Ընդունվել է 20.11.2002
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի (9 օգոստոսի 2000 թվականի, ՀՕ-83) 83-րդ հոդվածի «դ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«դ) մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների արտադրության եւ մատակարարման նպատակով գնորդի կողմից մատակարարին անհատույց կամ մասնակի հատուցմամբ, ուղղակի կամ անուղղակի տրամադրված՝ ներմուծվող ապրանքներով համապատասխանաբար բաշխված`
- ապրանքների մեջ ներառված նյութերի, բաղադրամասերի եւ համանման այլ առարկաների արժեքը,
- ապրանքների արտադրության մեջ օգտագործվող գործիքների եւ համանման այլ առարկաների օգտագործման արժեքը,
- ապրանքների արտադրության մեջ սպառված նյութերի արժեքը,
- ապրանքների արտադրության համար անհրաժեշտ եւ ներմուծման երկրից բացի այլ երկրում իրականացված ճարտարագիտական, ձեւավորման, նախագծման եւ համանման այլ աշխատանքների արժեքը.»:
Հոդված 2. Մաքսային օրենսգրքի 84-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Սույն օրենսգրքի 83 հոդվածի «գ» եւ «զ» ենթակետերում նշված ծախսերը ներառվում են մաքսային արժեքի մեջ, եթե դրանք հաշվի չեն առնված ապրանքների ձեռքբերման գնում եւ առաջացվել են գնորդի կողմից:»:
Հոդված 3. Մաքսային օրենսգրքի 87-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ե» ենթակետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«գնորդն ու վաճառողը փոխկապակցված չեն, կամ, եթե փոխկապակցված են, ապա գնորդի եւ վաճառողի միջեւ փոխկապակցության փաստը չի ազդել գնի վրա: Որպեսզի որոշվի, թե արդյոք գնորդի եւ վաճառողի միջեւ փոխկապվածությունը ազդել է գնի վրա թե ոչ, մաքսային մարմինը կարող է ուսումնասիրել վաճառքի պայմանները: Համապատասխան վաճառքի պայմանների ուսումնասիրության ժամանակ կարող է դիտարկվել, թե ինչ եղանակով են գնորդը եւ վաճառողը կազմակերպում իրենց առեւտրային կապերը, եւ թե ինչպես են գնորդը եւ վաճառողը ստացել գործարքում այդ գինը: Մաքսային մարմինները որոշում են ընդունում, որ փոխկապվածությունը չի ազդել գնի վրա, եթե հայտարարատուն հիմնավորում է, որ գինը սահմանված է եւ համապատասխանում է արդյունաբերության մեջ գնի որոշման քաղաքականության նորմերին, եւ որ վաճառողը նույն եղանակով է գին որոշում ոչ փոխկապակցված գնորդների հետ, կամ եթե այդ գինը բավարար է ծածկելու վաճառողի բոլոր ծախսերը՝ գումարած այն շահույթը, որը ներկայացնում է վաճառողի ամբողջ վաճառքից ստացված շահույթը՝ նմանատիպ կամ նման դասի ապրանքների վաճառքից տվյալ ժամանակաշրջանում:
Հայտարարատուն կարող է ցույց տալ, որ գնորդի եւ վաճառողի միջեւ փոխկապակցությունը չի ազդել գնի վրա՝ հիմնավորելով, որ գործարքի գինը մոտ է հետեւյալ արժեքներից մեկին`»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածի 1-ին կետի «է» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«է) եթե փոխկապակցված կողմերի միջեւ գործարքի գնի հիման վրա հաշվարկված մաքսային արժեքը չի կարող ընդունվել սույն օրենսգրքի 87 հոդվածի 2-րդ կետի «ե» ենթակետի համաձայն»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Որոշումների ընդունման համար հարցումները կատարվում են մինչեւ տվյալ ապրանքը վաճառքի հանելը եւ կարող են կատարվել նաեւ հետագայում: Որոշումները ուժի մեջ են մնում երեք տարվա ընթացքում, եթե փաստերն ու պայմանները, ներառյալ՝ ծագման կանոնները, որոնք առկա էին որոշումների ընդունման ժամանակ, էականորեն չեն փոփոխվել: Կողմերին նախապես տեղեկացնելու դեպքում որոշումներն ուժը կորցրած են ճանաչվում, եթե ընդունվում է հակառակ որոշում՝ սույն օրենսգրքի 169 հոդվածում նշված վերանայումից հետո: Որոշումները պետք է հրապարակվեն ըստ սույն օրենսգրքի 167 հոդվածի առաջին մասում սահմանված կարգի:»:

Статья 1. В статье 83 Таможенного кодекса Республики Армения (9 августа 2000 года, ЗР-83) подпункт ,,г" изложить в следующей редакции:
,,г) стоимость:
-материалов, компонентов и иных подобных предметов, включенных в товары,
- использования инструментов и иных подобных предметов при производстве товаров,
- веществ, употребленных при производстве товаров,
- инженерных, дизайнерских, проектных и других аналогичных работ, необходимых для производства товаров и осуществленных в другой стране, кроме страны ввоза,
соответственно распределенных по ввозимым товарам, предоставленных покупателем поставщику в целях производства и поставки товаров, перемещаемых через таможенную границу, безвозмездно или с частичным возмещением, прямо или косвенно; " .
Статья 2. Статью 84 Таможенного кодекса дополнить новой частью следующего содержания:
,,Расходы, указаные в подпунках ,,в" и ,,е" статьи 83 настоящего Кодекса, включаются в таможенную стоимость, если они не учтены в цене закупки товаров и возникли у покупателя.".
Статья 3. Первый абзац подпункта ,,д" пункта 2 статьи 87 Таможенного кодекса изложить в следующей редакции:
,,покупатель и продавец не взаимозависимы или если взаимозависимы, то факт взаимозависимости покупателя и продавца не повлиял на цену. Для того чтобы определить, повлияла или нет взаимозависимость покупателя и продавца на цену, таможенный орган может изучить условия продажи. При изучении соответствующих условий продажи может быть прослежено, каким способом продавец и покупатель организуют свои коммерческие связи и как покупатель и продавец получили в сделке эту цену. Таможенные органы принимают решение о том, что взаимозависимость не повлияла на цену в случае, если декларант обосновывает, что цена установлена и соответствует нормам политики определения цены в промышленности и что продавец определяет цену с невзаимозависимыми покупателями таким же способом, или если этой цены достаточно для покрытия всех издержек продавца и получения прибыли, представляющей собой прибыль, полученную продавцом от всей продажи, то есть от продажи идентичных товаров или товаров одной и той же категории в данном периоде.
Декларант может показать, что взаимозависимость покупателя и продавца не повлияла на цену, обосновав, что цена сделки близка к одной из следующих стоимостей:".
Статья 4. Подпункт ,,ж" пункта 1 статьи 88 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,ж) таможенная стоимость, исчисленная на основе цены сделки между взаимозависимыми сторонами, не может быть принята в соответствии с подпунктом ,,д" пункта 2 статьи 87 настоящего Кодекса.".
Статья 5. Пункт 2 статьи 167 Кодекса дополнить новой частью следующего содержания:
,,Для принятия решений запросы направляются до вынесения данного товара на продажу и могут направляться также в дальнейшем. Решения остаются в силе в течение трех лет, если факты и условия, включая правила происхождения, которые имелись при принятии решений, существенно не изменились. В случае предварительного уведомления сторон решения признаются утратившими силу, если принимается противоположное решение после указанного в статье 169 настоящего Кодекса пересмотра. Решения должны быть опубликованы в порядке, установленном частью первой статьи 167 настоящего Кодекса.