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ԻՐԱԳՈՐԾՈՒՄԸ
Հոդված 11. Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների դրամական միջոցների կառավարման ապահովումը
Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների դրամական միջոցների կառավարման նպատակով գանձապետարաննը ապահովում է՝
ա) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների ծախսերի ֆինանսավորման իրականացումը.
բ) Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի պակասուրդի կամ հավելուրդի ընթացիկ կառավարումը.
գ) լիազոր մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության ՀՀ կենտրոնական բանկի համատեղ հաստատած համաձայնագրի շրջանակներում դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականությունների համակարգմանն ուղղված գործողությունների իրականացումը.
դ) դրամական հոսքերի կառավարման եռամսյակային, ամսական, շաբաթական եւ օրական ծրագրերի կազմումը.
ե) դրամական հոսքերի կառավարման ծրագրերի փաստացի կատարման վերաբերյալ հաշվետվությունների պատրաստումը եւ հաջորդ ժամանակահատվածի ծրագրերում համապատասխան ճշգրտումների կատարումը:
Հոդված 12. Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների ակտիվների ու պասսիվների հաշվառումը.
Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների ակտիվների եւ պասսիվների հաշվառման նպատակով գանձապետարանն ապահովում է՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության բյուջեների կատարման շրջանակներում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից պետական բյուջեի կատարման, համայնքների բյուջեների կատարման, արտաքին վարկերի հաշվին իրականացվող ծրագրերի, Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների բյուջեների պարտքերի, եւ պետական ու համայնքների բյուջեների կատարման ընթացքում ստանձնված պարտավորությունների մասին հաշվետվությունների ստացումը, ամփոփումը, վերլուծությունը եւ լիազոր մարմնի կողմից դրանց արդյունքների սահմանված կարգով ներկայացումը.
բ) Հայաստանի Հանրապետության ՀՀ բյուջետային հատվածի վերաբերյալ պետական մարմիններից պետական հիմնարկների հաշվեկշիռների (ակտիվների ու պասսիվների), ֆինանսական հոսքերի (ներառյալ՝ արտաբյուջետային միջոցների գոյացման ու տնօրինման) մասին հաշվետվությունների ստացումը, ամփոփումը, վերլուծությունը եւ սահմանված կարգով լիազոր մարմնի կողմից դրանց արդյունքների ներկայացումը:
Հոդված 13. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պետական եւ համայնքների բյուջեների կատարման կազմակերպումը.
Լիազոր մարմինը, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, գանձապետարանի միջոցով ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ համայնքների բյուջեների կատարման կազմակերպումը:
Հոդված 14. Գանձապետական միասնական հաշիվը.
1. Կենտրոնական գանձապետարանի անվամբ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկում բացվում եւ սույն օրենքով ու այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով վարվում է լիազոր մարմնի գանձապետական միասնական հաշիվը (այսուհետ՝ գանձապետական միասնական հաշիվ), որը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության դրամով արտահայտված հաշիվ:
2. Հայաստանի Հանրապետությանը եւ համայնքներին ամրագրված բոլոր միջոցները հաշվեգրվում են գանձապետական միասնական հաշվին:
3. Հայաստանի Հանրապետության պետական հիմնարկները չեն կարող ունենալ բանկային հաշիվներ առեւտրային բանկերում:
4. Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների կողմից բոլոր վճարումներն իրականացվում են գանձապետական միասնական հաշվից՝ լիազոր մարմնի սահմանված կարգով:
5. Գանձապետական միասնական հաշիվը ներառում է լիազոր մարմնի կողմից վարվող հտեւյալ ենթահաշիվները՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցները.
բ) օտարերկրյա պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված վարկերի եւ դրամաշնորհների (գրանտների) միջոցները.
գ) պետական մարմինների կողմից վարվող ավանդային հաշիվները (դեպոզիտները):
6. Գանձապետական միասնական հաշիվը ներառում է նաեւ հետեւյալ ենթահաշիվները, որոնք վարվումեն կենտրոնական գանձապետարանի կողմից, բայց միջոցնրը տնօրինում են կառավարման մարմինները՝
բ) համայնքների միջոցները.
