ԲՌՆԱԴԱՏՎԱԾՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Բռնադատված համարվում է Հայաստանի Հանրապետության մշտապես բնակվող նախկին ԽՍՀՄ այն քաղաքացին, քաղաքացիություն չունեցող անձը կամ օտարերկրյա քաղաքացին, որը խորհրդային կարգերի ժամանակաշրջանում (սկսած 1920 թվականի նոյեմբերի 29-ից) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում քաղաքական շարժառիթներով՝
ա) դատապարտվել է 1961 թվականի ՀՍՍՀ քրեական օրենսգրքի նախկին խմբագրությամբ 65, 67, 69, ինչպես նաեւ 206.1 հոդվածներով կամ 1927 թվականի ՀՍՍՌ քրեական օրենսգրքի նույն բովանդակությամբ հոդվածներով, քաղաքական այլախոհությունը ճնշելու կամ սահմանափակելու նպատակ հետապնդող այլ հոդվածներով եւ հետագայում արդարացվել է.
բ) քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել արտադատարանական կարգով.
գ) անօրինական կարգով ենթարկվել է բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցների.
դ) արտաքսվել է նախկին ԽՍՀՄ տարածքից կամ զրկվել քաղաքացիությունից.
ե) աքսորվել կամ արտաքսվել է որպես բռնադատվածի ընտանիքի անդամ:
Հոդված 2. Բռնադատվածի, նրա հարազատների կամ այլ շահագրգիռ անձանց ու կազմակերպությունների պահանջով պետական լրատվության միջոցները պարտավոր են 10-օրյա ժամկետում տալ համապատասխան հաղորդում, որում պետք է նշվեն բռնադատվածի անունը, ազգանունը, հայրանունը, ծննդյան տարեթիվը, բնակության վայրը, մինչեւ բռնադատվելը զբաղմունքի տեսակը, բռնադատող մարմինը, բռնադատվելու ժամկետները, մեղադրանքը, սահմանված պատիժը, ազատ արձակելու եւ արդարացման որոշումը եւ ժամկետները:
Հոդված 3. Հայկական ԽՍՀ քաղաքացիությունից զրկված եւ ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհանդիսացող բռնադատվածի քաղաքացիությունը վերականգնվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 4. Բռնադատվածի զինվորական, գիտական եւ այլ կոչումներն ու աստիճանները, որոնցից նա զրկվել է բռնադատման հետեւանքով, վերականգնվում են համապատասխան իրավասու մարմնի կողմից՝ բռնադատվածի, նրա հարազատների կամ այլ շահագրգիռ անձանց ու կազմակերպությունների դիմումի հիման վրա:
Հոդված 5. Բռնադատվածի (սկսած 14 տարեկանից) ազտազրկման, աքսորի կամ արտաքսման վայրում պատիժը կրելու, ինչպես նաեւ նրա նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու ժամկետները մտցվում են տարիքային արտոնյալ պայմաններով կամ երկարամյա ծառայության աշխատանքային կենսթոշակի իրավունք տվող ստաժի մեջ՝ եռակի չափով:
Բռնադատվելու հետեւանքով անաշխատունակ դարձած անձը ապահովվում է աշխատանքային կենսթոշակով՝ անկախ աշխատանքային ստաժից:
Հոդված 6. Բնակտարածությունը կորցրած բռնադատվածին բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունենալու դեպքում իր նախկին բնակության վայրում, սեփականության իրավունքով, տրամադրվում է սահմանված չափի հողատարածք բնակարանային անհատական շինարարության համար՝ այդ նպատակով նրան հատկացնելով արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ վարկ:
Հոդված 7. Բռնադատվածն ազատվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ հանրային բնակարանային ֆոնդի տների բնակարանների սեփականաշնորհման հետ կապված փաստաթղթերի ձեւակերպման նպատակով գանձվող վարձից:
Բնակրանների անվճար սեփականաշնորհման համար սահմանված երկամյա ժամկետը չի տարածվում բռնադատվածների վրա:
Հոդված 8. Պետական ձեռնարկությունների եւ անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության բռնադատված քաղաքացին ունի մեկ հավելյալ սերտիֆիկատի իրավունք:
Հոդված 9. Բռնադատվածը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ունի քաղաքային եւ միջազգային մարդատար պետական տրանսպորտի բոլոր տեսակներով (բացի տաքսուց) անվճար երթեւեկելու իրավունք։
Հոդված 10. Բռնադատվածը Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ հանրային բնակարանային ֆոնդի տան բնակրանի եւ կոմունալ ծառայությունների վարձի, դեղորայքի արժեքի (ըստ դեղատոմսի) վճարի հիսուն տոկոս զեղչի իրավունք ունի:
Հոդված 11. Բռնադատվածի սեփականությունը հանդիսացող բռնագրավված գույքի, նրա կողմից վճարված տուգանքի կամ պատիժը կրելու ընթացքում չստացած աշխատավարձի դիմաց տրվում է միանվագ դրամական փոխհատուցում՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասներկուպատիկ չափով:
Հոդված 12. Մահապատժի դատապարտված, ինչպես նաեւ ազատազրկման ձեւով պատիժը կրելու կամ այդ պատիժը կրելուց հետո մահացած բռնադատվածի առաջին հերթի ժառանգներն օգտվում են սույն օրենքի 6 եւ 7 հոդվածներով նախատեսված արտոնություններից:

О РЕПРЕССИРОВАННЫХ ЛИЦАХ