գ) սոցիալական ապահովության պետական հիմնադրամի միջոցները.
դ) պետական մարմինների այլ ավանդային հաշիվները (դեպոզիտները):
Կենտրոնական գանձապետարանի անվամբ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկում բացվում եւ սույն օրենքով ու այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով վարվում են նաեւ լիազոր մարմնի գանձապետական արտարժութային հաշիվները:
Հոդված 16. Պետական մարմինների գործունեության մասին հաշվետվությունների կազմումը, ամփոփումը եւ ներկայացումը
1. Լիազոր մարմնի կողմից սահմանված կարգով պետական մարմինը գանձապետարանին է ներկայացնում ֆինանսատնտեսական գործունեության տարեկան հաշվետվությունը (այսուհետ՝ տարեկան հաշվետվություն): Տարեկան հաշվետվությունը, ի լրումն հաշվետու ժամանակաշրջանի գործունեության, այլ հարցերի հետ պետք է ներառի հետեւյալ հիմնական բաղկացուցիչները՝
ա) պետական մարմնի ֆինանսատնտեսական գործունեության ամփոփ նկարագիրը, դրանք են՝
- նպատակները,
- խնդիրները, որոնց իրագործումը հնարավորություն կընձեռնի հասնել նպատակներին,
- ծրագրերը, որոնք նպատակաուղղված են խնդրիրների իրագործմանը, դրանց նկարագրությունը եւ ծրագրի յուրաքանչյուր բաղկացուցչի համար առաջարկվող քանակական եւ որակական ցուցանիշների սահմանումը,
- ֆինանսական՝ բյուջետային կամ արտաբյուջետային միջոցները,
- մարդկային ռեսուրսները.
- տարեկան բյուջեն,
- Ազգային ժողովի կողմից հաստատված բյուջեում կատարված փոփոխությունները,
- կառավարության կամ պետական մարմնի լիազորությունների շրջանակներում կատարված վերաբաշխումները,
- ճշգրտված բյուջեն,
- աճողական մուտքերը/վճարումները,
- շեղումը ճշգրտված բյուջեից,
- շեղումների համառոտ պատճառները.
դ) բյուջետային տարվա ընթացքում դեբիտորական պարտքերի փոփոխության վերաբերյալ հաշվետվությունը՝ ըստ բյուջետային ծախսերի գործառնական եւ տնտեսագիտական դասակարգման.
ե) տվյալ բյուջետային տարվա ընթացքում ֆինանսական ակտիվների շարժի վերաբերյալ հաշվետվությունը (բացի դեբիտորական պարտքերից).
զ) տվյալ բյուջետային տարվա ընթացքում պարտավորություննրի շարժի վերաբերյալ հաշվետվությունը (բացի կրեդիտորական պարտքերից).
է) բյուջետային տարվա ընթացքում կրեդիտորական պարտքերի փոփոխության վերաբերյալ հաշվետվությունը՝ բյուջետային ծախսերի գործառնական եւ տնտեսագիտական դասակարգմամբ.
ը) բյուջետային տարվա ընթացքում ոչ ֆինանսական ակտիվների փոփոխության վերաբերյալ հաշվետվությունը:
2. Պետական հիմնարկի գլխավոր հաշվապահը լիազոր մարմնի կողմից սահմանված կարգով պատրաստում եւ հիմնարկի անունից պետական մարմնի գլխավոր ֆինանսիստին է ներկայացնում ամսական հաշվետվություններ, որոնք պետք է ներառեն՝
ա) հաշվետվություն՝ նախորդ ամսվա ընթացքում պետական հիմնարկի եկամուտների եւ ծախսերի վերաբերյալ՝ բյուջետային ծախսերի գործառնական եւ տնտեսագիտական դասակարգմամբ.
բ) ընթացիկ ֆինանսական տարվա մնացած ժամանակահատվածի համար սպասվող եկամուտների եւ ծախսերի կանխատեսումները.
գ) ամփոփ գործողությունների նկարագրությունը, որոնց իրագործման արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել ծրագրավորված եկամուտները եւ ծախսերը:
Պետական մարմնի գլխավոր ֆինանսիստը, սահմանված կարգով պետական հիմնարկներից ստանալով հաշվետվությունները, ամփոփում է դրանք եւ լիազոր մարմնի կողմից սահմանված կարգով ներկայացնում է վերջինիս:
Պետական հիմնարկներից ստացված հաշվետվություններից բացի, գլխավոր ֆինանսիստըն ապահովում է նաեւ պետական մարմնի կողմից իրականացվող միջոցառումների եւ ծրագրերի կատարման մասին հաշվետվությունների ամփոփումը եւ լիազոր մարմնին ներկայացնելը:
Գլխավոր ֆինանսիստը հաշվետվության հետ միասին լիազոր մարմնին է ներկայացնում նաեւ հաշվետվության մանրամասն վերլուծությունը՝ ծրագրի համեմատ շեղումների պատճառների բացահայտմամբ:
Հոդված 17. Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների բյուջեների կատարման եւ պետական հիմնարկների ֆինանսական գործունեության նկատմամբ նախնական հսկողության
իրականացումը
1. Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների բյուջեների կատարման նկատմամբ գանձապետարաննը իրականացնում է նախնական հսկողություն, որի կարգը սահմանում է կառավարությունը:
2. Նախնական հսկողության շրջանակներում, նախքան պետական հիմնարկների անվամբ բացված գանձապետական հաշիվներից ֆինանսական միջոցների ելքագրումը, արտահոսը գանձապետարանում գնահատվում է պետական հիմնարկների կողմից իրականացվող ֆինանսական գործառույթների համապատասխանությունը՝ բյուջեների կատարման գործընթացը կարգավորող՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով եւ այլ ակտերով սահմանված պահանջներին: Անհամապատասխանության հայտնաբերման դեպքում, պետական հիմնարկների անվամբ բացված գանձապետական հաշիվներից ֆինանսական միջոցների ելքագրումը ժամանակավորապես դադարեցվում, որից հետո՝
ա) պետական հիմնարկների համար, արձանագրված անհամապատասխանությունը վերջիններիս կողմից չկարգավորելու դեպքում՝ Գլխավոր գանձապետը հայտնում է լիազոր մարմնի ղեկավարին, որը տալիս է ցուցում հետագա գործողությունների մասին.
բ) համանքների կողմից ստեղծված պետական հիմնարկների համար գանձապետական բաժանմունքի պետը տեղյակ է պահում տեղական ինքնակառավարման մարմնի ղեկավարին, որըն ապահովում է անհամապատասխանության շտկումը:
Հոդված 18. Գանձապետարանի կողմից հաշվետվությունների ստացումը, դրանցում արտացոլված տեղեկությունների արժանահավատության գնահատումը, համախմբումը եւ ներկայացումը
Գանձապետարանը գնահատում է պետական մարմնի կողմից տրամադրված տեղեկությունների արժանահավատությունը, համախմբում է ներկայացված հաշվետվությունները եւ ապահովում է սահմանված կարգով լիազոր մարմնի կողմից ամփոփ հաշվետվությունների ներկայացումը:
Հոդված 19. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պետական պարտքի սպասարկումը
Գանձապետարանն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պետական պարտքի սպասարկման ծրագրավորումը եւ այդ ծրագրին համապատասխան՝ արտաքին պետական պարտքի սպասարկումը՝ Հայաստանի Հանրապետության տարեկան պետական բյուջեի մասին օրենքների եւ համապատասխան համաձայնագրերով սահմանված պայմանների համաձայն:
Հոդված 20. Հայաստանի Հանրապետության ներքին պետական պարտքի
ընթացիկ կառավարումը
Գանձապետարանը Հայաստանի Հանրապետության եւ համայնքների բյուջեներին պատկանող դրամական միջոցների եւ ընթացիկ դրամական հոսքերի արդյունավետ կառավարման նպատակով մշակում է եւ իրականացնում է ծրագրեր՝ ընթացիկ ներքին պետական պարտքի արդյունավետ կառավարման համար, ինչպես նաեւ ապահովում է ներքին պետական պարտքի սպասարկման հետ կապված գործառնությունների սպասարկումը:
Հոդված 21. Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ պարտավորությունների սպասարկումը
Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ առաջացած՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված պարտավորությունների սպասարկումը գանձապետարաննը ապահովում է լիազոր մարմնի սահմանված կարգով:

О КАЗНАЧЕЙСКОЙ СИСТЕМЕ
Настоящий Закон устанавливает казначейскую систему Республики Армения (далее – казначейство), регулирует отношения, связанные с деятельностью казначейства.