Статья 1. Репрессированным считается постоянно проживающий в Республике Армения гражданин бывшего СССР, лица без гражданства либо иностранный гражданин, который в период советского строя (начиная с 29 ноября 1920 года) на территории Республики Армения по политическим мотивам был:
а) осужден по статьям 65, 67, 69, а также 206 в прежней редакции Уголовного кодекса Армянской ССР 1961 года или по статьям того же содержания Уголовного кодекса Армянской ССР 1927 года, по другим статьям, преследующим цель подавления или ограничения политического инакомыслия, и в дальнейшем был оправдан;
б) привлечен к уголовной ответственности во внесудебном порядке:
в) подвергнут в незаконном порядке принудительным мерам медицинского характера;
г) выслан с территории бывшего СССР либо лишен гражданства;
д) сослан или выслан как член семьи репрессированного.
Статья 2. По требованию репрессированного лица, его родственников либо иных заинтересованных лиц или организаций государственные средства информации обязаны в десятидневный срок передать соответствующее сообщейне, в котором должны быть указаны имя, фамилия, отчество, год рождения, место рождения репрессированного лица, род занятии до репрессии, репрессировавший орган, сроки репрессии, обвинение, установленное наказание, постановление и сроки освобождения и оправдания.
Статья 3. Гражданство репрессированного лица, лишенного гражданства Армянской ССР и в настоящее время не являющёгаей гражданином Республики Армения, восстанавливается в порядке, устанопленном Законом о гражданстве Республики Армения.
Статья 4. Воинские, ученые и иные звания и степени репрессированного лица, которых он лишился вследствие репрессии, восстанавливаются соответствующим правомочным органом на основании заявления репрессированного лица, его родственников либо иных заинтересованных лиц и организаций.
Статья 5. Сроки лишения свободы, отбывания наказания в месте ссылки или высылки репрессированного лица (начиная с 14-летнего возраста) а также сроки применения к нему принудительных мер, медицинского характера включаются в стаж, дающий право на трудовую пенсию по старости на льготных условиях или за выслугу лет в кратном исчислении.
Лицо, ставшее нетрудоспособным вследствие репрессии, независимы от трудового стажа обеспечивается трудовой пенсией.
Статья 6. В случае, если репрессированное лицо, утратившее жилую площадь, нуждается в улучшении квартирных условий, ему по бывшему месту проживания предостявляется, по праву собственности, земельный участок установленного размера для индивидуального жилищного строительства, выделив с этой целью на льготных условиях долгосрочный кредит.
Статья 7 . Репресированное лицо освобождается от платы, взимаемой с целью оформления документов в связи с приватизацией квартир, зданий государственното и общественного жилищного фонда Республики Армения.
Двухлетний срок, установленный для бесплатной приватизации квартир, на репрессированных лиц не распространяется.
Статья 8. В течение приватизации государственных предприятий и объектов незавершенного строительства репрессированный гражданин Республики Армения имеет право на один дополнительный сертификат.
Статья 9 . На территории Республики Армения репрессированное лицо имеет право бесплатного пользования всеми видами городского и междугороднего государственного пассажирского транспорта (кроме такси).
Статья 10. Репрессированное лицо имеет право на пятидесяти процентное снижение квартирной платы и оплаты коммунальных услуг к здании государственного и общественного жилищного фонда Республики Армения, стоимости лекарств (по рецепту).
Статья 11. За являющееся собственностью репрессированного лица конфискованное имущество, уплаченный им штраф или невыпла ченную ему в течение отбывания наказания заработную плату выдается единовременная денежная компенсация в двенадцатикратном размере минимальной заработной платы, установленной законодательством Рерпублики Армения.
Статья 12. Наследники первой очереди репрессированного лица, приговоренного к смерти, а также умершего во время отбывания наказания или после отбывания наказания в виде лишения свободы, пользуются льготами, предусмотренными статьями 6 и 7 настоящего Закона.