Целью настоящего Закона является обеспечение наличия системы эффективного управления финансовыми активами и обязательствами Республики Армения и муниципалитетов путем регулирования отношений, связанных с деятельностью казначейства.
Статья 3. Казначейство
1. Казначейство включает в себя центральное казначейство государственного органа, осуществляющего государственное управления в финасовой области (далее – Центральное казначейство), уполномоченного Правительством Республики Армения (далее – уполномоченный орган), и местные казначейские отделения уполномоченного органа (далее – казначейские отделения).
2. Центральное казначейство является совокупностью структурных подразделений центрального аппарата уполномоченного органа, обеспечивающих организацию осуществления задач, предусмотренных настоящим Законом, которым руководит заместитель руководителя уполномоченного органа – главный казначей (далее – Главный казначей).
3. Казначейские отделения являются отдельными территориальными подразделениями казначейства, которые в установленном порядке обеспечивают выполнение функций казначейства в административно-территориальных единицах Республики Армения. Казначейским отделением руководит начальник отделения.
4. Количество, структура и размещение казначейских отделений устанавливаются уполномоченным органом.
5. Центральное казначейство и казначейские отделения имеют устав, бланк с изображением Герба Республики Армения и со своим наименованием. Уставы Центрального казначейства и казначейских отделений утверждаются руководителем уполномоченного органа.
6. Казначейство при реализации задач, предусмотренных настоящим Законом, выступает от имени уполномоченного органа.
Статья 4. Компетенция казначейства
Казначейство в целях реализации задач, поставленных перед ним настоящим Законом, осуществляет полномочия, отведенные ему законодательством Республики Армения и его уставом.
Статья 5. Задачи казначейства
Задачами казначейства являются:
а) организация работы по управлению денежными средствами и финансированию расходов Республики Армения и муниципалитетов;
б) организация исполнения государственного и муниципальных бюджетов в порядке, установленном законодательством Республики Армения;
в) организация методического обеспечения нормативного регулирования отношений, связанных с исполнением государственного и муниципальных бюджетов Республики Армения;
г) организация зачисления денежных средств, находящихся в распоряжении Республики Армения и муниципалитетов, и исполнения за их счет расходов по единому казначейскому счету уполномоченного органа;
д) обеспечение нормативного регулирования отношений, связанных с составлением, представлением и обобщением отчетов о финансовой деятельности государственных учреждений и с установлением норм бухгалтерского учета в бюджетном секторе;
е) осуществление предварительного контроля за платежами государственных учреждений, производимыми в ходе исполнения государственного и муниципальных бюджетов;
ж) организация обслуживания финансовых потоков Республики Армения и муниципалитетов;
з) учет операций по внебюджетным фондам (счетам) государственных учреждений;
и) получение финансовых отчетов об операциях со средствами государственного бюджета Республики Армения и муниципалитетов, внебюджетными средствами, оценка достоверности, обобщение и представление сведений, отраженных в них;
к) обслуживание внешнего государственного долга Республики Армения;
л) текущее управление внутренним государственным долгом Республики Армения;
м) учет капитализации товарных кредитов и грантов, предоставленных Республике Армения иностранными государствами и международными организациями, координация и контроль (мониторинг) за осуществлением функций, связанных с этим;
н) обслуживание обязательств перед Республикой Армения, установленных Правительством Республики Армения;
о) осуществление других функций, вытекающих из настоящего Закона.
Статья 6. Главный казначей
1. Главный казначей по должности является заместителем руководителя уполномоченного органа.
2. В целях реализации задач казначейства, предусмотренных настоящим Законом, Главный казначей осуществляет предоставленные ему полномочия, в том числе организует и руководит работой казначейства.
Статья 7. Сотрудники казначейства
1. Сотрудниками казначейства считаются лица, занимающие должности, включенные в штатные расписания Центрального казначейства и казначейских отделений, утвержденные в установленном порядке.
2. Сотрудники казначейства назначаются на должность и освобождаются от должности руководителем уполномоченного органа по представлению Главного казначея.
Статья 8. Регулирование отношений с другими органами, возникающих в ходе осуществления задач казначейства
1. В целях регулирования отношений с другими органами, возникающих в ходе осуществления задач казначейства, в каждом государственном органе и органе местного самоуправления (далее – государственный орган) назначается на должность и освобождается от должности главный финансист, должность которого предусмотрена статьями ведомственной классификации бюджетных расходов.
2. Главный финансист руководит финансовой и бухгалтерской службой государственного органа, действует под непосредственным руководством руководителя государственного органа и при наличии соответствующих полномочий может выполнять другие обязанности.
3. В случае отсутствия главного финансиста или невозможности исполнения им своих обязанностей его по приказу руководителя государственного органа заменяет другое должностное лицо.
4. Структура и задачи финансовых и бухгалтерских служб государственного органа и государственных учреждений системы устанавливаются по согласованию с уполномоченным органом.
Статья 9. Обязанности главного финансиста
1. Главный финансист от имени государственного органа обеспечивает:
а) наличие системы управления финансовыми потоками и внутреннего контроля;
б) в соответствии с установленным уполномоченным органом порядком проведения внутреннего аудита - наличие системы внутреннего аудита, который включает в себя оценку выполнения требований утвержденных актов по финансовым вопросам, выявление несоответствий в записях бухгалтерского учета и обеспечение их корректировки в государственном органе и государственных учреждениях системы;
в) в соответствии с законодательством о закупках – наличие системы закупок.
2. Главный финансист отвечает за рациональное и гласное использование финансовых средств, находящихся в распоряжении государственного органа, и принимает следующие предусмотренные законом меры:
а) по обеспечению сбора государственным органом финансовых средств в случаях и порядке, предусмотренных законодательством;
б) по пресечению растраты средств, выполнению непредусмотренных расходов;
в) по выполнению финансовых обязательств государственным органом и управлению его основными средствами, включая учет, сохранность и эксплуатацию основных средств;
г) по обеспечению распределения между государственными учреждениями средств, предусмотренных бюджетом в соответствии с бюджетной классификацией.
3. Главный финансист обязан:
а) перед тем, как выделить средства какому-либо государственному учреждению государственного органа и/или системы, убедиться в том, что оно продолжает обеспечивать управление финансовыми средствами и управление внутренним аудитом;
б) обеспечить соблюдение государственным органом положений настоящего Закона и иных актов;
в) обеспечить в случае невозможности исключения перерасхода или недовыполнения доходов, собираемых государственным органом, представление в уполномоченный орган отчетов об этом от имени государственного органа;
г) обеспечить выполнение в установленном порядке бухгалтерских записей о финансовых операциях, осуществляемых государственным органом;
д) обеспечить в порядке, установленном уполномоченным органом, подготовку и представление финансовых отчетов от имени государственного органа в Национальное Собрание Республики Армения, Президенту Республики Армения, в Правительство Республики Армения, Контрольную палату Национального Собрания Республики Армения и уполномоченный орган;
е) представлять в порядке, установленном уполномоченным органом, финансовую отчетность, в том числе и информацию о фактических доходах, расходах за отчетный период и прогнозах.
Статья 10. Главный бухгалтер государственного учреждения
1. Руководитель каждого государственного учреждения в системе государственного органа по согласованию с главным финансистом вышестоящего государственного органа назначает главного бухгалтера учреждения.
2. Полномочия и обязанности, отведенные настоящим Законом главному финансисту, в государственном органе осуществляет главный бухгалтер.
3. В случае отсутствия главного бухгалтера или невозможности исполнения им служебных обязанностей его по приказу руководителя государственного учреждения заменяет другое должностное лицо.
Статья 11. Обеспечение управления денежными средствами Республики Армения и муниципалитетов
В целях управления денежными средствами Республики Армения и муниципалитетов казначейство обеспечивает:
а) осуществление в установленном законодательством порядке финансирования расходов Республики Армения и муниципалитетов;
б) текущее управление дефицитом или профицитом государственного бюджета Республики Армения;
в) осуществление действий по координации денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики в рамках совместного соглашения, утвержденного уполномоченным органом и Центральным банком Республики Армения;
г) составление квартальных, ежемесячных, еженедельных и ежедневных планов управления денежными потоками;
д) подготовку отчетности о фактическом выполнении планов управления денежными потоками и внесение соответствующих коррективов в планы последующих периодов.
Статья 12. Учет активов и пассивов Республики Армения и муниципалитетов
В целях учета активов и пассивов Республики Армения и муниципалитетов казначейство обеспечивает:
а) получение от государственных органов и органов местного самоуправления, обобщение, анализ отчетов об исполнении государственного бюджета, исполнении муниципальных бюджетов, программ, осуществляемых за счет внешних кредитов, о задолженностях по бюджетам Республики Армения и муниципалитов и об обязательствах, принятых при исполнении государственного и муниципальных бюджетов, и представление их результатов в установленном порядке уполномоченным органом в рамках исполнения бюджетов Республики Армения;
б) получение от государственных органов отчетов о балансах (активах и пассивах) государственных учреждений, о финансовых потоках (в том числе о возникновении внебюджетных средств и распоряжении ими), по бюджетному сектору Республики Армения, их обобщение, анализ и представление их результатов в установленном порядке уполномоченным органом.
Уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Армения, обеспечивает через казначейство организацию исполнения государственного и муниципальных бюджетов Республики Армения.
Статья 14. Единый казначейский счет
1. В Центральном банке Республики Армения на имя Центрального казначейства открывается и в порядке, установленном настоящим Законом и иными правовыми актами, ведется единый казначейский счет уполномоченного органа (далее – единый казначейский счет), который является счетом, выраженным в драмах Республики Армения.
2. Все средства, закрепленные за Республикой Армения и муниципалитетами, зачисляются на единый казначейский счет.
3. Государственные учреждения Республики Армения не могут иметь банковских счетов в коммерческий банках.
4. Все платежи осуществляются Республикой Армения и муниципалитетами с единого казначейского счета в порядке, установленном уполномоченным органом.
5. Единый казначейский счет включает в себя следующие субсчета, которые ведет уполномоченный орган:
а) средства государственного бюджета Республики Армения;
б) средства кредитов и грантов, предоставленных Республике Армения иностранными государствами и международными организациями;
в) депозитные счета, которые ведут государственные органы.
6. Единый казначейский счет также включает в себя следующие субсчета, которые ведет Центральное казначейство, но средствами распоряжаются органы управления:
а) внебюджетные средства;
б) средства муниципалитетов;
в) средства Государственного фонда социального обеспечения;
г) другие депозитные счета государственных органов.
Статья 15. Инвалютные казначейские счета
В Центральном банке Республики Армения на имя Центрального казначейства открываются и в порядке, установленном настоящим Законом и иными правовыми актами, также ведутся инвалютные казначейские счета.
Статья 16. Составление, обобщение и представление отчетов о деятельности государственных органов
1. Государственный орган в порядке, установленном уполномоченным органом, представляет казначейству годовой отчет о финансово-хозяйственной деятельности (далее- годовой отчет). Годовой отчет в дополнение к деятельности за отчетный период вместе с другими вопросами должен включать следующие основные составляющие:
а) общую характеристику финансово-хозяйственной деятельности государственного органа, в частности:
- цели,
- задачи, реализация которых позволит достичь цели,
- планы, которые направлены на реализацию задач, их изложение и установление количественных и качественных показателей, предлагаемых для каждой составляющей плана,
- бюджетные и внебюджетные финансовые средства,
- людские ресурсы;
б) годовой отчет об исполнении бюджета по функциональной и экономической классификации бюджетных расходов, который должен иметь следующую структуру:
- годовой бюджет,
- изменения, внесенные в бюджет, утвержденные Национальным Собранием;
- перераспределения, произведенные в пределах полномочий Правительства или государственного органа,
- скорректированный бюджет,
- нарастающие поступления/платежи,
- отклонение от скорректированного бюджета,
- краткое описание причин отклонений;
в) сводный баланс государственного органа по активам и пассивам по состоянию на последний день отчетного периода;
г) отчет об изменении в течение бюджетного года дебиторских задолжненностей по функциональной и экономической классификации бюджетных расходов;
д) отчет о движении в течение данного бюджетного года финансовых активов (кроме дебиторских задолженностей);
е) отчет о движении в течение данного бюджетного года обязательств (кроме кредиторских задолженностей);
ж) отчет об изменении в течение бюджетного года кредиторских задолженностей по функциональной и экономической классификации бюджетных расходов;
з) отчет об изменении в течение бюджетного года нефинансовых активов.
2. Главный бухгалтер государственного учреждения в порядке, установленном уполномоченным органом, подготавливает и от имени учреждения представляет главному финансисту государственного органа ежемесячные отчеты, которые должны включать:
а) отчет о доходах и расходах государственного учреждения за предыдущий месяц по функциональной и экономической классификации бюджетных расходов;
б) прогноз на оставшийся период текущего бюджетного года по ожидаемым доходам и расходам;
в) краткое описание действий, реализация которых позволит обеспечить запланированные доходы и расходы.
Главный финансист государственного органа, получив в установленном порядке отчеты от государственных учреждений, обобщает их и представляет уполномоченному органу в установленном им порядке.
Кроме отчетов, полученных от государственных учреждений, главный финансист также обеспечивает обобщение отчетов об осуществлении мероприятий и программ государственным органом и их представление в уполномоченный орган.
Главный финансист вместе с отчетом представляет в уполномоченный орган подробный анализ отчета с выявлением причин отступления от программы.
1. Казначейство осуществляет предварительный контроль за исполнением бюджетов Республики Армения и муниципалитетов, порядок которого устанавливается Правительством.
2. В рамках предварительного контроля до списания финансовых средств с казначейских счетов, открытых на имя государственных учреждений, в казначействе производится оценка соответствия финансовых операций, осуществляемых государственными учреждениями, требованиям, регулирующим процесс исполнения бюджетов, установленным законами и иными актами Республики Армения. При выявлении несоответствия списание финансовых средств с казначейских счетов, открытых на имя государственных учреждений, временно прекращается, после чего:
а) для государственных учреждений – в случае неурегулирования или зафиксированного несоответствия Главный казначей сообщает об этом руководителю уполномоченного органа, который дает указание о дальнейших действиях;
б) для учреждений, созданных муниципалитетами, - начальник казначейского отделения ставит в известность об этом руководителя органа местного самоуправления, который обеспечивает устранение несоответствия.
Статья 18. Получение казначейством отчетов, оценка достоверности отраженных в них сведений, их группирование и представление
Казначейство оценивает достоверность сведений, предоставленных государственным органом, группирует представленные отчеты и в установленном порядке обеспечивает представление уполномоченным органом сводных отчетов.
Статья 19. Обслуживание внешнего государственного долга Республики Армения
Казначейство осуществляет планирование обслуживания внешнего государственного долга Республики Армения и в соответствии с этим планом обслуживание государственного внешнего долга на условиях, установленных законами о годовом государственном бюджете Республики Армения и соответствующими соглашениями.
Статья 20. Текущее управление внутренним государственым долгом Республики Армения
В целях эффективного управления денежными средствами, принадлежащими бюджетам Республики Армения и муниципалитетов, и текущими денежными потоками казначейство разрабатывает и осуществляет программы для эффективного управления текущим внутренним государственным долгом, а также обспечивает обслуживание операций, связанных с обслуживанием внутреннего государственного долга.
Статья 21. Обслуживание обязательств перед Республикой Армения
Обслуживание обязательств, возникших перед Республикой Армения, установленных Правительством Республики Армения, казначейство обеспечивает в порядке, установленном уполномоченным органом.